Okunma

iPhone X ekranı için yanık önleme sistemi!


11 Eylül 2017 Pazartesi 19:00
iPhone X ekranı için yanık önleme sistemi!

OLED ekranla gelecek olan ilk iPhone modeli olarak karşımıza çıkacak iPhone X amiral gemisi, ekranında yanık oluşmasını önleyecek bir özellikle birlikte geliyor.

iOS 11 ile iPhone X ekranı için koruma

Piyasadaki LCD panellerde olduğu gibi OLED paneller de ekranda yanma sorunları gösterme eğilimi gösterebiliyor. Bunun sonucunda ekranda zayıf bir hayalet görüntüsü uzun süreli olarak kalabiliyor.  Bu yanmalar, aynı statik içeriğin ekranda parlaklık veya renk tonunda herhangi bir değişiklik olmadan uzun süre gösterilmesi ile ortaya çıkıyor. Apple ise bunun için iOS 11 mobil işletim sistemi içerisine bir yazılım dahil etmiş.

17-09/11/iphone-8-oled-ekran-ios-11-yanik-onleme-sdn-02-1505132293.jpg

Şu an için iOS 11 yazılımı ile gelecek bu özelliğin yanık etkisini nasıl önleyeceği konusunda detaylar bilinmiyor. Ayrıca, özellik Ayarlar menüsünden değiştirilebilecek mi ya da sistem seviyesinde kalıcı olarak mı çalışacak bu da belirsiz. Apple, iOS 11 tasarımındaki saydam materyaller ile de bu durumun önüne geçebilecek.

Bazı Samsung akıllı telefonlar, piksel kaydırma teknikleri ile ekrandaki içeriğin pozisyonunu fark ettirmeden değiştirerek, bir pikselin aynı rengi sürekli olarak göstermesini sınırlayabiliyor.

:: iOS 11 yazılımı ile iPhone X OLED ekranında yanıkların önlenmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?


yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

8 yorum - “iPhone X ekranı için yanık önleme sistemi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  su ios sistemini samsunga versinler apple daha cok kâr yapmazsa

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kaç aydır insanda teknoloji hevesi birakmadiniz yok adi iPhone.8 olacak x mi olacak yok anasının amimi olacak deve gotumu yok essek sikimi olacak

 3. SDN Okuru dedi ki:

  yine applela ilgili bir haberin kıyısına köşesine samsungu yapıltırdınız

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung bu ekran teknolojisini taaa samsung wave 1 ve galaxy s1 den beri kullanıyor,appel daha bu güne kadar kullanıcıyı iyi kazıkladı,hani lcd daha iyiydi neden lcd ile devam edilmiyor!!!bunu hep derim appel yazılım,gerisi çin malı cihazlardan bile kötü!!!

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Sırf samsungun teknolojisini kullanıyor algısı oluşmasın diye oled ekran diyolar,halbuki süper amoled ekranla gelecek

 6. SDN Okuru dedi ki:

  ne la bu güneş yanığı gibi

Yorum yazın

Geri bildirim