Okunma

İşlemcinin Enerjisi Vücuttan


18 Mart 2008 Salı 22:00
İşlemcinin Enerjisi Vücuttan
Massachusetts Institute of Technology ve Texas Instruments çalışanları yeni bir yonga teknolojisi üzerinde çalışıyorlar. Bu teknolojiyle üretilen tümleşik devrelerin çalışma gerilimlerini 0,3 Volt seviyesine kadar indiren araştırmacılar, henüz bu gereksinimde bir x86 uyumlu merkezi işlem birimi üretmiş olmasalar da, çalışmaların yönü, düşük güç tüketen işlemcilere doğru ilerliyor. Her ne kadar şimdiye kadar üretilmiş olan çalışmalar sadece teorinin pratikte işlediğini gösteren delillerden öteye gitmese de, yakında birkaç küçük sorun atlatıldıktan sonra, bu teknolojinin kullanılabilir ürünlere dönüşmesi gecikmeyecek.

Hem Bilgisayar Bilimi, Hem de Tıbbın Hizmetinde

Özellikle vücuda takılan tıbbi aygıtlarda kullanılabilecek bu tür teknolojik çözümlerin, kullandıkları düşük gerilim sayesinde bir gün enerjisini vücudun kendisinden alabilecek duruma gelebilmelerine ciddi bir olasılık gözüyle bakılıyor. Durum bu seviyeye kadar ilerlediğinde, benzer teknolojinin taşınabilir elektronik aygıtlara uyarlanması, taşıdığımız pilli aygıtların kısa kullanım ömrüne sahip olması sorununu da ortadan kaldıracaktır.


Bilgi için: TI, MIT
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “İşlemcinin Enerjisi Vücuttan”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bu işin bir sürü komedi yönü ***** yaydığımız sıcaklık ile mp3 çalar, kol saati,bir kaç işlemci 🙂 çalırtığımızı düşü***** hastalıklarda ya da yazın sıcak havalarda sıkıntı olur bu durum yanar falan iş***** sefer de vücuda konan işlemciler için soğutma çözümleri karşımıza ***** takılan ucuz fan lar falan olur parası olanlar içinde vücut sıcaklığını sabitleyen haplar üretirler 😛

  2. SDN Okuru dedi ki:

    mp3 playerlarda enerji kaynağı yada pile destek olarak kullanılabilir

" İşlemcinin Enerjisi Vücuttan konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşlemcinin Enerjisi Vücuttan ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşlemcinin Enerjisi Vücuttan ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "