Okunma

iPhone, Mac’lerin Toplamını Geçti


17 Şubat 2012 Cuma 15:00
iPhone, Mac’lerin Toplamını Geçti

Apple mühendisleri iPhone’u tasarlarken Apple’ın en çok satacak ürününü tasarladıklarını tahmin etmiş olabilirler, ancak iPhone’un eriştiği bu büyük başarı, tahminimizce onların da öngörüleri arasında yoktu. iPhone, tarih boyunca satılan bütün Mac’lerin toplamından fazla satmayı başardı.

Asymco’nun açıkladığı istatistiklere göre 5 yıllık bir geçmişe sahip olan iPhone, 28 yıllık Mac’i devirmeyi başardı. Hatta büyük bir hızla da fark atıyor. 28 yılda Apple, 122 milyon Mac satabilmişken sadece 5 yılda 156 milyon iPhone satmayı başardı.

    

Grafikteki satış hızına bakacak olursak iPad’in de iPhone’un başarısını tekrarlayabileceğini söylemek mümkün. 2. yılında 50 milyon barajını geçen iPad’in iPhone’u geride bırakıp bırakamayacağı ise şimdilik bilinmiyor. Ancak iki ürünün ilk 2 yılına bakacak olursak iPad’in iPhone’u ikiye katladığını söylemek mümkün.

iPod Touch’ın da iPhone ve iPad kadar olmasa da başarılı satış grafiği, Apple’ın yüzünü güldüren bir diğer detay. Apple’ın elindeki en güçlü ürünler olarak görünen iPad, iPhone ve iPod Touch’ın satış rakamlarının toplamı ise 316 milyon gibi son derece ihtişamlı bir sayıya tekabül ediyor.

İstatistik her ne kadar Apple’ın ilk göz ağrısı olan Mac’lerin pabucu dama atılmış gibi gösterse de eminiz ki Apple bu durumdan pek de şikayetçi değildir. Ayrıca iOS işletim sistemli cihazları ile şirketinin popülerliğini bir hayli arttıran Apple, bu sayede Mac satışlarına da ivme kazandırabilecek gibi görünüyor.

:: Sizin favori Apple ürününüz hangisi?
yazarErdem Yaşar

Editörlüğe 2007 yılında başlayan Erdem, ilerleyen yıllarda odak noktasını mobil cihazlara ve sosyal medyaya çevirdi. İnternet olmadan yaşayamayanlardan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “iPhone, Mac’lerin Toplamını Geçti”

  1. godzilla87 dedi ki:

    iphone için gerçek bir başarıdan bahsetmek mümkün. aynı şekilde ipad’den de. mac’ler her ne kadar az satılsa da ve yazıda apple’ın en güçlü ürünleri arasında gösterilmese de az satışının windows kaynaklı olduğunu düşünüyorum. yoksa şahane bir makine ve aynı şekilde bir işletim sistemi var.

" iPhone, Mac’lerin Toplamını Geçti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone, Mac’lerin Toplamını Geçti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone, Mac’lerin Toplamını Geçti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "