Okunma

iPhone uygulama indirme oranı arttı!


15 Nisan 2018 Pazar 08:00
iPhone uygulama indirme oranı arttı!

iPhone kullanıcılarının 2017 yılında iOS uygulamaları için çok daha fazla para harcadığı ve hatta uygulama içi satın almaların hiç olmadığı kadar arttığı açıklandı. iPhone uygulama indirme oranındaki artış ile ilgili detaylar.

iPhone uygulama indirme oranı önemli artış gösterdi!

Uygulama araştırma şirketi Sensor Tower tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya göre, ABD vatandaşı iPhone kullanıcıları, iOS uygulamaları için yaklaşık 58 dolar harcama yapmış durumda. 2016 yılı ile kıyaslandığında bu rakamın yüzde 23 ya da başka bir deyişle 11 dolar artış anlamına geldiği ifade ediliyor.

iPhone uygulama indirme

Kullanıcıların en çok para harcadığı uygulama kategorisini öğrendiğinizde ise şaşırmayacaksınız. Tabii ki oyunlar. Oyunların 2017 uygulama satın alımlarında yüzde 62’lik paya sahip olduğunun altını çizelim. Kullanıcılar 2017 yılında mobil oyunlara 36 dolar harcarken, 2016 yılında ise bu rakam 32 dolar seviyesindeydi.

Eğlence uygulamaları için yapılan harcamalarda dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl, 2016 yılına göre harcamalarda yüzde 57 artış gözleniyor. Bu sebeple ikinci sıradaki müzik uygulamaları üçüncülüğe geriledi. Sosyal ağ ve yaşam tarzı uygulamaları ise dördüncü ve beşinci sırada yer alıyor.

iPhone uygulama indirme

ABD’li iPhone kullanıcılarının geçtiğimiz yıl 45 uygulama yüklemesi gerçekleştirdiği de veriler arasında. Yine 2016 yılına göre yüzde 10 yani 4 adet fazla uygulama yüklemesi yapıldığına dikkat çekiliyor. Bu uygulamaların 13.1 adedini tahmin edeceğiniz gibi oyunlar oluşturuyor. Fotoğraf ve video uygulamaları 3.6, eğlence uygulamaları 3.1, sosyal ağ uygulamaları 2.9 ve yardımcı uygulamalar 2.4 ile oyunları takip ediyor. Yıldan yıla kayıp gösteren tek uygulama kategorisi ise yüzde 10 ile fotoğraf ve video.

Görünen o ki özellikle oyunlar, App Store ekosisteminde önemli bir rol oynuyor. Kullanıcıların sürekli gelen başarılı mobil uygulamaları denemek istediği ortada. Uygulamalara olan ilginin hem geliştirici hem de kullanıcı tarafında yüzleri güldürdüğünü de söylersek sanırız yanlış olmaz.

:: Peki, Siz iPhone için en çok hangi iOS uygulamalarına para harcıyorsunuz? Uygulama içi satın almalara para harcıyor musunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “iPhone uygulama indirme oranı arttı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Android de kullandım ios ta ama aynı uygulama olmasına rağmen ios ta olanlar daha iyi örnek isteyen varsa sdn Android uygulamasında yorum yapamıyordum ama şimdi yapabiliyorum tlf 5s

" iPhone uygulama indirme oranı arttı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone uygulama indirme oranı arttı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone uygulama indirme oranı arttı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "