Okunma

iPhone’nun Yükselişi Devam Ediyor


14 Ağustos 2009 Cuma 13:17
iPhone’nun Yükselişi Devam Ediyor

iPhone ise akıllı telefonlar arasındaki liderliğini sürdürüyor. Gartner‘ın araştırma direktörü Carolina Milanesi, akıllı telefon piyasasındaki kullanıcı tercihlerinin artışı ve fiyatlardaki düşüş ile marketin büyüyeceğine inanıyor. Apple 5.400.000 adet ile satış konusunda ki liderliğini sürdürüyor. Fakat diğer üreticiler bugünden daha iyi değil. Nokia N97 haziran da piyasadaydı ve çok hoş karşılanmadı, Palm Pre yalnızca 205.000 satıldı.

Mobil telefon satışında kontrast görülmeyebilir, iPhone müşterilerinin pozisyonu hala çok önemli, yüksek fiyat, kurum ile anlaşma gibi sorunlar iPhone satışını düşürebilir. Fakat Nokia hala akıllı telefonların en büyük üreticisi, piyasa paylaşımının yüzde 45‘ine sahip olan firmanın geçen yıl aynı periyotta açıklanan değerden daha düşük bir performans sergiledi. Ama ilk çeyrekteki yüzde 41.2’den daha iyi. İleri teknolojiye sahip Nokia mobil telefonların problemi hala var.

Nokia’dan sonra BlackBerry’in arkasında yapıcı RIM, Apple ve HTC geliyor. Bu firmaların market paylaşım değerleri sırasıyla yüzde 18.7, yüzde 13.3 ve yüzde 6. Apple’ın paylaşımı ve HTC’nin durumu geçen yılın aynı periyodunda karşılaştırıldığında ve bu yılın ilk çeyreğinde Palm 10. Sırada yer alıyor. Microsoft’un problemi küçük değil. Gartner istatistiklerine göre iPhone OS ve Windows Mobile ilk çeyrekte yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor.

:: iPhone’nun yükselişi ne kadar devam eder?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" iPhone’nun Yükselişi Devam Ediyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone’nun Yükselişi Devam Ediyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone’nun Yükselişi Devam Ediyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "