İptal edilen Dyson elektrikli araç tanıtıldı


17 Mayıs 2020 Pazar 18:00
İptal edilen Dyson elektrikli araç tanıtıldı

İngiliz teknoloji firması Dyson, bir süredir elektrikli araç için yatırımlar yapıyordu. Fakat şirket, geçtiğimiz yılın Ekim ayında bu projeyi rafa kaldırdığını açıklamıştı. Ancak bu sürecin ardından iptal edilen Dyson elektrikli araç tanıtıldı. Şirketin kurucusu Sir James Dyson ile yapılan bir röportaj aracılığıyla araç basına gösterildi.

Dyson’ın verimlilik konusunda iddialı, 7 koltuklu bir SUV modeli!

Sir James Dyson ile yapılan röpotaj, Dyson elektrikli otomobil odaklıydı. Aracın birçok özelliği de açıklandı. Dyson’ın “N526” kodlu aracı, tek şarj ile 965 km yol kat edebiliyor. Bu dikkat çeken özellik için şirket, kendi batarya teknolojisini geliştirdiğini söylüyor. Firmanın pazarda rekabet edeceği Tesla’nın, bu konudaki en iyi aracının ise 600 kilometre mezile sahip olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Dyson elektrikli araç, 7 koltuklu bir SUV modeli olarak karşımıza çıkıyor. 2,6 ton ağırlığındaki aracın saatte 100 kilometre hıza 4,8 saniyede çıkabildiği açıklandı. Otomobilin ulaşabildiği maksimum hız ise saatte 200 kilometre oluyor. Bu iddialı özelliklerin yanı sıra aracın prototip olarak kalacağını bilmek de üzücü oluyor diyebiliriz.

Dyson elektrikli otomobil projesinin geçtiğimiz yıl iptal edilme sebebi ise rekabetin çok sıkı olması ve sıfırdan üretmenin çok maliyetli olması şeklinde açıklanmıştı. Şirket, aracı seri üretime geçirdiğinde, karlılık ön göremiyordu. Tesla’nın da bu yıla kadar zarar ettiğini ve bu yıl kara geçtiğini düşünecek olursak, Dyson’ın aldığı kararı daha iyi anlayabiliriz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İptal edilen Dyson elektrikli araç tanıtıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İptal edilen Dyson elektrikli araç tanıtıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İptal edilen Dyson elektrikli araç tanıtıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "