Okunma

İşlemciye Anında Müdahale


06 Kasım 2007 Salı 22:00
İşlemciye Anında Müdahale
Her ne kadar ATI sürücüsünün bir kısmı olarak gelen Overdrive menüsünün aynı Catalyst paketinde bulunup bulunmayacağı bir merak konusu. Diğer taraftan "işlemcinin sürücüsünü güncellemek" kavramını hayatımıza sokarsa sanırız AMD bir ilk daha başarmış olacak. Bu işlemde esas önemli nokta, işlemci üreticisinin bu kadar genel şekilde kullanılan bir yazılıma bir elle hız aşırtma (veya hız kesme) arabirimini bütünleştirmesi. Tabii bakarsınız, bu ayrı bir ürün olur. Neyse ki olay yeri inceleme ekiplerimiz hazır ve beklemede.

Nasıl Olacak?

Şöyle ki, AMD’nin yeni çok çekirdekli işlemcileri olan Phenom’lar, her çekirdekte zaten çok ayrıntılı şekilde gerilim ve çalışma hızı denetimine sahip. Örneğin her bir çekirdeğin hızı, gerçek hıza tamsayı bölenleri uygulanarak ayarlanabiliyor. Dolayısıyla her çekirdek birbirinden bağımsız şekilde hareket edebiliyor ve çekirdek gerilimleri denetim altında tutulabiliyor. Hazır elde bu esneklikler varken kullanılmaları güzel olacaktır. Tabii bu yenilenmiş Overdrive sistemi son kullanıcılara varsayılan olarak açılmış olmayabilir.

Bilgi için: AMD
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “İşlemciye Anında Müdahale”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    AMD bu kardeş***** bilirrr.

" İşlemciye Anında Müdahale konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşlemciye Anında Müdahale ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşlemciye Anında Müdahale ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "