Okunma

İsrail, Apple’a Rest Çekti


25 Haziran 2011 Cumartesi 18:30
İsrail, Apple’a Rest Çekti
srail işgaline karşı protesto ve eylemlerin tarih ve yerlerini gösteren ‘Üçüncü İntifada’ adlı iPhone uygulaması, App Store’dan kaldırıldı.
Kelime anlamı başkaldırı olan intifada, yaygın olarak Filistinlilerin İsrail işgaline karşı isyanı için kullanılıyor. Birinci intifada 1987’de, ikincisi ise 2000’de başlamıştı. Apple’ın “Üçüncü İntifada’ adlı uygulaması ise olası bir yeni başkaldırıya gönderme yapıyordu.
Uygulamayı indiren kullanıcılar, İsrail işgaline yönelik protestoların tarihlerinden haberdar oluyor, konuyla ilgili haberleri alabiliyordu. Ancak uygulama İsrail’in tepkisini çekmekte gecikmedi.

İsrail işgaline karşı eylemleri kapsamlı olarak gösteren ‘Üçüncü İntifada’ adlı iPhone uygulaması, App Store’dan kaldırıldı. Uygulamanın adı olan intifadanın anlamı başkaldırı. Uygulama Filistin isyanı için kullanılıyor. Yani “Üçüncü İntifada’ yeni bir başkaldırıyı işaret ediyor.

İsrail’den Apple’a Rest

Uygulamadan yararlananlar protestoların yeri, zamanı ve niteliği hakkında bilgi edinebiliyordu. Bu da İsrail’i çok kızdırdı. Apple başkanı Steve Jobs’a mektup yazan İsrailli bakan Yuli Edelstein, “Uygulamanın şiddeti teşvik ettiğini ve hemen kaldırılması gerektiğini” ifade etti. Bakan, çeşitli yaptırımlar olabileceğini de ima etmekten geri kalmadı.

Apple da, uygulamayı internet mağazasından kaldırdı.

:: Konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

 

 
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “İsrail, Apple’a Rest Çekti”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  apple iphone dan gicik oluyorum ama israil yuzunden satin alabilirim 😀 keske arkasinda dursaydi

 2. Krazky dedi ki:

  Sanırım çomak sokacaksın

 3. boikot dedi ki:

  dünyayı yönlendiren yahudileri kızdırmayalım (!)

 4. SDN Okuru dedi ki:

  aynı durum türkiyede olsa bizim bakanalr böle bişey sölese kimse takamzdı

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Tabi pisrail hic şiddet yapmiyorya kizmislar.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Rest çekme diye bişey yokki.

" İsrail, Apple’a Rest Çekti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İsrail, Apple’a Rest Çekti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İsrail, Apple’a Rest Çekti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "