Okunma

İstanbul Baz İstasyonları Denetlendi


06 Ekim 2011 Perşembe 14:40
İstanbul Baz İstasyonları Denetlendi

Dünyanın önde gelen metropollerinden biri olan İstanbul, cep telefonu kullanımında da diğer ülke genelindeki şehirlere göre açık ara önde. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) İkinci Başkanı Dr. Turgut Ayhan Beydoğan, cep telefonu iletişiminin vazgeçilmez unsuru olan baz istasyonlarının İstanbul ili ölçüm sonuçlarını Cebit Sinerji Zirvesi’nde düzenlenen etkinlikte açıkladı.

BTK, İstanbul Avrupa ve Asya yakasını karış karış gezerek elektromanyetik yoğunluk haritasını çıkardı. Elektromanyetik yoğunluk haritası, ortamdaki tüm verici istasyonlarından gelen elektrik alan değerleri ölçülerek hazırlandı. Yapılan ölçümlerde güven vermeyen bölgeler yeniden ölçümlendi.

İstanbul ili genelinde 17.251 baz istasyonu bulunurken, gerçekleştirilen ölçüm sayısı baz istasyonu sayısının 40 katından fazla 712.399 oldu.

İstanbul ölçüm sonuçları

Baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik alan değeri Avrupa Birliği’nde Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul gören ICNIRP değerleri olan 41 Volt/Metre olarak uygulanıyor. Türkiye’de ise bu değer, cihaz başına 10 Volt/Metre olarak belirlenmiş durumda.

Buna göre, İstanbul Anadolu Yakasında 247 bin 820 noktadan alınan ölçümlerde yüzde 96.5 oranında 0.1 – 3 Volt / Metre arasında ölçüm alındı. 3 – 9 volt/metre arasında kalan bölgelerin oranı ise yüzde 3.05. Diğer taraftan 9 ve üzeri Volt/Metre değerinde ölçüm alınan bölgelerin oranı binde 3.6 oranında.

İstanbul Avrupa yakasında 464 bin 579 bölgeden alınan ölçümlerin yüzde 91.9’u 0-3 Volt /Metre aralığında çıktı. 3-9 Volt/Metre aralığında yüzde 6.8 ve 9 ve üstü volt/metre ölçülen bölgelerin oranı ise yüzde 1.3 oldu.

İstanbul ili için 3 ve üzeri Volt/Metre ölçülen bölgelerdeki elektromanyetik alan yoğunluğunun Radyo-TV vericilerinden, yüksek gerilim hatlarından ve sanayi kuruluşlarından kaynaklandığı belirtildi.

Belirlenen limit değerlerini aşak tek bir baz istasyonu yok

BTK İkinci Başkanı Dr. Turgut Ayhan Beydoğan, baz istasyonu ölçümlerinin merkez ve taşra teşkilatı olarak yedi bölgede sürekli denetlendiğini belirtti. Beydoğan, ölçüm sonuçlarından elde edilen verilerin uluslararası otoritelerce belirlenen limit değerlerin çok altında çıktığını vurgulayarak şunları söyledi:

“Baz istasyonlarının artması, cep telefonlarının daha az enerji harcaması anlamına gelmektedir. Nasıl evimizde elektrik varsa her sokakta baz istasyonu olması gerekmektedir. Toplumda yaratılan baz istasyonu korkusu dayanaksız ve bilimsellikten tamamen uzaktır”.

Mobil teknoloji, elektromanyetik alanlar ve gelişmeler paneli

Oturum Başkanlığını BTK Başkan Yardımcısı Dr. Muhterem Çöl‘ün yaptığı Mobil Teknoloji, Elektromanyetik Alanlar ve Gelişmeler Panelinde Prof. Dr. Tunaya Kalkan, Prof. Dr. Mustafa Demir ve Doç. Dr. Mustafa İlhan katıldılar.

Panelin açılışını yapan Dr. Muhterem Çöl, BTK olarak denetimleri sıkı bir şekilde yaptıklarını belirtti. Baz istasyonlarının kurulumuna ilişkin hazırlanan yönetmeliğin ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının katkıları ve saha tecrübeleriyle oluşturulduğunu belirten Çöl, “Baz istasyonlarının denetlenmesini hassasiyetle gerçekleştiriyoruz. Konusunda uzman personel tarafından tüm Türkiye’de denetlemelerimiz devam ediyor ve edecektir” diye konuştu.

:: Bu değerler hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarAtalay Keleştemur

Web uygulamaları geliştirmekten, yazı yazmaktan ve Linux kullanmaktan keyif alan bir açık kaynak gönüllüsü. Ayrıca boş zamanlarında bol bol LOTRO oynuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “İstanbul Baz İstasyonları Denetlendi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    İstanbulun çamlıcası ne durumda acaba.?

  2. raxetul dedi ki:

    Zor ulaşılan baz istasyonu için cep telefonu daha güçlü elektromanyetik dalga yayar, hem de beynimizin dibinde. Baz istasyonu antenleri panel antenlerdir ve karşıya doğru yayılım yaparlar. Kendi binamızın dış tarafına bakan tarafına baz istasyonu anteni asmaktansa hemen karşı binanın duvarının bize bakan tarafına baz istasyonu asmak daha fazla elektromanyetik dalgaya maruz kalmamıza sebep olur.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    benim bildiğim bir kaç yer var.

" İstanbul Baz İstasyonları Denetlendi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İstanbul Baz İstasyonları Denetlendi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İstanbul Baz İstasyonları Denetlendi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "