Siri algoritmasında var olan büyük tehlike!


27 Temmuz 2019 Cumartesi 09:00
Siri algoritmasında var olan büyük tehlike!

Zaman zaman kendisi hakkında çeşitli şikâyetlerde bulunulan Apple’ın sesli asistanı Siri, bir kez daha gündemde. Bir İngiliz gazetesi olan The Guardian‘da ortaya sunulan raporda, Apple bünyesinde çalışan bazı yetkililerin, aslında, duymamaları gereken bilgileri duyduğu belirtildi.

iPhone Siri bilinmeyen özellikler ile mi çalışıyor?

İnternet ortamında Siri uygulamasına dair “bilinmeyen özellikler” başlığı altında sunulan bilgiler, günümüzde gerçekten de sır olan bilgiler değil ancak The Guardian’ın ileri sürdüğü iddia, eşine çok rastlanılan bir durum da değil.

Amazon Alexa, Google Asistan ve Apple Siri gibi ses kontrol sistemleri, sadece algoritma altyapılarını kullanmıyor. Kalite geliştirme süreci için insanları da bu işe dahil eden firmalar, artık, bunu gizlemiyor fakat Siri’nin gereğinden fazla kulak misafirliği yapması, toplumun iyiliği adına bir konu dışında, istenilen bir durum değil.

iPhone Siri bilinmeyen özellikler

Apple yetkilileri Siri aracılığı ile bazı özel konularda, istemeden de olsa, bilgi sahibi oldular. Bu konular arasında gizli tıbbi bilgiler ile cinsel ilişki kayıtları yer alıyor. İstemsizce elde edilen veriler arasında bir de uyuşturucu anlaşmaları yer alıyor. İnsanlar için büyük bir tehdit olan uyuşturucu anlaşmaları dışında diğer iki mevzu, insanların özel hayatlarını kapsıyor.

Bu konu hakkında bir açıklama yapan Apple, net konuştu. Siri’nin diksiyonunu ve kalitesini geliştirmek isteyen teknolojisi firması, Siri’nin ihtiyaçlarını analiz ettiğini ifade etti. Kullanıcı isteklerinin insanların sahip olduğu Apple kimliği ile ilişkili olmadığını söyleyen Apple, Siri’nin güvenilir kişiler tarafından kontrol edildiğinin de altını çizdi.

iPhone Siri bilinmeyen özellikler

Apple, kendi geliştiricilerinin katı gizlilik şartlarına uyma yükümlülüğü altında olduğunu dile getirdi. Buna ek olarak Siri komutlarının yüzde 1’inden azı, insanlar tarafından analiz ediliyor. Sizce Apple’ın bu konuda ne yapması gerekiyor? Siri’nin insanları “yanlışlıkla” ve gereğinden fazla dinlediğini düşünen yetkililer, nasıl bir önlem alacak?

 




yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Siri algoritmasında var olan büyük tehlike!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  osasların kıralı siridir boi

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Kendi yazılımınız olmadığı sürece o bu şu hikaye pardus bile sürdürülemedi yazık

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Epıl ablamız işte çalıyor ama çalışıyor android kullansalar hiç işey olmayacaktı whatsapp konuşmalarını bile dinleyip yedekleyen siri tam bir abd casusu

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Malı arap faik’den aldım alshagh

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Elmanın hepsi siri yüzünden yakında yenir

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Siriye gelene kadaaaar. Neyse konu siri uzerindenmis. O zamaaan anti apple ve apple fanlar “Yorumlarla Apple’ı linç etme vs savunma “ oynat bakalim …

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Siri elmanın başına büyük bela olacak

" Siri algoritmasında var olan büyük tehlike! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Siri algoritmasında var olan büyük tehlike! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Siri algoritmasında var olan büyük tehlike! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
 2. 2 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 3. 3 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 4. 4 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 5. 5 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 6. 6 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 7. 7 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 8. 8 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 9. 9 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 10. 10 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!