İstanbul’un Corona virüs bağışıklık oranı açıklandı


22 Mayıs 2020 Cuma 12:40
İstanbul’un Corona virüs bağışıklık oranı açıklandı

Corona virüsü ile hâlâ mücadele ederken her geçen gün yeni gelişmelerle karşılaşıyoruz. Yakın bir zaman önce alınan önlemler kapsamında bayram boyunca Türkiye’nin 81 ilinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Türkiye’deki vaka sayılarının azaldığını  gösteren rakamlar ise rahat nefes almayı sağlıyor ancak hala riskler bulunuyor. Uzmanların uyarılarına kulak asmak gerekiyor. Bu kapsamda en yüksek vaka sayısının görüldüğü İstanbul için Corona virüs bağışıklık oranı açıklandı.

İstanbul için Corona virüs bağışıklık oranı nasıl?

Salgına karşı alınan önlemlere ek olarak İstanbul gerek nüfus kalabalıklığı gerekse günlük aktif çalışan sayısının yüksek olmasıyla birlikte vaka sayısının en yüksük olduğu şehirler arasında yer alıyor. Bu da akıllara acaba İstanbul’un virüse karşı bağışıklığı mı düşük sorularını getiriyor. Bu ve benzeri soruları cevaplandırmak üzere Sözcü TV’de Nevşin Mengü ile Özel Haber’e Türkiye Bilim Akademisi üyesi Prof. Önder Ergönül konuk oldu.

İstanbul’da Corona virüsü bağışıklık oranının yüzde 15 civarında olduğunu aktaran Prof. Ergönül: “Dünya genelinde de oran bu civarda. Oran yüzde 60 olduğunda gerçekten hastalığa karşı bağışlık kazanmış olacağız” diyor.

Nevşin Mengü’nün soruları karşısında cevaplar veren Prof. Önder Ergönül konuşmasına şu sözlerle devam etti:

‘’Ölüm ve vaka sayılarının düşmesiyle birlikte bu deneme yanılma yoluyla uygulanan yöntemleri doğal karşılıyorum. Ama ABD ve başka birkaç ülke bir an önce normale dönmek için bu yöntemi agresifçe kullanıyor. Artık virüs ilk zamanlarda olduğu gibi tepe noktasını görmez, büyük bir dalgalanma olmasını beklemiyorum.

Normalleşme sürecinde bulaş azalmasa bile artık hastalık tanındı, biliniyor. Bağışıklık oranı İstanbul’da yüzde 15 civarında. Dünya genelinde de oran bu civarda. Oran yüzde 60 olduğunda gerçekten hastalığa karşı bağışlık kazanmış olacağız.’’

Yani Prof. Önder Ergönül kısaca en azından bağışıklık noktasında daha yolumuz olduğunu söylüyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İstanbul’un Corona virüs bağışıklık oranı açıklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İstanbul’un Corona virüs bağışıklık oranı açıklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İstanbul’un Corona virüs bağışıklık oranı açıklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  2. 2 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  3. 3 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  4. 4 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  5. 5 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  6. 6 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  7. 7 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  8. 8 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  9. 9 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  10. 10 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk