Okunma

iPhone’ların yavaşlatıldığı sürüm notlarında yazıyor!


21 Ocak 2018 Pazar 11:00
iPhone’ların yavaşlatıldığı sürüm notlarında yazıyor!

Apple’ın geçtiğimiz ay iPhone’ların yavaşlatıldığı açıklaması kullanıcıları şok etmişti. Şirket aslında iOS 10.2.1 sürüm notlarında bu konuya dair bilgi vermiş.

iPhone’ların yavaşlatıldığı sürüm notlarında belirtilmiş!

Apple’ın, iOS 10.2.1 güncellemesinden itibaren iPhone’ları yavaşlatması olayı uzun süre gündemde kalacak gibi görünüyor. Kullanıcılar şirketin iOS 10.2.1 sürüm notlarında iPhone’ların güç yönetimini etkileyecek bir düzenlemeden bahsetmediğinden şikayet ediyorlar.

iPhone'ların yavaşlatıldığı

Apple, sürüm notlarında yeni yazılım güncellemelerinin özelliklerini veya geliştirmelerini belgelemektedir. Teknoloji bloglarını okumayan insanlar için bir yazılım güncellemesindeki yenilikleri öğrenmenin tek yolu bu notlardır.

Apple, Şubat ayında TechCrunch’a yaptığı açıklamada iPhone 6 ve iPhone 6s sahiplerinin karşılaştıkları beklenmedik kapanmaların güncelleme ile önüne geçildiğinden bahsetmişti. Güncellemeyi yükleyen kullanıcıların yaklaşık % 80’inin kapanma sorunu ile karşılaşmadığı ifade edilmişti. Fakat bu açıklamada bile iOS 10.2.1’de konu ile ilgili tam olarak ne yaptıklarına açıklık getirilmemişti.

iPhone'ların yavaşlatıldığı

Apple, iOS 10.2.1 güncellemesini yayınladığı 23 Ocak tarihinden yaklaşık 2 ay sonra web sitesindeki sürüm notlarına bir ekleme yapmış. Şirket 17 Mart’ta “Ayrıca iPhone’daki beklenmeyen kapanmaları engellemek için iş yüklerinin en yüksek düzeye çıktığı durumlarda güç yönetimini iyileştirir.” cümlesini iOS 10.2.1 ile gelen yeniliklere eklemiş. Yani aslında iPhone’ları yavaşlattığını Mart ayında üstü kapalı bir şekilde itiraf etmiş.

Apple, mahkemede belki bu düzeltmeden de bahsederek dava sürecini etkilemeye çalışacaktır. Ancak güncellemenin yayınlanmasından sonraki haftalarda sürüm notlarının gözden geçirilmesi olağan bir durum değil. Ayrıca kullanıcıların aylar sonra Apple’ın sitesine girip de bu notlara bakma gibi bir durumları da yok.

Tim Cook geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada kullanıcılara iPhone’ları yavaşlattıkları konusunda bilgi vermedikleri için hatalı olduklarını söylemişti. “Kullanıcılara karşı daha net olmalıydık” itirafında bulunmuştu. Cook, bir iOS güncellemesi ile iPhone işlemcisinin saat hızının yavaş ya da normal çalışacağına kullanıcıların karar vereceklerini açıklamıştı.

Apple’ın batarya indirimi ve iOS güncellemesi ile şikayetleri ortadan kaldırma adımlarının işe yarayıp yaramayacağını zaman gösterecek. Ancak iOS 11.2 ile birlikte iPhone 7 serisini de yavaşlatılan iPhone’lar arasına dahil etmesi ve bunu güncelleme notlarında belirtmemesi şirketin başının daha çok ağrıyacağını gösteriyor.

:: Sizce Apple yaptığı değişiklerle davaları lehine çevirebilecek mi?
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “iPhone’ların yavaşlatıldığı sürüm notlarında yazıyor!”

 1. Alper dedi ki:

  Resmen aklımızla dalga geçiyor . Güncelleme ile bataryanın eskimesinden dolayı cpu hızının yavaşlayıp kontrol altına alınması butonunu istemiyoruz ki . Pilin hızlı tüketimini engellenmesini istiyoruz .pil hızlı tüketimini uzun ömürlü olmasını sağlarsan zaten bir günde 3 kez şarj etmeyerek pilin eskimesini önlersin .

  1. iApple dedi ki:

   Tamam işte, durum tam anlamıyla öyle. Adamla bunu yaptıkları için, telefon yavaşlıyor zaten. Pili korumak için, performansı düşürüyorlar.

 2. Garez Darktonk Song dedi ki:

  apple’a tapan sdn botlarına kapak olsun… APPLE bitmiştir…

  1. haci dedi ki:

   hadi len.. apple bitmiş miş.. çoluk cocuk yorum yapıyor.. note 7 ne oldu.. millet hala samsng alıyor.

   1. Fatih dedi ki:

    @haci Ben çavanın adına iki saniye bakınca cevap yazma tenezzülünde dahi bulunmuyorum sen kalkmış laf anlatmaya çalışıyorsun. Tutma küçük enişteyi salıver gelsin 😀

 3. Oğuz Kahraman dedi ki:

  Güç yönetimi ile işlemci frekans düzenlemesi arasındaki bağı kurun helal diyecem 🤔

  1. A.A. dedi ki:

   bi hatala bağlı yükü tek elini kullanarak çekeceksin diyolar. İki elinle çekerken rahatça çekebiliyordun. İşte böyle birşey. 🙂

   1. iApple dedi ki:

    Özet gibi özet, iffetli bir özet yapmışsın hacııı

  2. iApple dedi ki:

   Sorun da orada zaten 😀

" iPhone’ların yavaşlatıldığı sürüm notlarında yazıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone’ların yavaşlatıldığı sürüm notlarında yazıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone’ların yavaşlatıldığı sürüm notlarında yazıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "