Okunma

İstanbul Artık 40 Watt Çekiyor


31 Ağustos 2009 Pazartesi 13:42
İstanbul Artık 40 Watt Çekiyor

AMD yeni bir Opteron işlemcisinin duyurusunu yaptı. Altı çekirdekli Opteron 2419 EE, 40 Watt‘lık güç tüketimi ile gözleri üzerine çekmeyi başardı. Bu oldukça önemli bir özellik. Çünkü altı çekirdekli İstanbul işlemcileri ilk çıktığında 55 Watt’lık bir güç tüketiyorlardı. Oysa duyurusu yapılan 40 Watt‘lık işlemci, özellikle Blade sunucular için vazgeçilmez bir ürün olacağı tahmin ediliyor. Ne de olsa sunucu sistemleri güç tüketiminde de tasarruf yapmak istiyorlar.

 

Opteron 2419 EE, 989 Dolar’dan (1000 adet almak şartıyla) satışa sunulacak.

 

Opteron 2419 EE yukarda da bahsettiğimiz gibi İstanbul işlemci mimarisine (45 nm) sahip. Her bir çekirdek 512 KByte’lık L2 ve 6 MByte L3 önbelleğe ile çalışıyor. Çekirdeklerin saat hızı 2 GHz’den (Opteron 2423 EE) 1.8 GHz‘e indirgenmiş durumda.

Bu işlemcinin diğer bir farkı, dahili bellek kontrolörün çalışma hızı 2.2 GHz‘den 2.0 GHz ‘e düşmesi.

:: Bu yeni işlemci başarılı olabilecek mi?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İstanbul Artık 40 Watt Çekiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İstanbul Artık 40 Watt Çekiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İstanbul Artık 40 Watt Çekiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "