İşletim Sistemi Savaşlarında Yeni Perde


07 Temmuz 2014 Pazartesi 06:00
İşletim Sistemi Savaşlarında Yeni Perde

Sektörümüzün önde gelenleri belki de önümüzdeki beş yılda “www” ile başlayan web sitelerinin hayatımızda olmayacağını iddia ediyor. Peki, her şey mobil olacaksa ve masaüstü işletim sistemlerini mobilleriyle değiştireceksek biz kullanıcıların bundan faydası ne yönde olacak?

Aslında bu sorunun yanıtı çok kolay. Malum en baskın mobil işletim sistemleri iOS ve Android. Onları geriden takip eden Windows Phone ve BlackBerry OS10 izliyor. Ayrıca Samsung’un yeni mobil işletim sistemi Tizen’i de unutmamak gerek. Hal böyle olunca çok fazla alternatif de kalmıyor son kullanıcı tarafında.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/basliksiz-21403389490.jpg

Milli işletim sistemi

Bir dönem ülkemizde Linux tabanlı mili bir işletim sistemi için düğmeye TÜBİTAK önderliğinde basılmıştı. Ancak gelişen mobil teknolojiler bu inisiyatifin devam ettirilmesinin önünde dev bir engel olarak yer aldığı için konu şimdilik rafa kalkmış durumda. Bana sorarsanız milli işletim sistemi ulusal güvenlik tarafında gerekli ama şart değil. Gerçi bırakalım bunu da ülkemizin siber güvenlik uzmanları düşünsün. 

Mobil tarafa tekrar dönecek olursak buradaki savaşın gittikçe kızıştığını görüyoruz. Son iOS 8 hamlesiyle Apple kurumsal tarafa biraz daha ağırlık vermiş görünüyor. Samsung gibi Android tarafının lokomotifi olan şirket kendi işletim sistemi Tizen ile pazarı zorlamaya hazırlanırken BYOD kavramını arkasına alarak son kullanıcı tarafındaki gücünü kurumlara taşımak hedefinde. Buradan hareketle yerli ya da yeni bir işletim sistemi için çok geç kalınmış olduğunu da itiraf etmek gerekiyor.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/4591228_700b1397822787.jpg

Atı alan Üsküdar’ı geçti mi?

Tabii ki hayır. Çünkü işletim sistemi mobil cihazların omurgasını oluştursa da bu sistem üzerine kuracağınız katmanlarla sistemi hem daha güvenli hem de kendinize özel hale getirmeniz mümkün. Bu da özelleştirilmiş bir sistemin tamamen önünüze açılması anlamına geliyor.

Sonuç olarak işletim sistemi savaşları devam ediyor ve bu rekabet artarak da sürecek. Asıl önemli olan ülkelerin, kurumların ve kullanıcıların bu rekabete ne kadar hazır olduğu. Eğer rekabete hazır değiliz derseniz kaybedenler kulübündeki yerinizi ayırın.

:: Konuyla ilgili siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi paylaşın.
yazarFatih Sarı

Yaklaşık 20 yıldır teknoloji yazıyor. Deneyimlerini paylaşabilmek ve kurumu daha da büyütebilmek adına ShiftDelete.Net ailesine katıldı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
11 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Bence mobil işletim sistemleri yardımcı işletim sistemi olarak kalmaya devam edecekler. masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar ile ortak yapıda çalışan işletim sistemleri ileride büyük rabet göreceklerdir diye düşünüyorum.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Bence biz işletim sistemi işine girmeyelim zira gerçek bir yönetim sistemi bile oturtmamış iken sanalını yapmanın gereği yok!

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Abi adamlar yıllarca xp yi bırakıp 7 ye geçemedi 5 yılda mobilemi geçecek 😉

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

“Her şey mobil olacaksa ve masaüstü işletim sistemlerini mobilleriyle değiştireceksek biz kullanıcıların bundan faydası ne yönde olacak?”

Sorusunun cevabını göremedim.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Bu durumun önemini TÜBİTAK her ne kadar biliyor olsa da çekinceleri, ümitsizlikleri bir yana pc, tablet ve telefon için ortak milli bir sisteme ihtiyacımız var. Hala geç değil mozilla, jolla gibi ismi duyulmayanlar dahi büyük oyuncuların pazarına girmeye çalışmakta. Fatih projesiyle ilk etapta 20 milyon sonra her yıl katlanarak devam edecek bir projemiz var. Unutmadık Microsoft, Apple ve diğerlerinin projeyi alması için cumhurbaşkanına kadar çıktıklarını. Burada halktan çok shifdelete olarak size büyük iş düşüyor. TÜBİTAK ve diğer kurumlarımıza ihtiyaç olunan sistemin nasıl olabileceği ne yapılabileceği hala geç olmadığı konusunda fikir alışverişi yapmanız emeğinizin olması ileride sizlere minnettarlığımızı gösterecektir.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

faydalı bir yazı tebrikler böyle yazılar görmek isteriz

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Samsung android ile savaşa katılırken cephenin arkasından adam toplayıp kendi ordusu olan tizen ordusunu kuracak.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

20 yıl daha bekleyin mühendis olup kendi işletim sistemimi yapacağım…

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

aslında teknoloji ilerlediğinden mini ihazlar yapma imkanı artıyor ve bunun adına mobil diyorlar. bu etkili olmaz. ha en fazla ne olur kasa yerine all in one veya notebook kullanırlar yanına da tablet ve telefon daha ötesi yok.

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

“Her şey mobil olacaksa ve masaüstü işletim sistemlerini mobilleriyle değiştireceksek biz kullanıcıların bundan faydası ne yönde olacak?” Sorusunun cevabını göremedim ben de.

" İşletim Sistemi Savaşlarında Yeni Perde konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşletim Sistemi Savaşlarında Yeni Perde ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşletim Sistemi Savaşlarında Yeni Perde ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  2. 2 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  3. 3 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  4. 4 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  5. 5 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  6. 6 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  7. 7 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  8. 8 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  9. 9 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  10. 10 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!