Okunma

İşlemci Patent Davası Çok Şenlikli


28 Kasım 2007 Çarşamba 22:00
İşlemci Patent Davası Çok Şenlikli
Artık patent davasının bir korunma hakkı olmaktan çıkıp da karşılığında güzel krediler bile bulabildiğiniz bir iş modeli haline geldiği Amerika Birleşik Devletleri‘nde, bir adam tam tamına doksan iki adet firmaya giriştiği patent davasıyla ilgili bir belge gönderdi. Bu davada çok temel bir mikroişlemci özelliğinin patenti, bu firmaları dava konusu edilmesine sebep oluyor.

Nasıl Yani?

Şöyle ki: Zamanında verilmiş olan patent belgesinde en özet şekliyle mucidin "işlem yaparken veri iletebilen bir mikroişlemci parçası/kısmı" konusunda söz sahibi olmasını sağlıyor. Günümüzde herhangi bir mikroişlemcide kullanılan superscalar işlemci mimarileri bunu anımsatır nitelikte. Zira her döngüde sadece bir komut işlemek yerine birden fazla komutu iç akış sisteminde (pipeline) o anda boş olan yerlere göndererek başka hesaplatmalar yaptırabiliyorlar.
Bahsi geçen teknoloji, RISC MIPS (RISC, indirgenmiş komut kümeli bilgisayar; MIPS, birbirine kilitlenmemiş aktarım aşamaları) mimarisini temel alan işlemcilerde (Wikipedia’daki tahmine göre yaklaşık üçte bir oranında) çokça kullanılıyor ve dava edilen şirketler arasında, MIPS teknolojisini geliştiren ve teknolojiyle aynı adı paylaşan MIPS şirketi de mevcut.

SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “İşlemci Patent Davası Çok Şenlikli”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    amerikada tazminat ve patent davaları ayrı bir iş sektörü konumunda zaten.

" İşlemci Patent Davası Çok Şenlikli konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşlemci Patent Davası Çok Şenlikli ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşlemci Patent Davası Çok Şenlikli ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "