Okunma

İş Melekleri Toplandı


02 Mayıs 2014 Cuma 08:35
İş Melekleri Toplandı

30 Nisan Çarşamba günü Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) desteğiyle Maslak Sheraton’da düzenlenen GBA Mentor Clinic II, fikir aşamasında olan, işinin başında olup işini geliştirmek isteyen girişimcileri, internet ekosisteminin Türkiye’deki önemli temsilcileriyle buluşturdu.

ShiftDelete.Net ekibi olarak katıldığımız etkinlikte Mynet Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli, YemekSepeti Kurucusu ve CEO’su Nevzat Aydın, Fortune Türkiye Teknoloji Editörü Kerem Özdemir ve Angelfish’den Girişimci Murat Deligöz ile konuştuk.


Bu videoyu YouTube üzerinde Full HD izlemek için tıklayın 

GBA Başkanı ve Mynet Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli, yaptığı açılış konuşmasında, girişimcilik ekosistemini güçlendirmeyi ve girişimcilerin mentorluk desteği ile işlerini hızlandırmalarını amaçlayan GBA’nın ekosisteme katkılarını şöyle özetledi: “Bugüne kadar aldığımız yaklaşık 900 başvuru arasından 280 tanesi ile yüz yüze görüşmeler düzenledik. 80 tanesi ise Venture Academy’de sunum yapma şansına sahip olurken, aralarından 10 girişime GBA yatırımcılarından destek geldi. Şimdi 4.5 milyon TL’ye ulaşmış olan yatırım portföyümüzde yer alan 10 girişimden altısı da, GBA üyesi olmayan sektördeki diğer yatırımcılardan ikinci tur yatırımlarını aldılar. Bugün ise Mentor Clinic II‘de 35 mentor ile girişimcilerin ve Türkiye internet ekosisteminin yanındayız.”

“Yeni ekonominin doğru yönetilmesi daha önemli”

Konuşmacılardan TEB KOBİ Bankacılığı Direktörü Devrim Ziya Tavil ise, “Startuplarda İş Geliştirme” konusuna değinirken konuşmasında çarpıcı istatistiklere yer verdi. ABD’de her yıl 2.5 milyon şirketin kurulduğunu, ancak bu şirketlerden yalnızca yüzde 1’inin iyi bir noktaya gelebildiğini söyleyen Tavil, “Türkiye’de ise her yıl 128 bin işletme kuruluyor, fakat bu şirketlerin yüzde 60’ı ilk beş yılda batıyor. Buna rağmen her yıl 18 milyar TL girişimcilik anlamında ekonomiye giriş yapıyor.” dedi.

“Maratonda nefesinizi iyi kullanın”

Monitise COO’su ve GBA Üyesi Fırat İşbecer ise, sunumunda en çok merak edilen konulardan birini, “Türkiye’de Exit Stratejileri”ni ele aldı. İşbecer, Şubat ayında toplam 100 milyon dolar bedel karşılığında Monitise bünyesine katılan Türk mobil teknoloji şirketi Pozitron örneğinden yola çıkarak, “Şirketi kurma aşamasında kendinize exit hedefi koyarken, aradaki yolculuğu hesaplamalısınız. Finansal disiplinden delagasyon ve danışmanlık aşamalarına kadar her şeyi nasıl yapacağınızı düşünmelisiniz. Bu süreçte, önünüze gerçekçi olmayan hedefler koyun ki, yol boyunca kendinizi aşmayı öğrenin, tutkunuzu diri tutun çünkü sorunlar her yıl değişiyor. Exit aşamasında ise tükenmişlik sendromuyla değil, yeterli pazarlık gücüne sahip olacak şekilde hareket edin” dedi.

“Odaklanmak başarının anahtarı”

Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın ise, “Globale Oynamak” başlığı altında yaptığı konuşmasında odak noktasının önemine değindi. Türkiye’de 53 şehirde faaliyet gösteren ve üç yıldır Ortadoğu ülkelerine hizmet vererek yılda yüzde 180 büyüyen Yemeksepeti’nin Rusya pazarını deneme süreci sonunda ekip olarak geri çekilme kararı aldıklarını anlatan Aydın, “sektörü, trendleri, tüketici alışkanlıklarını ve oyuncularını bilmek büyük avantaj. Fakat aynı enerjiyi daha başarılı olabileceğinizi düşündüğünüz ve daha az zorlandığınız pazarlara yönlendirmek, odak noktanızı belirlemek küresel başarının anahtarı” dedi.

Ali Sabancı’dan genç girişimcilere tavsiyeler

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genç Girişimciler Kulübü Başkanı ve Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, konuşmasında kendi gözlem ve deneyimlerinden yola çıkarak genç girişimcilere fikir vermek amacıyla önerilerde bulundu. Sabancı, girişimcilik ekosistemiyle ilgili beklentilerini ise şöyle özetledi: “Türkiye’nin 2023’deki hedefine ulaşmasında yeni girişimcilerin rolü çok önemli. Artan girişimci sayısının bizi bu hedefe ulaştıracağına inanıyor ve bu nedenle TOBB GGK olarak rol model sayısının artmasını sağlayan her türlü etkinliği destekliyoruz. İleride GBA Mentor Clinic gibi etkinliklerin sayısının artmasını diliyoruz.”

:: Türkiye’de girişimcilik ekosistemi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

 
yazarAhmet Usta

Oyun dergilerinde köşe yazarak medya dünyasına adım attı. Sonrasında yıllar çabuk gelip geçti. Şimdi ShiftDelete.Net bünyesinde yeni dönemi kurgulayan çekirdek ekipte. Soon, Very Soon (arka planda Hans Zimmer çalıyor öyle hayal edin.)
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “İş Melekleri Toplandı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Sen paradan haber ver usta çoğunun arkasında hep bir iteni vardır…

" İş Melekleri Toplandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İş Melekleri Toplandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İş Melekleri Toplandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "