Okunma

Işık, parçacık ve dalga olarak fotoğraflandı!


16 Kasım 2016 Çarşamba 07:30
Işık, parçacık ve dalga olarak fotoğraflandı!

İsviçre merkezli École Polytechnique Fédérale de Lausanne’dan bilim insanları önemli bir ilki gerçekleştirmeyi başardı. Bilim insanları, ışığı ilk defa hem dalga hem de parçacık şeklinde fotoğrafladı.

Işık, dalga ve parçacık olarak tek karede!

Işığın dalga ve parçacık olarak davrandığı bilim insanları tarafından uzun zamandır biliniyor. Hatta Albert Einstein, birçok konuyu olduğu gibi bunu da ilk kez 1909 yılında tahmin etmiş.

Işığın iki davranışını bir arada yakalamak içinse elektronları kullanan yepyeni deneysel bir teknik kullanıldığı ifade ediliyor. Nanotele lazer darbesi atımları gerçekleştiren İsviçreli bilim insanları, ışık dalga boylarının metal boyunca iki farklı yöne hareket ettiğini gözlemlemiş. Dalgalar birbirine rastladıkça, bir dalganın hala dimdik ayakta olduğu gözüküyor ki bu dalga bir parçacık olarak öne çıkıyor.

16-11/15/lightp02.jpg

Dalgaların nasıl hareket ettiğini görmek içinse bu sefer nanotele elektron ışın atımları yapılmış. Bu sefer ise ışık dalgasındaki parçacıklar hız değiştirmiş ve bilim insanlarının istenilen görüntüyü yakalamasını sağlamış.

Araştırmadaki bilim insanlarından Fabrizio Carbone, ilk defa kuantum mekaniklerinin ve bu mekaniklerin paradoksik doğasının filme alındığının altını çiziyor. Işığın fonksiyonlarının daha iyi anlaşılması ile kuantum hesaplama alanında önemli bir atılım gerçekleştirilebileceği de detaylar arasında yer alıyor.

Çalışmanın tamamına bu adresten erişebilirsiniz.

:: Işığın dalga ve parçacık olarak davrandığını sonunda görsel olarak ortaya koyan araştırma hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Işık, parçacık ve dalga olarak fotoğraflandı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İsviçreli Saat tasarımcıları bir, bilim adamları iki. Saygı duyarım.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Elektron ile proton carpışıyor bu oluşuyor yani anladım. Beni nasaya gitmek istiyorum

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Tahmin etmek ile bulmak arasinda fark var. Ben de bircok seyi tahmin ettim, hatta yeni fikirlerim bile var ama kanitlayamadiktan sonra bir degeri kalmaz. Einstein in burada olmasi bana gore coko sacma.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  İsviçreli bilim adamları yaptıysa doğrudur.

" Işık, parçacık ve dalga olarak fotoğraflandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Işık, parçacık ve dalga olarak fotoğraflandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Işık, parçacık ve dalga olarak fotoğraflandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "