İŞKUR, YouTuber yetiştirecek!


19.05.2017 09:45:00
İŞKUR, YouTuber yetiştirecek!

Türkiye İş Kurumu, önemli bir projeye hazırlanıyor. Türkiye İş Kurumu, yapmış olduğu açıklama ile beraber, Google ile işbirliği yaparak YouTuber eğitimlerine başlayacaklarını kamuoyuna duyurdu.

İŞKUR, Google ile iş birliği yapacak!

Son zamanlarda gençlerin para kazanmak için önemli kapılarından biri olan YouTube, her geçen gün büyüme devam ediyor. 

Her geçen gün gelişen bu sektör için gençlere yol göstermek için Google ile işbirliği yapacak olan İŞKUR, YouTuber yetiştirmek için eğitimlere başladı.

17-05/19/iskur-youtube-1495187153.jpg

Şöyle bir baktığımız da  Türkiye’de bu işi yapan gençlerin kurduğu ve takipçi sayısı 2 milyona ulaşan, görüntüleme oranı yüksek YouTube kanallarının aylık kazanç 10-30 bin lirayı arasında olduğunu görmekteyiz.

Türkiye İçin Dijital Dönüşüm Hareketi!

Türkiye İş Kurumu “Türkiye İçin Dijital Dönüşüm Hareketi” kapsamında girişimci gençlerimize yardım eli uzatacak. Böylelikle gençlerin dijital becerilerini ortaya çıkartmalarında yardımcı olacak olan İŞKUR, önemli bir projeye ev sahipliği yapacak.

İŞKUR Genel Müdürü İsmet Köksal liderliğinde Google Türkiye Ofisi’yle yapılan toplantıda dönüşüm hareketine ilişkin planlama yapıldı. İlk etapta Bursa, Kayseri, Van, Gaziantep, Samsun ve Antalya‘da başlayan eğitimlerle gençlere yeni iş olanaklarının yaratılması hedefleniyor.

Google tarafından üniversitedeki gençlere, irtibat noktaları aracılığıyla, girişimcilik eğitim programından yararlanan gençlere “dijital girişimcilik”, “Nasıl YouTuber olunur?” eğitimleri veriliyor. Ayrıca İstanbul, İzmir, Kocaeli, Bursa’da da girişimcilik eğitim programından yararlanan gençlere de dijital girişimcilik konusunda eğitim veriliyor.

:: İŞKUR’un bu hamlesi hakkında ne düşünüyorsunuz?


 • yazarDeniz Aslan

  Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “İŞKUR, YouTuber yetiştirecek!” üzerine 33 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   Çok saçma adım sene 2017 yazılım dersi versene youtuber olmak isteyen evde olur kolayca

  2. SDN Okuru dedi ki:

   İşsizlik sigortası uygulamasından devletin kasasına giren her ay 700 milyon tl gibi bir rakam var. Eski parayla 700 trilyon, Bu rakamla youtube gibi bir popüler site yapımı yerine onların boyunduruk altına girmeye çalışan bir işkur olduğunu görüyoruz. İnstagramın 1 milyar dolara satıldığını, devletinde kasasındada 100 milyar tl olduğunu varsayarsak çok kolay bir hesaplamayla her yıl biriken yaklaşık 8.5 milyar tl ile bırakın üretmeyi satın alma bile yapamıyoruz 🙂

  3. SDN Okuru dedi ki:

   yaş sınırlaması varmı +18 tarzı

  4. SDN Okuru dedi ki:

   keşke tasarımda önem verseler 🙁

  5. SDN Okuru dedi ki:

   ZORLAMA VE 'KENDİ FİKİRLERİNİ HİÇE SAYMA' GİBİ SAÇMALIKLAR OLMAZSA, BASİT VE GÜZEL ŞEYLER (VİDEO BAŞINA İNTRO YAPIMI, MONTAJ YAPIMI) GİBİ ŞEYLERİN EĞİTİMİ VERİLEBİLİR. HOŞ OLMUŞ ASLINDA

  6. SDN Okuru dedi ki:

   youtuberlar çok gay hatta gaylar bile youtuberlardan daha erkek çünkü onlar kadın sesi çıkartamıyorlar xD

  7. SDN Okuru dedi ki:

   Peki Youtube tekrar yasaklanırsa ne olacak? Bak yine çelişkiye girdiler. Ayrıca Youtuber olmak için ne desteğe nede kursa ihtiyaç var. Gitar çalmak yada kodlamak değil ki bu. Bildiğin programla videoları düzenliyorsun hazır efektler koyuyorsun bunu hangi insan kendi başına öğrenemez ki??

  8. SDN Okuru dedi ki:

   Youtuberliğin kursumu olur kamerayı açıyosun aptalca hareketler yapıypsun sonra saçma bi montaj tmmdır mis gibi youtubersın

  9. SDN Okuru dedi ki:

   yol yemek + ssk 🙂

  10. SDN Okuru dedi ki:

   saçmalık adam akıllı dükkan açsın çalışsın gençler bu böyle olur .

  11. SDN Okuru dedi ki:

   ülkede üretim olsun istiyoruz ama saçma sapan o çelınç bu çelınç olacaksa hiç olmasın daha iyi. Ayrıca Bursa nın seçilmesi çok kötü olmuş. Adam youtuber olacak neden sanayide çalışsın ki ? Ya da Van'daki çoban arkadaşımız bize büyük baş küçük baş yetireceğine gidip youtuber olacak ve kola içme çelınç yapacak. Antepli kardeşimde baklavanın en lezzetlisini yapmayı öğreneceğine gidip 1 milyonuncu forza 3 gameplay çekecek. ve bunlar bunları yaparken de en acısı zengin olucam ve ünlü olucam ümidiyle yapacaklar.. kolay kazanılan paradan hayır gelmez. Eğer işkur ve google bu işi gerçekten hakkıyla yapacaksa radyo sinema tv okumuş arkadaşları alarak ve prodüksiyonlarla anlaşarak kaliteli ve işin ehli kişileri bu konuda istihdam etmesi gerekiyor. ama bence amaçları şu google youtube daha fazla tıklansın, işkur işsizlik seviyesi geçici olarak düşsün.

  12. SDN Okuru dedi ki:

   Ne kadar saçma bu devlet desteği ile youtuber olma fikri hiç kafası çalışmaz bu insanların kimden çıkıyor bu fikir ne yapmaya çalışıyorlar anlamadım. Tam bir geri zekalı işi Allah akıl fikir versin. Bizde başkalarını değirmenine su taşıyalım yok ya bu millet adam olmaz

  13. SDN Okuru dedi ki:

   aylık kazanç 30 bin lirayı bulabiliyor:)))

   kazancı bir yanda bırak da… google çalışanların normal arama sonuçlarında büyük şirketlere çektiği peşkeşi düşünsünler ilk önce! ayrıca holding sahibi medyalar bile… 3-5 tl google adwords reklam pastasını… adsense geliri kullanmaları tam da aç ruhlu… sefil bir anlayışa ve tam rezalet bir durum aslında… anlayana! kaldı ki bu garibanlara ayda 500 TL bile zar zor kazanıc elde edilirler. bunu kendim 17 yıllık web & marketing tecrübelerimden açık saçık soluyorum… sana oyalamak var gelir yok! zihniyet bu işte.

  14. SDN Okuru dedi ki:

   Buna da bir şey bulursunuz oturduğunuz nerden ötünce adam olunuyor zaten…

  15. SDN Okuru dedi ki:

   İyi de, bunun için kurs almak için mal olmak gerekir.
   Kurs değil de destek verilse herkes youtuber olabilir.

   Ne üzerine youtuber olmaktan söz ediyoruz?
   Bilgisayar oyunculuğu?

   Müessesenize gelecek olan böyle insanlara oyun bilgisayarı, oyuncu koltuğu ve ekipmanı sunacak mısınız?
   Sunmayacaksanız böyle bir halta yaramayacağı aşikâr.

   Gezi ve sunu üzerine mi?
   Yolculuk masraflarını(Takipçi sayısı kazanabilir ve para kazanabilirse ileride ödemek şartıyla) karşılayacak mısınız?

   Parası olan herkes gezi üzerine YouTuber olsun, parası ve oyunculuk yeteneği (bazısının da yeteneği olmamasına karşın) olan herkes logitech'in tepkime süresi mükemmele yakın klavye ve mouse'u ile, çift ekran kartlı slotlu makinelere 2 gtx 1080 takarak (1'i her şey için yeterli oysa) yine youtuber olacak.

   Ne oynayacağız lan 2-3 bin liralık makinelerde? Oyunu açtım, 60fps yakaladım da bir de yayın açıcam/kayıt yapıcam he mi?

   Oldu be gülüm.

   Not: Bahsettiklerim düşünüldüyse harika bir çalışma, başvurabilirim.
   Şayet bahsettiklerim yoksa saçma bir proje oluşturulmuş.

  16. SDN Okuru dedi ki:

   Güncel girişimleri destekliyoruz. Ne olacağı önemli değil, helal olsun. İşkura bok atanlara sözüm eğer daha iyi alternatiflere uygunsa özelliklerin oralarda iş ara, ha yok vasat bir tipsen mülakatlara git maaşına razı ol. Herkes ederi kadar.

  17. SDN Okuru dedi ki:

   youtube türkiye kapandi slime videolari stress carki ..

  18. SDN Okuru dedi ki:

   Yok artik

  19. SDN Okuru dedi ki:

   Şaklabanlık resmilesecek yani pes .

  20. SDN Okuru dedi ki:

   IŞKUR önce adam gibi iş bulsun işsizlik had safhada

  21. SDN Okuru dedi ki:

   youtube tekrardan yasaklansada kurtulsak

  22. SDN Okuru dedi ki:

   KİMSENİN BEĞENİP BEĞENMEMESİ HİÇ ÖNEMLİ DEĞİL BUDA BİR İŞTİR SONUÇTA HER İNSANIN KENDİNE ÖZGÜ BİR ÖZELLİĞİ VARDIR VE BUDA ONLAR İÇİN BİR ŞANS BENCE ÇOK DOĞRU BİR KARAR YETENEKLİ KİŞİLERİN ALINMASI LAZIM.

  23. SDN Okuru dedi ki:

   Gereksiz kanallar çoğalacak yani

  24. SDN Okuru dedi ki:

   Artık türkiyede işyerleri işsiz kalacak millet artık youtuber umuduyla evde oturacak güzel haber çok güzel devam edin zaten türkiyedeyiz iyce alçalalım ekonomi olarak

  25. SDN Okuru dedi ki:

   Allah akil fikir versin

  26. SDN Okuru dedi ki:

   Yok daha neler

  27. SDN Okuru dedi ki:

   dgdfgdfgdfgdfg

  28. SDN Okuru dedi ki:

   Boş muhabbet

  29. SDN Okuru dedi ki:

   işkur şuan için türkiye de fakirin babasıdır. yurdumuzun tembel vatandaşlarının göz bebeyidir. lakin ki bu iş büle olmaz. türkiye de en fazla sömürülen hak yeyen insanların olduğu kurum. bir you'tuber' eğitimi eksikti. insanlarımız kan şekeri seviyesinden fosfordan magnezyumdan bu kadar noksanken eh bittabii bu pıroje işe yaracaktır.

  30. SDN Okuru dedi ki:

   YOUTUBER MI YETISTIRECEK PEKI BUNU YERLIYE GEÇİRSEK DAHA IYI OLMAZ MI EYY DEVLET BIRAK ARTIK BU İŞLERİ KÖLE OLMAYI BAŞKA DEVLETLERE

  Yorum yazın