İstanbul metrosu için Aselsan harekete geçti


02 Eylül 2019 Pazartesi 14:50
İstanbul metrosu için Aselsan harekete geçti

İstanbul raylı sistemlerinin işletmesi ve bakımından sorumlu Metro İstanbul AŞ, İstanbul metrosu konusunda dışa bağımlılığı minimum seviyeye indirmek için TÜBİTAK Bilgem ve Aselsan ile son dönemde yoğun bir çalışma başlattı.

Geçtiğimiz yıl başlatılan ve 100’dan fazla mühendisin görev aldığı Sürücüsüz Metro Sinyalizasyon Sistemi Geliştirme Projesi herhangi bir aksilik olmaması halinde 2021 yılında devreye alınacak.

İstanbul metrosu için milli çözüm yolda!

Kurumlar çalışmaya kendi öz kaynaklarıyla da finansal destek sağlıyor. Dünyada sadece 5-6 firmanın sahip olduğu bu teknolojinin tamamen milli imkanlar ile geliştirilmesi sağlanacak. Proje başından bu yana modüler mimariye uygun şekilde geliştirildiği için hızla yeni metro hatlarına uyarlanabilecek.

istanbul metrosu

Metro araç ve sinyalizasyon sistemlerinde maliyet planları uzun vadeli yapılıyor. 30 yıl gibi süreler söz konusu. Bu nedenle metro yatırımı yapılırken, ilk alım maliyetinden enerji tüketimine kadar 30 yıllık lojistik maliyetlerinin değerlendirilmesi gerekiyor.

Örneğin, İBB tarafından 1000 km uzunluğunda metro hattı ve 5 bin metro aracı yatırımı yapılacak. Bu yatırımın ayrılmaz parçası olan sinyalizasyon sistemlerinde dışa bağımlılık sona ermiş olacak. Bu projenin kullanılacağı hatlar İstanbul ile sınırlı değil.

Gayrettepe – İstanbul Havalimanı – Halkalı Metrosu, Gebze-Darıca Metrosu, Buca Metrosu, ANKARAY, Ankara Havalimanı Metrosu, Konya Metrosu şu anda görüşmelerin yoğun bir şekilde devam ettiği hatlar arasında.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “İstanbul metrosu için Aselsan harekete geçti”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  metroda çalışan biri olarak tamamen güvenlik için olduğunu söylüyorum.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Yeraltında telefonun çekmemesi güvenlik sebebiyle olmasın sakın gerçi sizin küçük beyniniz anca sanal alem için çalışır.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Telefon çekiyor , 3G bağlantısı çalışmıyor bunun nedeni de GSM olanlarının , 3G frekansına dayalı baz istasyonlarına kıyasla daha erişilir olması. Yoksa güvenlik nedeniyle olsaydı internet hattı çekilmezdi tren seviyesiyle eşdeğer seviyedeki marmaray yönetim katlarına…

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Telefon çekiyor, sadece dışarıdan aramalara kapalı. O da olası bir bomba durumu için.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya arkadaş bizim ülke de herkes çok bilmiş … Yerin altında İnternetin olmaması telefonun çekmemesi için sebep olduğunu kim biliyor … Araştırmak sıfır …

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Yapmayın kardeşim, memnun olmaz bu millet

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Sinyalizasyon için çok para ödüyoruz. Yerli olması lazım

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Aselsan metro ve tranvay için çalışmalarina başlamışti motor ve motor sürücüleri ile ne kadar yerli o kadar iyi bu teknoloji yurt dışınada satılır rahatça

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Önce internet getirsinler. Neredeyse yıl oldu 2020 daha metroda internet yok…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   çok lazım internet sende haklısın!

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    neden lazım olmasın insanların işleri aksıyor olabilir belki o ara çok önemli bir dosya atması gerekiyor olabilir. sonuçta yer altında telefon çekmiyor ya güzel kardeşim

    1. Ziyaretçi dedi ki:

     hadi hadi itiraf et işe giderken canın sıkılmasın pubg mobile kasasın diye istiyorsun, yok dosya gönderecekmişte yok çok acil telefon gelecekmişte yeme burda bizi 😀 Madem öyle uçağa da binme bari malum telefonu uçak moduna almak zorunda kalıyorsun hem de saatlerce ya acil bi telefon gelirse bişey olursa aman ha uzak dur.

" İstanbul metrosu için Aselsan harekete geçti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İstanbul metrosu için Aselsan harekete geçti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İstanbul metrosu için Aselsan harekete geçti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 2. 2 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 3. 3 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 4. 4 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 5. 5 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 6. 6 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 7. 7 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 8. 8 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 9. 9 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 10. 10 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!