Okunma

İş Hayatında Mükemmeliyetçi Olmak


30 Mart 2014 Pazar 09:00
İş Hayatında Mükemmeliyetçi Olmak

Bir işi iyi ve doğru şekilde yapmaya çalışmak kişiyi başarıya taşır. Ancak hata yapma, eksik bırakma veya en iyiyi yapma kaygısı kişinin başarılı olmasını engeller. Mükemmel olan için uğraşmak hayal kırıklığı getirir. Mükemmeliyetçi olan kişiler kaygılı olup, sık sık hayal kırıklığı yaşarlar çünkü kendilerinden yüksek beklenti içinde olurlar ve hata yapmayı kabul edemezler. Mükemmele ulaşmayı hedeflemek gerçekçi değildir ve bazen bu hedef kişinin harekete geçmesini engeller.

Mükemmeliyetçi kişilerin kendilerinden beklentileri yüksektir. Bu beklenti durumu çevresindeki kişileri de kapsayabilir. Kişi hata yapmaya tahammül edemediği için çevresindeki kişilerin hataları da kendisini rahatsız eder. İş hayatında mükemmeliyetçi olmak, ekip çalışmaları için de olumsuz bir durumdur. Kişinin siyah veya beyaz uçlarda olup, gri rengin tonlarına sahip olmaması grup içinde çalışmasını zorlaştırır.

Başarılı olma kaygısı

Mükemmeliyetçi kişiler aynı zamanda başarısız olma kaygısı duyarlar. Başarısızlığın, benliklerine zarar vereceğini düşünürler. Bunun nedeni başarısızlığı kişiselleştirmeleridir.

Mükemmeli arayan bireyler bir iş üzerinde çok fazla zaman harcarlar ve detaylara çok fazla odaklanırlar. Bu bazı durumlarda işin ertelenmesine sebebiyet verebilirler. En iyiyi hedeflemek gerçekçi olmadığından, çalışma motivasyonunu kırar. Bir işi sürekli erteliyorsanız ne kadar mükemmeliyetçi olduğunuza bakmak yararlı olacaktır.

Motivasyon önemli

Mükemmeliyetçi olmanın ne kadar zamanınızı aldığına, ne kadar gergin çalıştığınıza dikkat edin. Mükemmel olması için özel bir çaba sarfetmeden de yaptığınız işin kalitesine bakın. Mükemmeli hedeflemeden elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. Hangisinin daha iyi bir duygu yarattığına ve motivasyon sağladığına dikkat edin.

Kaynak: Uplifiers

:: İş yaşantınızda mükemmeliyetçi biri misiniz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “İş Hayatında Mükemmeliyetçi Olmak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  gençlerin bu denli fazla geldiği bir sitede böyle yönlendirecek konular görmek güzel

 2. SDN Okuru dedi ki:

  kişiliğimle cok uyuş***** kadar da uzaklaşmak istesemde yazınızda olduğu gıbı aşırıya kaçma durumları yaşadım.Fakat yaptığım işlerin zaten olması gerekenın en ıyısı olduğu mesajlarını alınca artık yavas yavas bu tavrımdan uzaklaşmaya çalışı***** başarırım.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ben de başarısızlık kaygısı duyuyodum 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yararlı bir yazı, teşekkürler

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ben telefonum da bile kusur olmasını istemem. Gerisini siz düşünün

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Başarılı olup olamama kaygım yok beklentim yüksek değil ve hata yapmaya tahammül edememek diye bir saçmalıkta yok bende ama nedense bir işe başladığım zaman onu en güzel bir şekilde yapmak istiyorum hep nedense.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  çok iyi

 8. SDN Okuru dedi ki:

  faydalı

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bende var bu. Çok iyi bir yazı. Teşekkürler.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Tebrik ediyorum. Toplum adına faydası dokuncak çok güzel bir yazı paylaşmışsınız.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  teknoloji sitelerinde gençleri yönlendirebilecek bu tür mesajların artması dileğiyle.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  steve jobs aklıma geldi

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu yazdiginiz iyi oldu tesekkurler

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel bir haber konusu seçmişsibiz

" İş Hayatında Mükemmeliyetçi Olmak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İş Hayatında Mükemmeliyetçi Olmak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İş Hayatında Mükemmeliyetçi Olmak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "