Okunma

İran ile Türkiye Arasında Dijital İşbirliği


09 Ocak 2012 Pazartesi 23:21
İran ile Türkiye Arasında Dijital İşbirliği

İran‘ın bilgi teknolojileri ve haberleşme alanında faaliyet gösteren kurumlarının yetkililerinden oluşan bir heyet 26-28 Aralık 2011 tarihleri arasında, ülkemizde aynı görevi üstlenen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nu ziyaret ettiği ortaya çıktı.

İranlı heyetin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve ekibiyle yaptığı görüşmede, iki ülkenin bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki çalışmalarıyla ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu.

Ziyaret heyetinde, İran Haberleşme Düzenleyici Kurumu Haberleşme Hizmetleri İzleme Bürosu Genel Müdürü Dr. Gholamreza Dadash zadeh Sangari, Haberleşme ve BT Genel Müdürü Dr. Hossein Samimi, Standartizasyon ve Tip Onaylama Dairesi Direktörü Dr. Gholamreza Khaksar, Teknik ve Ekonomik Planlama Bürosu Genel Müdürü Hossein Fallah Joshaghani ve BT Hizmetleri İzleme Bürosu Genel Müdürü Alireza Asgharian yer aldı.

İran, kendi ülkesinde internet kullanıcılarına uyguladığı sansür ve sosyal paylaşım sitelerine getirdiği yasaklarla son zamanlarda gündeme gelmişti.

Heyete, yetkilendirme, erişim ve tarifeler, bilgi teknolojileri, spektrum yönetimi ile spektrum izleme daireleri tarafından çeşitli konularda sunumlar yapıldı ve sunum konularına ilişkin müzakereler gerçekleştirildi.

Mobil cihaz kayıt sistemi, piyasa gözetimi laboratuvarı, milli monitör sistemini inceleyen heyet, Türk Telekom ve b tesislerini de ziyaret etti.

:: Bu yakınlaşmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “İran ile Türkiye Arasında Dijital İşbirliği”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar söylemedi demeyin ama benim şüphelendiğim bir konu var bu telekomun sahibi araplar değilm mi? ve bu iranlı yetkili arkadaşlar neden neden türk telekomada bilgi alış verişi konusunda tartışıyorlar ayrıca türk telekom a 3.cü şahıslara bilgi vermesi konusunda da ceza verildiğinide düşünürsek eee peki şimdi neden bu iranlı yetkililer türk telekomla görüşüyorlar. yani demem o ki benim senin yada bizim bilgilerimiz iranlılarlamı paylaşılıyor olabilir mi? karanlık odalarda neler konuşuluyor neden detaylar halka sunulmuyor. işin içinde ticari bir gizli anlaşma mı yoksa siyasi bir olaylar halkasımı var. ben kıllandım arkadaş. parçaları birleştiriyorum bakalım büyük resim nasıl oluşacak.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Helal interneti konuşucaklardır…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Farsça’nın latin alfabesi ile yazımı o ş***** ilgisi yok orjinal hali yazılmış sadece olay bu.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Hakki alkan turkçeye ozensizliginizden dolayi sizi kiniyorum

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İsimlerin ingilizce yazılışı yerine bari ingilizce telafuzunu yazsaydın bari sayın yazar. Yahu adamın adı Gülüm Rıza, künyesi Dadaşzade, memleketi de sengar. Gülüm Rıza Dadaşzade Sengari’yi ecnebi isimlerine benzetmek nereden aklınıza geliyor?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  devletten buyuk yok ! harbi ne gizli isler oluyor haberimiz yok 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bizimkiler Nasıl Yasak Koyarız Diye Danışmıştır =)

" İran ile Türkiye Arasında Dijital İşbirliği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İran ile Türkiye Arasında Dijital İşbirliği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İran ile Türkiye Arasında Dijital İşbirliği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "