İş Bankası, Yeni Çağı Biyokimlik’le Açtı


11 Temmuz 2010 Pazar 06:13
İş Bankası, Yeni Çağı Biyokimlik’le Açtı

İş Bankası, Türk bankacılık sistemini yepyeni bir uygulamayla daha tanıştırıyor. Parmak Damar Tanıma Sistemi’ni bankacılık sistemine entegre eden İş Bankası, her müşterinin kendisine has ve eşsiz olan parmak damar haritasını Bankamatik işlemlerinin şifresi haline getiriyor (İnternetten Alışveriş Yapmanın Güvenli Yolu).

Böylece İş Bankası müşterileri Bankamatiklerden artık şifre girmeksizin kartları ve parmak damar haritalarından elde edilecek verilerin eşleştirilmesi sayesinde işlem yapabilecek.

 

İris tanıma ile eşdeğer yapıda

Parmak damar tanıma, en gelişmiş biyometrik yöntemlerden biri olup, kullanıcıya yüksek güvenlik ve kullanım kolaylığı sağlar. Kesinlik ve güvenlik seviyesi olarak en üst düzeyde yer alan iris tanıma ile eşdeğer yapıda olup, Parmak Damar Tanıma Sistemi’nde bilgilerin eşleştirme süresi iris tanıma ile karşılaştırıldığında daha kısadır.

 


Parmak izi, parmağın dış yüzeyinin izi olduğundan kopyalanması kolaydır. Ancak damar haritası dış yüzeyden etkilenmeyen bir yapıdadır.

 

Sistem nasıl çalışıyor?

Bu sistemden yararlanmak isteyen İş Bankası müşterilerinin önce şubelerine giderek burada parmak damar haritalarını çıkarmaları gerekiyor (Konuşmalarınızı Şifreleme Rehberi).

İş Bankası şubelerindeki Parmak Damar Okuyucusu, kızıl ötesi ışınlar yardımıyla parmaktaki damar yapısının haritasını çıkarıyor ve kimlik doğrulama işlemi için kullanılmak üzere uygun veriye dönüştürüyor. Kullanım sırasında Bankamatik’teki cihaza okutulan parmak, parmak damar haritasından üretilen veri ile karşılaştırılarak kimlik doğrulama işlemi tamamlanıyor.

:: Bu yöntem hakkında ne düşünüyorsunu?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İş Bankası, Yeni Çağı Biyokimlik’le Açtı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İş Bankası, Yeni Çağı Biyokimlik’le Açtı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İş Bankası, Yeni Çağı Biyokimlik’le Açtı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
  2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!