Okunma

iRobot Corp., Ava 500 Robotunu Duyurdu


02 Temmuz 2013 Salı 10:04
iRobot Corp., Ava 500 Robotunu Duyurdu

iRobot Corp. şirketler için iRobot Ava 500 video işbirliği robotunu piyasaya sunmak için Cisco ile gerçekleştirdiği iş birliğini duyurdu. Robot, iRobot’un otonom hareket özelliği ile Cisco’nun TelePresence‘ını bir araya getiriyor.

Böylece şirket dışında çalışanlar hareket halinde olunması gereken toplantı ve sunumlara katılabilecekler. Ayrıca bu yeni robot ile üretim tesisleri, laboratuarlar, müşteri hizmetleri merkezleri ve tedarik zincirindeki diğer tesislere de görsel erişim mümkün olacak.

Ava 500 ile şirket dışındaki ya da farklı bir şirket lokasyonundaki çalışan; standart bir video iş birliği sisteminin önünde otururken ofis toplantılarına veya tesis turu gibi uzaktayken mümkün olmayacak deneyimlere katılabilecek.

Ava 500’ün nasıl çalıştığını görmek için buraya tıklayın.

iRobot, Ava 500‘ü yaratmak için Ava mobil robotik platformunu Cisco’nun TelePresence EX60 kişisel video uç cihazı ile birleştirdi. Tüm dünyada binlerce çalışan tarafından kullanılan EX60 aslında bir masa üstü çözümü olarak kullanılıyor.

EX60’ın 21.5 inç HD çözünürlüklü ekranının mobil robotik platformun üstüne monte edilmesi ile oluşturulan çözüm; sabit mekanları aşarak yüz yüze görüşmeyi geliştiriyor. TelePresence’ın katma değerini artıran çözüm, hareket özgürlüğü, lokasyon değişikliği imkanı ve kilometrelerce uzaktaki kullanıcıların mekanda var olmasını sağlıyor.

Nasıl Çalışıyor

Ava 500’ü uzak lokasyondaki kullanıcı programlayacak ve kontrol edecek. Kullanıcı iPad ara yüzündeki harita üzerinden bir oda veya çalışan ismine dokunarak varış yerini seçecek. O an uygun olan bir robot kullanıcıyı istediği yere “götürmek” için etkinleşecek.

Kullanıcı isterse “gizli” konumda – ekran boş görünür- isterse “açık” konumda- kullanıcının yüzü ekranda görünür- şarj noktasından seçtiği noktaya gidebilecek.” Açık” modda kullanıcı hem gördüğü hem de karşı taraftan görüldüğü için koridorda kısa bir sohbet için durabilecek. Oturum tamamlandığında Ava 500 otomatik olarak şarj istasyonuna geri dönecek.

Özellikleri:

· Otonom hareket özelliği: Ava 500 “otonom hareket” özelliğine sahip. Yani bir yerden bir yere gitmek için “sürülmesi” gerekmiyor. Bu nedenle kullanımını öğrenmek çok fazla zaman almıyor. iRobot’un mobil robotik platform çevresini algılar ve haritasını çıkarır. Böylece yoğun ve kalabalık iş ve üretim ortamlarında başka insanlara ve cisimlere çarpmadan güvenli bir şekilde hareket eder.

· Birlikte çalışabilirlik ve şirket seviyesinde güvenlik. Ava 500 Cisco TelePresence EX60 ünitesini ve Cisco Aironet 1600 Serisi kablosuz erişim noktasını birlikte kullanır. Bu nedenle yüksek güvenlik seviyesine sahip ve herhangi bir standart tabanlı video işbirliği ortamında kullanılabilir.

Öncelikli kullanım alanları

Ava 500 işletme kullanımı için tasarlandı. Kullanım alanları:

· Uzak ekip iş birliği: şirket dışında çalışanların işbirliği çalışmalarına daha etkin olarak ve bizzat katılmalarını sağlar.

· Yönetim kadrosu: robot, yöneticilerin ofis ortamında daha fazla var olmasını ve etkin olmasını sağlar.

· Gezi ve denetleme: üretim tesisleri, laboratuarlar, müşteri hizmetleri merkezi gibi alanlara mobil erişim sağlar.

· Uzaktan kurumsal eğitim/sunumlar: robot uzaktan kurumsal eğitim ve sunumların daha enteraktif ve kişisel olmasını sağlar. Eğitimciler öğrencilerle bire bir tartışmalar yapabilir.

Ürün 2014 yılı itibari ile Cisco iş ortaklarında satışta olacak.

:: Ava 500 hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarOğuz Birkardeşler

Teknolojiyi yakından takip eden yazar, video oyunlarına büyük ilgi duyar. Oğuz, aynı zaman da sıkı bir futbol tutkunu.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" iRobot Corp., Ava 500 Robotunu Duyurdu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iRobot Corp., Ava 500 Robotunu Duyurdu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iRobot Corp., Ava 500 Robotunu Duyurdu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "