Okunma

İşe Alımlarda Hangi Profillere Bakılıyor?


16 Eylül 2013 Pazartesi 15:00
İşe Alımlarda Hangi Profillere Bakılıyor?

Yapılan bir araştırmaya göre işe alım süreçlerinde adayların sosyal medya profillerini araştırmak artık başlı başına bir prosedür halini aldı. Popüler sosyal ağ platformları üzerinden gerçekleştirilen değerlendirmeler işe alımın olumlu ya da olumsuz oluşunu doğrudan etkilerken bununla paralel olarak adayların da sosyal medya kullanım ve paylaşım alışkanlıklarında sergiledikleri eğilim büyük önem arz ediyor.

Peki işe alımlarda hangi sosyal medya ağları üzerinden araştırmalar gerçekleştiriliyor ve platformlar adayların hangi özellikleri hakkında bilgi veriyor?

Yapılan bir araştırmaya göre iş konusundaki en popüler sosyal ağ Linkedin. İkinci sırayı Facebook, üçüncü sırayı ise Twitter alıyor. Company Blog’un dördüncü sırada yer aldığı sıralamada beşinci ve altıncı sıralar sırasıyla Google + ve YouTube’a ait.

Linkedin rakipsiz

İşe alım süreçlerinde iş verenin kararına etki eden basilica platform da yüzde 96’lık oranla yine Linkedin’e ait. Facebook yüzde 65 ve Twitter’da yüzde 47’lik oranlarla iş verene aday hakkında fikir veriyor.

Peki adayların yetenekleri konusunda hangi sosyal ağlar, hangi konularda iş verene fikir veriyor? İş deneyimi, çalışma süreleri ve spesifik yetenekler konusunda Linkedin en yoğun analiz edilen ve kullanılan sosyal ağ durumunda.

Kültürel özelliklere Facebook üzerinden ulaşılyor

Kültürel özellikler, iş deneyimi ve işle ne ölçüde ilgili olunduğu da iş veren tarafından Facebook, Twitter, Google + ve Company Blog üzerinden ele alınabiliyor.

:: Linkedin profiliniz var mı?

 
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “İşe Alımlarda Hangi Profillere Bakılıyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Linkedin üniversite mezunu olup az da olsa kariyer yapmış kişiler için olmazsa olmaz

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Danışman firmalar özellikle linkedin üzerinden araştırma yapıyorlar. Ben de inanmıyordum fakat geçtiğimiz hafta gelen bir mesaj ile tamamen yanıldığımı anladım. Linkedin üzerinden bir iş teklifi aldım.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  beğeni sayısına göre aliniyor

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Peki hangisi gerçekten fikir veriyor iş alımında linkedinde bin kişi birbirini ekleyip duruyor bir bakmışsınız aynı firmadan kırk kişi sizi eklemiş üstelik birini bile tanımıyorsunuz neden öyle oldu cevabı yok o zaman ne bu linkedin. Facebook’dan ne fikri ortaya çıkıyor bu adamın izlediği videolara bak ilahiler dinlemiş eklediği bayanlar kapalı demekki muhafazakar eee işe katkısı ne bi katkısı yok ama ben sevmedim yokyaa peki kişinin yeteneklerine ne oldu toz oldu

 5. SDN Okuru dedi ki:

  işle sosyal medyanın ne ilgisi varsa artık

" İşe Alımlarda Hangi Profillere Bakılıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşe Alımlarda Hangi Profillere Bakılıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşe Alımlarda Hangi Profillere Bakılıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "