İptal edilen Dyson elektrikli araç özellikleri açıklandı


17 Mayıs 2020 Pazar 18:00

İngiliz teknoloji firması Dyson, bir süredir elektrikli araç için yatırımlar yapıyordu. Fakat şirket, geçtiğimiz yılın Ekim ayında bu projeyi rafa kaldırdığını açıklamıştı. Ancak bu sürecin ardından iptal edilen Dyson elektrikli araç tanıtıldı. Şirketin kurucusu Sir James Dyson ile yapılan bir röportaj aracılığıyla araç basına gösterildi.

Dyson’ın verimlilik konusunda iddialı, 7 koltuklu bir SUV modeli!

Sir James Dyson ile yapılan röpotaj, Dyson elektrikli otomobil odaklıydı. Aracın birçok özelliği de açıklandı. Dyson’ın “N526” kodlu aracı, tek şarj ile 965 km yol kat edebiliyor. Bu dikkat çeken özellik için şirket, kendi batarya teknolojisini geliştirdiğini söylüyor. Firmanın pazarda rekabet edeceği Tesla’nın, bu konudaki en iyi aracının ise 600 kilometre mezile sahip olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Dyson elektrikli araç, 7 koltuklu bir SUV modeli olarak karşımıza çıkıyor. 2,6 ton ağırlığındaki aracın saatte 100 kilometre hıza 4,8 saniyede çıkabildiği açıklandı. Otomobilin ulaşabildiği maksimum hız ise saatte 200 kilometre oluyor. Bu iddialı özelliklerin yanı sıra aracın prototip olarak kalacağını bilmek de üzücü oluyor diyebiliriz.

Dyson elektrikli otomobil projesinin geçtiğimiz yıl iptal edilme sebebi ise rekabetin çok sıkı olması ve sıfırdan üretmenin çok maliyetli olması şeklinde açıklanmıştı. Şirket, aracı seri üretime geçirdiğinde, karlılık ön göremiyordu. Tesla’nın da bu yıla kadar zarar ettiğini ve bu yıl kara geçtiğini düşünecek olursak, Dyson’ın aldığı kararı daha iyi anlayabiliriz.

Dyson üretim sürecini açıkladı ve render görüntüleri yayımladı

Firma, internet sitesi üzerinden üretim sürecinden bazı görüntüler yayımladı ve aynı zamanda aracın yolda olan bir render videosunu gösterdi. Bu açıklamaları buradan görebilirsiniz.

Firma aracın her parçasını kendilerinin ürettiğinin altını çizdi ve diğer firmalardan bu noktada ayrıştıklarını belirtti. Ayrıca projenin durdurulmasının çok zor bir karar olduğu, birçok kişinin çok fazla emek verdiğini de yinelediler.

Dyson elektrikli araçyazarDeniz Keskin

1998 yılında doğan Deniz Keskin, medya alanına ilk adımını Aydın Doğan Lisesi’yle attı. İlk deneyimini Hürriyet Gazetesi’nde staj yaparak kazandı. Marmara Üniversitesi’nde eğitimine devam ediyor ve SDN bünyesinde çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" İptal edilen Dyson elektrikli araç özellikleri açıklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İptal edilen Dyson elektrikli araç özellikleri açıklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İptal edilen Dyson elektrikli araç özellikleri açıklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  2. 2 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  3. 3 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  5. 5 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  6. 6 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  7. 7 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  8. 8 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  9. 9 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  10. 10 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik