Okunma

iPhone’a NFC Desteği Geliyor


25 Ocak 2011 Salı 17:15
iPhone’a NFC Desteği Geliyor

Mobil dünya adına 2011’in getirdiği en önemli yeniliklerden biri de yakın saha iletişim teknolojilerinin çok daha etkin kullanılması olacak muhtemelen. Bu konuda Google’ın Samsung ile ortaklaşa geliştirdiği Nexus S isimli akıllı telefonu çok iyi bir örnek.

Ancak gelişmelere bakılırsa Apple da bu konuyu fazlasıyla önemsemeye başlayan isimlerden biri. Firmanın 2011 yılı içinde duyurmaya hazırlandığı mobil cihazlarında NFC desteğine yer vereceği iddia edildi bugün.

Hem iPad’e Hem de iPhone’a

iPad 2’de ve iPhone 5’te NFC çiplerinin yer alacağı söyleniyor. Henüz çok etkin kullanılmayan bu teknolojinin kullanım alanları, gerekli alt yapı sağlandığı takdirde inanılmaz düzeyde geniş. İddialar arasında Apple’ın da bu durumu kazanca çevirmek istediği bulunuyor.

Sadece Amerika’da yıllık 6.2 trilyon dolar düzeyindeki sektörden pay kapmak isteyen Apple’ın, bu özelliği kullanmak isteyen bankalardan, cihazlarda yer almak için bir çeşit aidat talep edebileceği düşünülüyor. Cihazlarının pazarlanması konusunda çok başarılı stratejiler yürüten Apple, böyle giderse yan gelirler ile mobil cihazların tümüyle ücretsiz olması yolundaki ilk adımı atan isim olabilir.

 

:: NFC desteği sizce ülkemizde ilgi görür mü?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “iPhone’a NFC Desteği Geliyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    NFC = Near Field Communication… Kısaca bu chip ile dokunmadan bir çok işlemi yapabilirsiniz… Ancak şu var; Türkiye’deki kanunlar gereği 35 TL’ye kadar ödeme yapabilirsiniz. Ya da şu olabilir; iş yerine giriş çıkışlarınız bu cihazlarla olabilir. Daha bu ve buna benzer bir çok şey olabilir. Uygulamalara bağlı. Ama ülkemizde bunun gelişmesi hızlı olmayacaktır: Bkz. Pass

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Tamam da NFC nedir ? 🙂

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Nexus S’de de NFC var. Geleceğin teknolojisi olacak NFC…

" iPhone’a NFC Desteği Geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone’a NFC Desteği Geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone’a NFC Desteği Geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "