Okunma

Yeni raporda iPhone’un SAR değeri dikkat çekti


22 Ağustos 2019 Perşembe 08:00
Yeni raporda iPhone’un SAR değeri dikkat çekti

Özgül soğrulma oranı” anlamına gelen SAR değeri, akıllı telefonların kendi çevresindeki kişilere yaydığı radyasyon demek. Yıllardır bu konuda en çok eleştirilen firmalardan biri olan Apple, iPhone modellerindeki yüksek SAR değeri problemini çözemedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago şehrinde gerçekleştirilen ünlü “The Chicago Tribune” testi, birçok ünlü akıllı telefonun pek de uğramak istediği bir yer değil. Bu test, birçok akıllı telefonun gereğinden fazla radyofrekans radyasyon taşıdığını ortaya çıkardı.

Apple iPhone SAR değeri hakkında neler söyledi?

İlgili teste göre iPhone modelleri, güvenli olarak görülen radyofrekans radyasyon sınırlarını aşıyor. Aslında bu rapor, Apple’ın iPhone 7 hakkında federal kanun koyuculara farklı ifadelerde bulunduğunu ima ediyor.

Buna ek olarak The Chicago Tribune, iPhone 7’nin yasal güvenlik sınırının önerdiği SAR değerinden iki kat daha fazla radyasyon yaydığını iddia etti.

apple iPhone

Chicago kurumu test koşullarının sınırlı olduğunu kabul etmesine rağmen testleri nasıl yürüttüğü konusunda oldukça şeffaf davranıyor. Bu bağlamda testin nasıl yapıldığını açıklayan ekip, yapılan analize dair şöyle bir yazılı açıklama yaptı:

Standart test: Telefonlar, Federal İletişim Kurulu (FCC) kurallarına ve yönergelerine uygun olarak test edildi. Radyasyona maruz kalma durumu, simüle edilen bir vücut ile iki mesafeden ölçüldü.”

“Yetkililer, kendi denemeleri adına bir mesafe (5 milimetre / 10 milimetre / 15 milimetre) seçtiler. İkinci seçim ise 2 milimetreden gerçekleştirilen bir “cep sınaması” testi ile alakalı.

iPhone SAR değeri

Değiştirilmiş test: Apple ile Motorola’nın telefonları, ulaştığımız sonuçları yayımladıktan sonra bize bilgi veren bu iki firmanın (Apple ve Motorola) ricası üzerine tekrar test edildi. Bu testlerde telefonların gücünü azaltmak için tasarlanmış sensörleri harekete geçirmek adına kritik yöntemler vardı.”

“Yeni alınan iki telefon da değiştirilmiş olan testlere tabi tutuldu. Son olarak, bir ön testte yüksek SAR değerine sahip olduğunu tespit ettiğimiz bir iPhone 7 cihazı yüzünden asıl testleri birkaç iPhone 7 modeli ile yaptık.”

Apple iPhone SAR değeri

Apple, kendi cihazlarının kanun koyucular tarafından belirlenen kurallara uygun olduğunu söyleyerek kısa bir açıklama yaptı. Firma, yaptığı açıklamada kendisinden oldukça emin gözüküyor:

iPhone 7 de dahil tüm iPhone modelleri, FCC ve iPhone’un satıldığı diğer tüm ülkeler tarafından eksiksiz bir şekilde onaylanan cihazlardır. Dikkatli bir incelemeden ve test edilen iPhone modellerinin doğrulanmasından sonra radyasyona maruz kalma yönergelerine ve limitlerine dayanarak tüm standartları karşıladığımızı tasdikledik.”

iPhone dışında başka modeller de SAR konusunda iyi değil

The Chicago Tribune çalışanlarının iddialarına göre sadece Apple değil, Samsung ile Motorola da bu hususta öne çıkıyor. Bunun dışında Samsung da Apple’ın verdiği cevabın bir benzerini verdi: “Biz, Federal İletişim Komisyonu (FCC) düzenlemelerine uyarak hareket ediyoruz.”

FCC, önümüzdeki birkaç ay boyunca Tribune tarafından test edilen cihazların güvenlik standartlarını karşılayıp karşılamadığını belirlemek amacıyla daha fazla test yapmayı planladığını söyledi.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Yeni raporda iPhone’un SAR değeri dikkat çekti”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  SAR a karşı 1 sıra yöntemler var ztn.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kimse kimseyi marka olarak “o iyi, bu kötü” diye kandırmasın. Her markanın SAR değeri yüksek olan modelleri var; Nokia, Samsung, Apple, diğer markalar vs. Bu kadar radyasyona karşı takıntınız varsa, alacağınız modelin SAR değerini iyice araştırın ve ona göre seçiminizi yapın. Marka taraftarlığı yapmayın…

  1. Anonim dedi ki:

   👍

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu konuda Nokıa yı tek geçerim

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Apple sadece alacağı paraya bakan aç bir köpek olduğu için, iki kuruş bile kar edicek olsa memnuniyetle hepimizi kanser yapar.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Huawei ♥️

 6. Can dedi ki:

  Hepimizi SARmış teknolojinin kölesi yapmış firmalar SAR değerini kim takar ki😁

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu kokuda Samsungun eline su dökemezler

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çinli telefonları Chicago kullanmıyor herhalde sar ın ne olduğunu görsünler:)

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Eskiden de böyleydi ama sosyal medyada gizleniyordu. Artık Apple balonu söndü ve konuşulmaya başlandı

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  çin mali telefonların sar değeri 1.0 ile 1.6 arasındadır. samsung ise 0.2 ile 0.6 arasıdır. bu ise içinde kullandıkları gsm anteni kalitesini gösterir. iphone da çin malı oldu

" Yeni raporda iPhone’un SAR değeri dikkat çekti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni raporda iPhone’un SAR değeri dikkat çekti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni raporda iPhone’un SAR değeri dikkat çekti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "