Okunma

İşletmeler Windows 7’yi Tercih Ediyor


14 Ekim 2013 Pazartesi 13:30
İşletmeler Windows 7’yi Tercih Ediyor

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 8 pazar payını yavaş yavaş artırıyor. Ağustos ayı itibarıyla yüzde 7,41’lık paya sahip olan işletim sistemi kurumsal pazarda ise istenilen noktada değil.

Önemli Windows bilgisayar üreticilerinden biri olan Toshiba’nın verdiği rakamlar oldukça ilginç. Global PC pazarının yüzde 5.7’sine sahip olan şirkete göre Windows 7 kurumsal müşterilerin hala ilk tercihi durumunda.

Toshiba B2B ürün pazarlama müdürü Cind Zwerling yaptığı açıklamalarda kurumsal pazarda satışlarının yüzde 99’unun Windows 7 olduğunu belirtti. Zwerling; “Şu an Windows 7 açıkça kurumsal işletim sistemidir” şeklinde konuştu.

2014 Nisan ayında Windows XP desteğinin sonlandırılması ile ilgili de konuşan yetkili,  ticari müşterilerinin Windows XP’den Windows 7’ye geçişinin başladığını da sözlerine ekledi.

:: Windows 8’nin kurumsal pazarda kısa vadede yaygınlaşması mümkün mü?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

36 yorum - “İşletmeler Windows 7’yi Tercih Ediyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ben ilk bilgiseyarımı aldıgımda sene 2009 mayıs ayında aldım ve işletim sistemi vista idi temuz geldi win 7 çıktı 2009 sonuna dogru win 7 yaptım ve memnunum ama vistanın kötülügünü görmedim win7 en iyi işletim sistemi

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Wİndows 8i Kullanmayanlar Windows 8 i Kötülüyor. Asıl Sakat olan Windows Vista dir .Hayatım boyunca Windows sürümlerin kullandım.
  Windows 95 -98- ME -2000 -Xp – Vista(1 ay dayandım çok başarız yada sistem uymadı.) – 7- 8

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ben windows8 kullanıyorum memnunum bide pcde i7 16gb 4 gb ekran kartı var

 4. SDN Okuru dedi ki:

  çıktığında ucuz ken aldım ilk çıktığında hata dolu idi bir süre kullanmadım nasılsa düzeltirler key eskimez dedimn şuan 3 bilgisayarım var 2 si 8 1 i 7 ondada win8 için bios yayınlamadı casper oyüzden mecburen 7 kullanıyorum win7 kurulu pc ye geçtiğim de çuvallıyorum resmen okadar alışmışım ki 8 e herkesin keyfi tabi ama yeni arama sistemi beni daha hızlandırdı klavye mause de sıkıntım yok yalnız dokunmatiğin keyfi bir başka fakat dokunmatik ekranlar çok pahalı ayrıca ciddi bir performans farkı var alışmakla alakalı kısası bende başlat menüsünü kulanamıyorum artık değişime ayak uydurmak lazım

 5. SDN Okuru dedi ki:

  3 sn de açılıp kapanan bi pc ye dönüştü artık bilgisayarım ram kullanımı düştü gayet hızlandı kurumsal olarak bilmem kişisel olarak mükemmel bisi güncellemeyle daha da güzel olacaktır masaüstü yok diyenler var tabi ki başlat i da aratmıyor başlangıça gir bak bul olmazsa hemen yaz oraya çıksın bi arama penceresi oraya yaz

 6. SDN Okuru dedi ki:

  dokunmatik ekranınız yok ise win8 bir hiç,
  bir it yöneticisi olarak kesin düşüncemdir , win8 vista gibi geçiş ürünü; microsoft’tan çok daha iyi bir işletim sistemi gelecek;
  bu arge çalışmasının içinde ücretli enayi olmaya niyetimiz yok, keza halen uçuk paralar isteniyor işletim sistemine;

 7. SDN Okuru dedi ki:

  vin8 hırsızlık yuvasıdır… kəsinliklə kimsənin bu sistemi kullanmamasını tövsiyə edirəm.. bilgilərinizi bilgisayardan sizin izniniz olmadan çalmaqda olan mikropsoft vin8 ilə bilgisayarınızı zombiyə çevirməkdədir… güvənlik konusu tam bir rəzalət… sizin izniniz olmadan bilgisayara metro arayüzü vasitəsi ilə bağlantı mövcud.. proqram taraması deyilən bir rəzalət də sizin qurduğunuz bütün proqramların bulud tabanlı deyilən başqa bir rəzalət mikropsoft serveri tərəfindən kontrol edilməsidir… qısaca bilgisayarınızda yapdığınız bütün işləmlər amerika tərəfindən kontrol altına alınmaqdadır… kəsinliklə vin8 kullanmayın… vin8 zəka sorunu olanlar üçün tasarlandı… insanların düşüncəsinin olub olmamasının bir kontrolu da deyə biliriz…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  win 8 iyidir 🙂

 9. sleeper dedi ki:

  Aslında kafaya çok takılan başlat menüsünü hemen kaldırmayıp seçenek olarak sunsaydılar win8’e geçiş böyle sancılı olmaya bilirdi.Win8’e yama atıp başlat menusunu koyuyoruz onun haricinden win8 guzel bence.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Masterbaba ne guldum ya milletin icinde tam bir komedi gercek mi bu

 11. SDN Okuru dedi ki:

  windows 8 iğrenç iğrenç iğrenç. İş yerimdeki bilgisayarımda windows 7 kullanıyordum sıkıntı yoktu, sonra windows 8 li bir bilgisayara geçtim ve beni verem edecek neredeyse. Bu arada Macbook pro kulanıcısıyım. Zaten ikiside Mac’in yanından geçemez.

 12. pumperking dedi ki:
 13. SDN Okuru dedi ki:

  Win8 hizli ve güvenli ama şirket için kullanımına daha çok var çünkü uygulama uyumsuzluğu yaşanıyor. Örnek IE10 ve roaming profile uyumsuzluklari.

 14. Ben Kenobi dedi ki:
 15. masterbaba dedi ki:

  türkiye de windows 8 kullanılsa aynen böyle olur.

  Windows 8’e Geçen Amasya Sosyal Güvenlik Kurumu’nda Başlat Menüsüne Ulaşma Çabaları 7. Saatine Girdi


  Kamu kurum ve kuruluşlarındaki mevcut işletim sistemlerinin windows 8’e yükseltilmesi çalışmaları kapsamında pilot bölge olarak belirlenen Amasya SGK’da kaos büyüyor. İşlerin neredeyse durma noktasına geldiği kurumda emekli maaşlarının dahi ödenemediği bildirilirken, çalışanların başlat menüsüne ulaşma çabalarında 7. saat de geride kaldı.

  Sevinç yerini paniğe bıraktı…

  Kurum çalışanlarının ifadelerine göre her sabah olduğu gibi bu sabah da Amasya Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki işlerine gelerek bilgisayarlarını açan çalışanlar, Windows 8’in yüklendiğini görerek ilk dakikalarda büyük sevinç yaşadılar. “Oooh yeni oyunlar geldi demektir beyler” coşkusuyla işletim sistemi kurcalanmaya başlanırken başlat menüsü ve masaüstünün yok olduğunun fark edilmesi üzerine sevinç yerini panik ve göz yaşına bıraktı.

  Emekli maaşları ödenemedi

  Windows 8’e geçişin ilk önemli etkisi ise, sabah saatlerinde Ziraat Bankası’na gönderilmesi gereken emekli maaşları listesinin bulunamaması oldu. Emekli İşleri Daire Başkanı Ekrem Tongür’ün yaklaşık 16 yıldır “My Computer/Ekrem Belgeler/Maaş” klasörü altında tutmakta olduğu “Emekli_Ocak_Sonsonson_SİLMEYİN.xls” dosyasına ulaşılamaması kurumda krize neden olurken, dosya arama-kurtarma çalışmaları için olay yerine çağırılan IT personelinin çabaları da henüz bir sonuç vermedi. Çalışma arkadaşları tarafından teskin edilmeye çalışılan Tongür’ün, “O dosya çok önemliydi yaa… Ben oraya tek tek Ahmet Amca (öldü, geçen ay da fazladan yatırmışız), Neriman Teyze (100 TL alacağı var) gibi önemli notları ekliyordum.” şeklindeki feryatları ise yürekleri dağladı.

  Dakika dakika kriz anları
  Maaşların ödenememesinin yanı sıra, peçok çalışanın Facebook’a dahi giremediği kurumda panik dalgası her geçen saat büyürken, mesai başlangıcından itibaren yaşananlarsa dakika dakika şöyle:
  09:15: Windows 8’den bilgisayarını periyodik aralıklara açıp kapatarak kurtulacağına inanan bir grup memurun dördüncü restart’ında da sonuç alınamadı.
  09:35: Bilgisayar kasalarına toz kaçmış olabileceği sonucuna varan bazı çalışanların kasaları açarak yürüttüğü hummalı temizlik esnasında çok sayıda ataş, zımba teli ve Şermin hanım’ın 2007 yılında kaybolan alyansının yanı sıra minik bir de fare bulundu. “Bağkur” adı verilen sevimli fare, bir anda kurumun maskotu haline geldi.
  09:50: İdari İşler Dairesi’nde kahvaltı, kahvaltı sonrası çay ve günün dedikodularının yapılması gibi günlük rutin işlerin ardından açılan bilgisayarlarda Windows 8’le karşılaşan memurlar, sistemde genel bir sorun olduğuna kanaat getirerek birer Türk kahvesi içme fikrinde birleşti.
  10:20: Kurumda daha önce “Beyler, Caps Lock’a basınca tamamını büyük yazıyo!” buluşuyla bilgisayar konusunda haklı bir üne kavuşan Önder Belirez, kendisine gelen başvurular üzerine nihai değerlendirmesini açıkladı: “Cık… Direk format lazım”
  11:00: Windows 8’in dokunmatik olduğuna ilişkin yayılan söylentiler sonucunda yaklaşık 200 çalışan monitörlerini parmaklamaya başladı. Ulaşılabilen yegane nokta "Bak bak iyicene bastırınca yeşilli mavili bişeyler oluyor" olurken eliyle sayfa çevirmeye çalışan Osman bey’in yanlışlıkla monitöre fazla yaklaşmış olan Nuran hanım’a çaktığı tokat gülüşmelere neden oldu.
  11:30: Finansman Dairesi’nde 1 kişinin start menü’ye ulaştığı bilgisi umutları tekrar yeşertirken gözlerin de bir anda bu departmana çevrilmesine neden oldu. Finans Uzman Yardımcısı Serhat Gülerlik’in "Yemin ederim bulmuştum. Bir iki saniye gördüm ama o heyecanla hemen oyunları açmaya çalışırken nolduysa tekrar kayboldu. Keşke hiç dokunmayasaydım lan" sözleriyle pişmanlığını dile getirmesi üzerine çalışanlar hayal kırıklığı içinde masalarına geri döndüler.
  12:30: Başlayan öğle tatili ile birlikte memurlar, evleri yakın olan tanıdıklarına giderek Facebook hesaplarını kontrol ettiler. Kurum genelinde genel bir rahatlama havası hakim oldu.
  13:50: Fark etmeden anında paylaşım özelliğini etkinleştiren Muhaberat Dairesi’nin “Bir grup insanın merakla monitöre baktığı" fotoğraf serisi amasya.sgk.gov.tr adresinde yayınlanmaya başlandı.
  14:10: Dış İlişkiler Koordinatörlüğü’nde görevli Çetin Akbarut, yoğun uğraşları sonucunda bir şekilde Dos ekranına ulaştı. “Dir C:” komutuyla birlikte eski günleri yadeden Akbarut, Dos’tan yeniden Windows 8’e dönemeyerek yaşadığı sistem sıkıntısını daha ileri bir boyuta taşıdı.
  15:15: Okuldan çıkarak servisle annesinin işyerine bırakılan Onur Bilgin (8)’in tek bir hamleyle paint açması üzerine kurum genelinde paint’in nasıl açılacağı öğrenildi. Kurum Sekreteri Aytennur Gülper’in yaptığı “Güneşin ortasından doğduğu dağların arasından geçen derenin kenarındaki evin bahçesinde yer alan anne-baba-çocuk” resmi büyük beğeni toplarken Personel İşleri Dairesi Başkanı Birol Kozalan’ın çaprazlamasına yazdığı “Baba Birol Vatan:55 Mekan:05” yazısı “Adam personelci şimdi, başımıza iş açmasın” düşüncesiyle alkışlandı.
  16:00: Mesainin 7. saatine girilirken Start Menü’sünden halen sağlıklı bir haber alınamıyor…

  kaynak

 16. Ben Kenobi dedi ki:
 17. 7.42 dedi ki:

  Işletme için bence de windows 8 uygun değil.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  hala windows xp kullanan kurumlar var. ben kocaeli bşb sinde staj yaptım oradaki pclerde xp yüklüydü hep. mesela kocaeli üniversitesindeki bütün pclerde hep xp yüklüdür. ayrıca bilgisayarlarda yüklü office programları bile office 2003.

 19. ProRat` dedi ki:

  Şuan Windows 8, Windows 7’ye göre canavar. Sırf başlat yok diye istemiyor kimse. Başlat tamamen gereksiz.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Windows 8 Kurumsalda önermem ama Bireysel olarak bence herkez kullanmalı Zwerling’de dopru demiş,“Şu an Windows 7 açıkça kurumsal işletim sistemidir”

 21. SDN Okuru dedi ki:

  bu win8 nasıl kapatılıyor bilen varmı, kapatma yerini bulamadım

 22. SDN Okuru dedi ki:

  win8 evde film, muzik, film seyretmek veya oyun oynamak icin mukemmel olabilir ama profesionel anlamda kullanim icim elverisli degil .. nacizhane fikrim

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Win8 i kullanmadan önce iğrenç bisey yapmislar diyodum ama win8 le tanisinca tum dengeler degisti

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Çıktığından beri lisanslı Win8 kullanıyorum. Kesinlikle geriye dönmeyi düşünmüyorum. Win8 bir harika.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  windows 8 performans anlamında çok daha başarılı ama o arayüz kullanılacak gibi değil hatta dayanılacak gibi değ***** daha güçlendirip windows 7 de kalmayı tercih ederim. çünkü rahat kullanacağım bir arayüz olmadıktan sonra napiyim performansı.Haberdeki olayda çok mantıklı adam işyerindeki adama pc veriyo windows 8 de adam işi yapana kadar kafayı yer. klasik windows 7 de herşey daha pratik.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  İşin açıkçası dokunmatik tablet kullanmıyorsanız win8 in metro arayüzü çok gereksiz, bence tercihli açılış ekranı daha iyi olur. Klavye ve fare varken klasik başlat menüsü hale vazgeçilmez. Fakat açılış hızı etkileyici 8 in.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Windows 7 candır windows 8 ise heyecan… Patlican bile olabilir…

 28. SDN Okuru dedi ki:

  8 i kullanmadan bu sözleri kullanmayın xp ve windows 7 güzel ona laf yok ama 8 gerçekden güzel olmuş sizi sıkan başlat menüsü ama gerçekden alışınca 7 ve xpye dönmeyi düşünmüyorsunuz bile

 29. SDN Okuru dedi ki:

  win8 süper hacılar

 30. SDN Okuru dedi ki:

  8 fiyasko diyen kişi hangi makinada denedin bilmiyorum ama herkez herşeyi biliyor dersinki açılış sağ soldan çıkan sliderlar o da zev meselesi ama sistemin işleyişine baktığında açık ara farklar yok değil
  özellikle açılış hızı ve ram kullanımı müthiş 8.1 güncellemesiyle dahada iyi olacağını düşünüyorum

 31. SDN Okuru dedi ki:

  aynen windows 8 pişmanlıktır

 32. SDN Okuru dedi ki:

  BİZDE KURUMSAL BİR ŞİRKETİZ. ŞU ANDA İŞLETMEMİZDE 250DEN FAZLA BİR PC VE LAPTOP VAR VE HALEN WİNDOWS 7 YADA XP’yi KULLANMAKTAYIZ. BAZI SATIŞ DANIŞMANLARI İKNA ETMEYE ÇALIŞIYORLAR AMA BOŞUNA.

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Çare Macte!

 34. SDN Okuru dedi ki:

  8 tam bir fiyasko xp ye yapılan 7 ye yapılmaz umarım.

" İşletmeler Windows 7’yi Tercih Ediyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşletmeler Windows 7’yi Tercih Ediyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşletmeler Windows 7’yi Tercih Ediyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "