Okunma

İşletim Sistemi Pazarında Son Durum


02 Aralık 2014 Salı 09:30
İşletim Sistemi Pazarında Son Durum

2014 yılının son ayına girdiğimiz şu günlerde işletim sistemi pazarının genel durumuna yönelik sonuçlar gelmeye başladı. Netmarketshare sitesinin Kasım ayı ölçümlerine göre, pazarın yeni oyuncuları giderek paylarını artırırken, emektar işletim sistemleri kayıp yaşıyor.

Eskiden yeniye yolculuk

Eskiden yeniye doğru eğilimin sürdüğü pazarda Windows XP pazar payı kaybetmeye devam ediyor. Oldukça uzun süre direnen emektar işletim sisteminin terk edilmesinde Microsoft‘un desteği kesmesinin ve kullanıcıları güncel sürümlere yönlendirmesinin payı oldukça büyük. Windows XP‘den sonra Windows 7 de küçük yüzdelerle gerileme sürecine doğru ilerliyor.

Tabi küçük yüzdeler dediğimiz pay hala ekosistemin yarısından fazla.

14-12/02/nov_story-news.jpg

Windows 7 pazara hakim

Windows 7 yaşadığı küçük kayıplara rağmen hala pazarın yarıdan fazlasına hakim ve yüzde 53’lük bir pay sahibi. OS X tarafında ise yüzde 6’ları zorlayan bir tablo söz konusu. Sürümler arasın rekbatte OS X 10.9 çok küçük bir yüzde ile OS X 10.10 Yosemite‘nin önünde görülüyor. Bakalım 2015 yılında Windows 10‘un da yarışa dahil olmasıyla tablo nasıl şekillenecek?

:: Hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz? Üst sürümlere geçmeyi düşünüyor musunuz?




yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

24 yorum - “İşletim Sistemi Pazarında Son Durum”

 1. Piquin dedi ki:

  En Günceli En iyisi her zaman.

 2. SpyChef dedi ki:

  Bende de Win 7 var memnunum açýkçasý

 3. atlilar dedi ki:

  Win XP ztn cok eskidi ama win 7 bence hala gayet iyi.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Microsodt geçenlerde .NET framework 4.6 yı Linux ve OSX de de çalışacak şekilde çıkaracağını açıklamıştı. (Yanlış anlamadıysam) Bu durumda linux kullanımı biraz daha artabilir. Zira kurumsal kullanımda Windows lisans fiyatları ile el yakıyor. Uygulama da .NET le yazılmış. Java ya geçirmeye üşeniyor insan tabi. Mecburen yine Windowsta kalınıyor.

 5. ConfickerBelasi dedi ki:
 6. SDN Okuru dedi ki:

  windows 8.1 kraldır

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Linux u fazla bilinmemesi büyük ayıp.. Ubuntu ve türevleri her pc için ideal birer işletim sistemi windows gibi driver derdine düşmeye gerek kalmıyor

 8. SDN Okuru dedi ki:

  windows 10 bence klasik pc kullanıcılarınıda , benim gibi modern arayüzü ve metro uygulamalarını seven insanlarıda birleştirecek ve çok ***** performansda harika.2 aydır preview kullanıyorum ve çok memnunum.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  linux kim ki

 10. SDN Okuru dedi ki:

  zaten bir mac almazsan o cihazda windows oluyor bu daha çok en çok kullanılan windows araştırması olmuş.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Windows 7 çok overrated bir işletim sistemi. Vistanın yandan çarkmışı. Bence birinciliği W8.1 hak ediyor. Mac OS X zaten şahane onu saymadım.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  xp de diretcx 11 destegi olsa xp kurarım 🙂

 13. SDN Okuru dedi ki:

  win 10 build 9879 çok güzel her gün windows defender güncellemesi alı***** de güzel

 14. TEGÝN dedi ki:

  Dizüstü bilgisayarýmda ister istemez onunla beraber verilen Windows 7′ yi; masaüstü bilgisayarýmda ise ElementaryOS’ u kullanýyorum.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  other yazanlar sadece linux mu yoksa linux +windows 10 mu biri cevap versin sadece linus ise baya iyi.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  W10,W8’den daha iyi ve bir çok özellikle geliyor, betasına Cortana geliyor bu bile kafi zira çok farklı bir deneyim yaşatıcak.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  windows 8 ile windows 8,1 ‘i aynı saymak lazım aslıda. buna göre windows 8.x %18,65 pazar payı ile 2liğe yükselmiş sayılır.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  şuan ki win10 teknik sürüm yüklenme sayısı macostan daha fazla mıdır?

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Azim bey türkiyedemi dünyadamı ?

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Linux kullanıyorum. Bu sene 8.04 Ubuntu’dan 14.04 Ubuntuya geçtim.

" İşletim Sistemi Pazarında Son Durum konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşletim Sistemi Pazarında Son Durum ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşletim Sistemi Pazarında Son Durum ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "