Okunma

İstanbul’dan Jimmy Wales Geçti


18 Ocak 2008 Cuma 22:00
İstanbul’dan Jimmy Wales Geçti
Bilgi özgürlüğün tanımlarından birisi olan ve artık her araştırma yapan kişinin ilk başvuru kaynağı hâline gelen Wikipedia.org‘un kurucularından Jimmy Wales, Sınırsız Dünyanın Liderleri adlı etkinlik için, Altivi.com‘un davetlisi olarak İstanbul’daydı. Jimmy Wales, bir vakıf olarak kurulmasına önayak olduğu özgür ansiklopedi Wikipedia’nın yöneticisi olmanın yanı sıra, Wikia.com adlı, bir konuda özelleşmiş ansiklopedik içeriklerin kullanıcılar tarafından yazılıp yayınlandığı bir şirketin de sahibi.

Girişimciden İnciler

Jimmy Wales’ın konuşması sırasında dikkati çeken birkaç konuyu sizlere  burada aktarıyoruz. Videomuzda İngilizce olan kısımların Türkçe çevirisini, videodaki sırasıyla aşağıda okuyabilirsiniz.

1 – 1962’de Brittanica’nın kıdemli editörü Charles van Doren, "İdeal ansiklopedi radikal olmalı. Güvenli olmaktan kurtulmalı" demiş. Tabii eğer Brittanica’nın tarihi hakkında bir şeyler biliyorsanız ve 1962’nin sonrasına bakarsanız radikallikten başka herşeyi görebilirsiniz. Hâlen fazlaca güvenli ve eski usulle ilerleyen bir yapıt.

2 – Vikipedi İran’da 14. internet sitesi konumunda. Bunun garip geldiğini düşünüyorum çünkü genellikle insanlar İran’ın Vikipedi’nin temelleriyle çok da fazla örtüşmeyen bir yapısı olduğunu düşünüyorlar. İran’ın bu imajına rağmen orada oldukça popüler durumda. Bence bu durum üzerine düşünülmeye değer bir durum.

3 – Görünene göre Vikipedi’de 66 farklı dil için desteğimiz var. Aslında 67 demek isterdim fakat Klingon dilini gerçek bir dil olarak sayamıyoruz.

4 – Bu sayfa Ford şirketi için Vikipedi girdisini gösteriyor. Alışılageldik bir Vikipedi makalesi, şirketle ilgili her türlü bilgiyi size sağlayabiliyor. Tarihinden, yöneticilerinden, mali durumundan; kısacası bilmeniz gereken her türlü şirket bilgisinden bahsedilmiş. Ford hakkında bilmek isteyeceğiniz neredeyse her şey mevcut. Fakat bir sebepten ötürü bu makale Muppet Show’daki Kermit’in ne zaman Ford reklamlarında göründüğü bilgisini vermiyor. Diğer taraftan, Muppet Show hayran topluluğunun ise çoğunlukla Ford ile en önemli ilgisi bu bilgiden başka bir şey değil. Muppet Viki’sine baktığınızda ise Ford şirketi hakkında yine bir makale mevcut; fakat bu makalede anlatılan tek şey, Ford şirketi ve Kurbağa Kermit’in yollarının nerede ve nasıl kesiştiği. Buraya göre Kermit reklamda, melez ve çevreci bir arabanın tanıtımında yer aldığı için "Yeşil Olmak Zor" adlı şarkısını "Yeşil Olmak Kolay" şeklinde seslendirmiş.

5- Burada bir basın çalışması var. Bir iş yaşamı dergisinin kapağına ben varım ve üzerinde "Google’ın en Kötü Kâbusu" yazıyor. Bunun doğru olup olmadığını bilmiyorum; fakat annem bu dergiden 10 tane satın almış; dolayısıyla sorun yok.

6 – Bilinen bir blogcu, bilinen bir internet kişisi, önemli bir günlük gazetenin muhabiri kadar güvenilirliğe sahiptir.

7 – İnsanların büyük çoğunluğunun iyi olduğunu düşünmeliyiz. Öyle şeyler tasarlamalıyız ki  iyi insanlar onu denetim altına alabilsin ve bu şekilde kötü insanların zararını en aza indirsin. Tabii bu noktadaki en büyük yaklaşım sorunu, tasarımları yaparken, herkesin eline fırsat geçtiğinde kötülük yapacağı kabulüyle hareket etmektir

Bilgi için: Wikipedia
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İstanbul’dan Jimmy Wales Geçti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İstanbul’dan Jimmy Wales Geçti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İstanbul’dan Jimmy Wales Geçti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "