Okunma

iPod’larda Yeni Nesil Başladı


10 Eylül 2009 Perşembe 12:50
iPod’larda Yeni Nesil Başladı

Apple artık bir gelenek haline gelen ve her yılın Eylül ayında gerçekleştirdiği iPod etkinliğini dün akşam Let’s Rock adı altında ABD, San Fransisco’da düzenledi. Her sene aynı dönemde yeni nesil iPod modellerini ve yenilikleri tanıtan Apple dün akşam da yeni modellerle ziyaretçilerin karşısına çıktı.

Etkinlikten önce yeni çıkacak modellerin neler olacağı ve mevcut modellere ne gibi yenilikler geleceği konusunda birçok dedikodu yapılmıştı. Bu dedikoduların bir kısmı doğrulanırken, bazılarının ise sadece söylenti olduğu ortaya çıkarak katılımcıları hayal kırıklığına uğrattı. Steve Jobs’ın da bizzat katıldığı etkinlikte son günlerde satışları düşen iPod’a olan ilgi yeni modeller ve özelliklerle artırılmaya çalışıldı. iPod’un yeni modelleri ve özellikleri sizleri etkileyebilecek mi bir görelim.

5.Nesil iPod NANO

iPod etkinliğinin kuşkusuz en büyük yıldızı 5.nesil iPod NANO oldu. Herkes iPod Touch’a kamera eklenmesini beklerken, kamera eklentisine sahip olan model yeni nesil iPod NANO oldu. Cihaza eklenen kameranın fotoğraf çekme özelliği yok. Bu kamera ile sadece 640 x 480 çözünürlükte 30 FPS hızında video kaydedebiliyorsunuz.

Kamera eklentisinin dışında yeni nesil iPod NANO’nun dış tasarımında da bazı değişiklikler yapılmış. Üründe bulunan LCD ekranın boyutunun 2,2 inçe artırılmasının yanı sıra cihaz daha da ince hale getirilmiş. Böylece 5.nesil iPod NANO, iPod ailesinin en ince üyesi haline gelmiş. Ayrıca bu yeni modellerde FM radyo özelliği de bulunuyor.

8 ve 16 GB’lık iki model halinde piyasaya çıkacak olan yeni nesil iPod NANO’ların fiyatları ise sırasıyla 149 $ ve 199 $ olacak.

Yeni iPod Touch

Herkes bu etkinlikte Apple’ın iPod Touch’a da kamera eklentisi yaptığını açıklamasını bekliyordu. Uzun süredir bu yönde söylentiler dolaşıyor ve duyuru tarihinin 9 Eylül olduğu belirtiliyordu fakat beklenen olmadı. Apple, iPod Touch’ı da yeniledi fakat kamera olmadan.

iPod Touch’taki yenilikler fiyat, hız ve kapasite alanlarını kapsıyor. 8 GB’lık iPod Touch’ın fiyatı 199 $’a çekilirken 32 GB’lık model ise 299 $’a indirilmiş durumda. Bunun dışında seriye 64 GB’lık yeni bir üye daha eklenmiş. Bunun da fiyatı 399 $.

32 ve 64 GB’lık modellerde ayrıca bundan sonra iPhone 3GS’teki işlemci ve yonga seti kullanılarak hız artışı ve OpenGL 2.0 desteği sağlanmış. Böylece cihazın oyun yönünde daha güçlü olması hedefleniyor. Ayrıca cihazın boyutlarının biraz inceltildiğini de ekleyelim.

Classic ve Shuffle

iPod Classic ve iPod Shuffle modelleri de bu etkinlikte değişimden nasiplerini aldılar. Her ne kadar bu değişiklikler Touch ve NANO modellerindeki gibi büyük olmasalar da bunlardan bahsetmemek de olmaz.

iPod Classic’in 120 GB’lık modeli kaldırılıp yerine 160 GB’lık bir sürüm çıkarılıyor. Bu yeni modelin fiyatı ise 120 GB’lıklar ile aynı olacak.

Öte yandan iPod Shuffle’ın fiyatlarında indirime gidildi. 2 GB’lık model 59 $’a indirilirken, 4 GB’lık model ise 79 $’a satılacak. Ayrıca bu seriye metalik gri renkli Special Edition sürümü katıldı. 4 GB kapasiteli bu sürümün fiyatı ise 99 $ olarak belirlenmiş.

:: Yeni iPod modelleri ilginizi çekti mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “iPod’larda Yeni Nesil Başladı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bunlar amerikadaki fiyatlar sanıyorum türkiyeye ne zaman gelecek ve fiyatlar burada nasıl olacakk?*

  2. SDN Okuru dedi ki:

    türkiyede fiyatlar aynımı acaba

" iPod’larda Yeni Nesil Başladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPod’larda Yeni Nesil Başladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPod’larda Yeni Nesil Başladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "