iPhone’a yeni bir yüz tanıma teknolojisi!


30 Mart 2017 Perşembe 09:00
iPhone’a yeni bir yüz tanıma teknolojisi!

iPhone 8 olarak isimlendirileceği varsayılan gelecek iPhone için yeni iddialar gelmeye devam ediyor. Apple’ın sessiz sedasız aldığı patentleri ortaya çıkartmak için durmaksızın uğraşan Apple takipçileri, şimdi de yeni nesil iPhone’larda parmak izi sensörüne ek olarak kullanılması muhtemel olan bir yüz tanıma teknolojisinin patentine ulaştılar.

Bu yüz tanımanın diğerlerinden farkı ne?

AppleInsider‘ın denk geldiği, “Bir cihazı yüz tanıma ile kilitlemek ve açmak” isimli patent, 2016 yılında Amerikan Patent ve Marka Ofisi tarafından yayınlanmış durumda. Söz konusu patent, 2015 yılında alınmış bir başka patente güncelleme olarak getirilmiş gibi görünüyor. Apple’ın yüz tanıma ile ilgili yaptığı ilk patent başvurusunun izleri ise 2012’ye dek sürülebiliyor.

Temel fikir eskiden olduğu gibi, iPhone’un ön kamerasını kullanarak bir yüzü algılaması ve tanıması, eğer tanıdığı yüz sahibine aitse cihazın kilidini açması.

17-03/30/iphone-yuz-tanima.jpg

Yüz tanıma teknolojisi şu an birçok cihaz da var olsa da, kullanıcıların ilk tercihi olabilecek bir hızda ve doğrulukta çalışmadıkları için tercih edilmedikleri de istatistiklerle ortaya konuyor. Apple’ın bugüne kadar birçok özelliği cihazlarına getirmek için rakibi olan markalara göre daha temkinli hareket ettiği biliniyor. iPhone 5‘le birlikte parmak izi sensörü geldiğinde, rakipleri onu zaten kullanıyordu. Ancak iPhone‘la birlikte sensöre hız ve tercih edilebilirlik anlamında yeni bir standart geldiği de teknoloji analistlerinin kabul ettiği bir gerçek. Geç olsun güç olmasın mantığıyla, Apple’ın yüz tanıma teknolojisinde de hız hamlesini uygulayabileceği konuşuluyor.

17-03/30/iphone-8-sdn-2.png

Apple’ın patenti klasik yüz tanıma teknolojisini iOS‘a derin bir şekilde entegre etmek istediğini gösteren detaylara sahip. Patente göre, eğer iPhone bir süre hareketsiz kalırsa ve kamera, sahibinin yüzünü göremezse, iPhone kendisini otomatik olarak kilitleyebiliyor. Doğal olarak bunun tersi de mümkün. iPhone’un hareket sensörleri herhangi bir şekilde uyarıldığında, kamera sahibinin yüzünü görebiliyorsa, PIN ya da Touch-ID‘ye gerek kalmadan iPhone kendisini açabilecek. 

Tüm bunlara ek olarak, içinde ortamdaki ışığa göre tepki verebilecek bir kızıl ötesi sensörün de olduğu çeşitli sensörler paketi de teknolojinin çalışabilmesi için gerekli malzemeler arasında listeleniyor. Bu detaylar, Apple‘ın, yüz tanıma teknolojisinin mümkün oldukça zahmetsiz olması için uğraştığını gösteriyor. Kameranın belki en az Touch-ID kadar hızlı bir tepki süresi ile yüz tanıyabilmesi, kullanıcıya “yüzünüzü bu kutucuğa denk getirin” gibi emirler vermeden de çalışabilmesi, ve ilk güvenlik tercihi olabilecek kadar geliştirilmesi beklentiler arasında.

:: Yeni iPhone’da yüz tarama teknoloji olmasını bekliyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “iPhone’a yeni bir yüz tanıma teknolojisi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple yaparsa en iyisini yapar

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Iphone 5s ile parmak izi geldi.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple yaparsa en iyisini yapar.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Kralsın Apple gerisi yalan her kuruş parayı hak ediyorsun

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Onu bırakında benim 6s son güncellemeden sonra şarjı adeta içiyor geri dönmek için işlemleri yaptığımda güncelleme adresine ulaşılamadı hatası veriyor ne yapmam gerekir bi yardımcı oluverin

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  masada yatık halde dururken eğilip yüzümü mü gösterecem ekrana ? bence daha pratikleştirebilirler.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Yok haci. Daha cok erken yuz tanima teknolojisi icin.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  iPhone 5 ile gelen parmak izi teknolojisi denilmiş ama 5S ile geldi.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  yüz tanıma özelliği touch-id gibi parolaları kullanırken işe yarayabilir

" iPhone’a yeni bir yüz tanıma teknolojisi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone’a yeni bir yüz tanıma teknolojisi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone’a yeni bir yüz tanıma teknolojisi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 2. 2 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 3. 3 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 4. 4 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 5. 5 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 6. 6 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 7. 7 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 8. 8 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 9. 9 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 10. 10 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk