Okunma

iPhone’a Video Aktarmak Çok Kolay


13 Aralık 2008 Cumartesi 00:35
iPhone’a Video Aktarmak Çok Kolay

CD ve DVD yazma programlarından tanıdığımız bir isim olan Nero, yeni yazılımı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Nero, sadece CD ve DVD yazmak için anılmak istiyor. O, dijital eğlencenin olduğu her yerde olmak istiyor. Yeni çıkan “Nero Move it” de bu yolda atılan en önemli adımlardan biri. Bu yazıda, Nero Move it‘in neler yaptığını ve nasıl kullanıldığını detaylı olarak inceleyeceğiz.

“Nero Move it” Ne Yapar?


Tam ekran görmek için tıklayın.

iPhone, iPod, Creative veya Nokia cep telefonları gibi taşınabilir medya oynatıcıları olanlar çok iyi bilirler ki; bilgisayarınızda olan dosyaları, taşınabilir medya oynatıcısına aktarmak istediğinizde sizi tam anlamıyla işkence bekler. Müzik dosyalarını atmak neyse de, konu videoya geldiğinde durum gerçekten de içinden çıkılmaz bir hal alır ve mobil olarak video izleyeceğim derken kendinizi heba edersiniz.

Bunun nedeni, taşınabilir medya oynatıcılarının kendine has bir video çözünürlüğü ve dosya biçimini destekliyor olmaları. O nedenle her sürükleyip bıraktığınız video veya ses dosyası görüntülenemeyebilir. Cihazların kendi yazılımları ise eski kaldığından ve performansı düşük olduğundan dolayı sizi başka yazılımları kullanmaya yöneltirler.

İhtiyacınız olan çevirici yazılımları aramaya kalktığınızda ise bu sefer de sizi codec ve performans sorunu bekler. Uygun codec (çözücü) bulsanız bile bu sefer de daha yeni aldığınız işlemcinin neden bu kadar geç zamanda video dosyasını yeniden boyutlandırdığını, çok çekirdekli sistemin neden bu yorucu işlemde kullanılmadığını düşünüp sinir katsayılarınızı arttırabilirsiniz.

Lafı daha fazla uzatmayalım; Nero Move it, tek başına tüm bu işlemleri yapıyor ve hem de bu işi çok kısa zamanda hallediyor. Şimdi yazılımın indirme ve kurulma adımına geçelim.

İndirin ve Kurun

Nero‘nun resmi web sitesinden Nero Move it‘i hızlı bir şekilde indirebilirsiniz. Aşağıda bağlantısı bulunan sayfada sizden istenen e-posta adresini doğru vermek zorunda değilsiniz.

:: Nero Move it’i indirmek için buraya tıklayın.

Yaklaşık 90 MB olan kurulum dosyasını indirdikten sonra sizi bir kez yaşamanız gereken bir işkence karşılıyor. Nero Move it‘i 64 Bit‘lik Windows Vista Ultimate işletim sistemine sahip güçlü bilgisayarımıza kurmak yaklaşık 20 dakika aldı. Aynı durumu Nero 9’da da yaşamıştık. Firmanın neden bu şekilde bir kurulum dosyası hazırladığını anlamış değiliz. Ama bir şekilde bu işkenceye katlanmak zorundayız. Kurulum tamamlanırken, kendinize bir kahve yapabilir ve çiçekleri sulayabilirsiniz.

İlk Bakış


Tam ekran görmek için tıklayın.

Yazılımın kurulumu bittiğinde, içinizi büyük bir sevinç kaplıyor ve o kadar zamandan sonra sizi neyin beklediğini merak ediyorsunuz. Tahmin ettiğiniz gibi bir Nero arabirimi yerine çok daha karmaşık bir arabirimle karşılaşıyorsunuz. İlk 10 dakikamızı bu arabirimi tanımak için geçirdik. Bu aşamada zaman yolculuğu yapan mağara adamları gibi hissettik kendimizi.

Tedirgin bir şekilde menülere ve butonlara dokunarak yazılımı tanımaya çalıştık. Zaman geçtikçe eğlenceli bir hal aldı. Bu arada ShiftDelete.Net okuru olduğunuz için çok şanslısınız. Bu yazı sayesinde bu aşamayı birkaç saniyede çözmüş olacaksınız. Ekranda sağa ve sola yaslı olmak üzere iki ikon paketi görüyorsunuz. Bunlardan biri kaynak dosyaların nerede olduğunu diğeri de hedef cihazı temsil ediyor. Sağdaki ve soldakini seçmek size kalmış.

Sol tarafta yer alan ikonları kısaca tanıtmak gerekirse;

iPhone: iPhone’da yer alan içeriği gösteriyor. Bilgisayarınıza iPod veya Creative gibi diğer medya oynatıcılarını taktığınızda onun ikonunu göreceksiniz.

My Nero: Nero hesabınız varsa, bu içeriği görebileceksiniz. Tıpkı videolarınızı ve fotoğraflarınızı paylaşabileceğiniz bu sitenin (my.nero.com)Türkçe dil desteği bulunmuyor. Video kalitesi ve hızı ise oldukça iyi sayılır.

MySpace: MySpace hesabınızdaki içeriğe ulaşmanızı sağlayan ikon.

YouTube: YouTube hesabınız ile etkileşim kurmanızı sağlıyor.

myPC: Bilgisayarınızın içeriğine ulaşıyor. Nerelere ulaşması gerektiğini ayarlardan hallediyorsunuz. Birazdan anlatacağız.

User-Defined Device: Sizin belirlediğiniz bir klasöre, belirlediğiniz format ile dosya yüklüyor.

USB Driver: USB belleğinizin içeriğini gösteriyor. Nokia cep telefonumuzu da taktığımızda, bu ikon ile gösterdi. Bu arada Nokia’yı da tanıması gerçekten güzel bir şey değil mi?

Genel Ayarlar


Tam ekran görmek için tıklayın.

Bu ikonları tanıdıktan sonra şimdi de yazılımın genel ayarlarına bir göz atalım sonra da uygulamaya geçelim.

General Settings

Bu bölümde, yazılımın genel ayarlarını bulacaksınız. İlk sekme, yazılımın temasını seçmenize olanak sağlıyor. Indexed Folders ve Media Folders, bilgisayarınızdaki medya dosyaları için taranması gereken alanları belirlemenizi sağlıyor. Quality bölümünde, oluşturulacak olan içeriklerin kalitesini seçebiliyorsunuz.

Device Settings

Bu alanda, bilgisayarınıza bağlı olan cihazları tanımlıyorsunuz. Örneğin; ekran görüntüsünde de yer aldığı gibi User-Defined Device kısmında, hedeflediğiniz klasörü ve bu klasöre atılacak olan dosyaların hangi cihaza uygun olduğunu seçebileceğiniz ayarlar bulunuyor. Cihazlar için hazır profiller bulunuyor. Piyasada bulunan popüler tüm cihazlar için hazır ayarlar mevcut. Bunlara telefonlar da dahil.

iPhone için Özel Ayar

iPhone sekmesine geldiğinizde özel bir ayar ile karşılaşıyorsunuz. Senkronizasyon ayarlarının hemen altında dosyaların video, fotoğraf ve ses dosyası olarak hangi yoğunlukta yer alması gerektiğine de karar veriyorsunuz.

Online Settings

Bu bölümde, internet üzerinden alacağınız servisler için gereken bilgileri girmeniz gerekiyor. Bunlar arasında YouTube, MySpace gibi seçenekler mevcut.

Bilgisayardan iPhone’a Aktarıyoruz


Tam ekran görmek için tıklayın.

Bilgisayarımızda bulunan dizi film videosunu iPhone‘umuza aktarmak istediğimizde ne yapmamız gerektiğini adım adım uygulayarak anlatalım.

iPhone‘a atmak istediğiniz video dosyasını, Belgeler klasöründe bulunan ve Windows‘un da kullandığı Video klasörüne gönderin.

Daha sonra, “Nero Move it“i başlatın. Sol taraftaki ikonlardan myPC‘yi seçin. Hemen altta beliren kategorilerden Videos‘u seçin ve hemen sağ taraftaki büyük alanda biraz önce kopyaladığınız video dosyasının ikonunu görün.

Şimdi de iPhone tarafına geçelim. Sağ tarafta er alan ikonlardan iPhone‘a tıklayın. Tabi sizde iPhone değil de Nokia, Creative veya diğer medya oynatıcılar da olabilir. O nedenle kullandığınız cihazın ikonuna tıklamanız yeterli.

iPhone altında beliren kategorilerden “Videos” seçeneğine tıklayın.

Ekranın ortasında yer alan iki yöne doğru ayrı ayrı olan ok işaretlerinden, myPC‘den iPhone‘a doğru yönelen ikona tıklayın.

Hepsi bu kadar.

Performans

 

Video gönderme işlemini başlattığınızda, gördüğünüz hız konusunda biraz şaşırabilirsiniz. Bunun nedeni, Nero Move it‘in bilgisayarınızın işlemcisinden en iyi şekilde yararlanabilecek şekilde ayarlanmış olması. Eğer dört çekirdekli bir işlemciniz varsa diğer video çevirici yazılımlar, bu çekirdeklerden sadece bir tanesini kullanırken Nero Move it‘in, dört çekirdeği de cayır cayır çalıştırdığınız göreceksiniz.

Sonuç

Türkçe dil desteği olmaması, kurulumunun sabır testine denk gelmesi, raabirimine alışmanın biraz zaman almasına rağmen, desteklediği cihaz sayısı ve başka bir yazılıma ihtiyaç bırakmaması, bilgisayarınızın donanımını en iyi şekilde kullanarak diğer yazılımlara göre birkaç kat daha hızlı olması Nero Move it’i çekici hale getiriyor.

:: Yazılım hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bilgi için: Nero
Yazan: Hakkı Alkan
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “iPhone’a Video Aktarmak Çok Kolay”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bu sorulara kim cevap vericek

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ve iphone fotograf makinesi olarak gozukuyor
  nasil telefon mus gibi gorup iphone film video muzik yukleyebilicem

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Merhaba
  Ben kurdum fakar iphone dan pc dogru aktarım aktif
  Pc den iphone dogru aktarma oklari aktiflesmiyor
  Yardimci olurmusunuz

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Serial yükleme esnasında otomatik geliyor, ancak sorun yükleme değil programın kendisi.. Bende iphone u fotoğraf makinası simgesiyle gösteriyor ve hiçbir şekilde video vs atmıyor..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  iphone ikon u falan görünmüyor tavsiye etmem

 6. SDN Okuru dedi ki:

  iphone read only diyor video müzik atılamıyor. bir bilen varsa söylesin yolunu

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Öncelikle şunu belirtmek istiyorum iphone ikonu falan çıkmıyor!.. Programın diğer kullanımları kolay gibi görünüyor ama tam anlamıyla kullanamadığımız tavsiye etmiyorum. O resmi koyan arkadaş nasıl ikonu çıkarıyorsa açıklasın o zaman bunu!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  iphone müzik atmak için en allta bulun dosyalardan bıtanesıne ısım verıp muzıkleri onun ıcıne surklyın

 9. SDN Okuru dedi ki:

  iphone read-only device olarak algılanıyor ne yapmalıyım ??

 10. SDN Okuru dedi ki:

  iyide kardesim ben nero move it kurdm ama iphone ikonunu goremiyorum bulamadim bir turlu… senin resme bakiyorum iphone ikonu var ama benim kinde yok, nasil olcak bu is…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Çok Fydalı bilgi..
  elinize emeğinize sağlık. en azından beni itunes den kurtardınız

 12. SDN Okuru dedi ki:

  serıal nosunu yazarmısınınızz acabaa

 13. SDN Okuru dedi ki:

  bilgisayardan usb kablosuyla i phoneye müzüik atamıyorum neden

 14. SDN Okuru dedi ki:

  helal olsun eğer bu proğram iyiyse tebrikler

 15. SDN Okuru dedi ki:

  çalışmıo yawrular proqram

 16. SDN Okuru dedi ki:

  serial noo arkadaşlar

 17. SDN Okuru dedi ki:

  hemen indirelim güzel bi proya benziyor.

" iPhone’a Video Aktarmak Çok Kolay konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone’a Video Aktarmak Çok Kolay ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone’a Video Aktarmak Çok Kolay ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "