Okunma

İstanbul’a Özel Alan Adı Uzantısı Geliyor


13 Haziran 2012 Çarşamba 23:54
İstanbul’a Özel Alan Adı Uzantısı Geliyor

Şehir içi çalışmalarının yanı sıra özellikle sosyal ağlar ve sanal dünyadaki aktifliği ile adından sıkça söz ettiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışmalarına devam ediyor. Başta “İBB Cep Trafik” yazılımı ile trafik yoğunluğu hakkında canlı canlı görüntü aktararak şehir sakinlerine oldukça faydalı bir hizmet sunan yetkililer, diğer online servisleriyle de birçok alanda destek veriyorlar.

İnternette aktif rol almaya çalışan belediye bu sefer ise oldukça farklı bir konuyla karşımızda. 2011 Haziran’ında duyurduğumuz ICANN tarafından gerçekleştirilen özelleştirme sonrası istenilen kelime uzantısında alan adı almanın önü açılmıştı. Bu kapsamda başvuruları alan firmaya İBB de “.ist” ve “.istanbul” için müracaat etti.

Hayata geçirilmesi halinde ibb.istanbul tarzında site açma hakkını elde edecek olan belediye, bu hamlesiyle birlikte alan adlarını ilgili firmadan önce satın alarak yüksek fiyattan satmaya çalışan “fırsatçı”lara da imkan vermemiş oldu.

Aslında .ist uzantısı bundan tam 5 yıl önce ortaya atıldı. Dünya şehirlerine özel bir çalışma içerisinde olan ICANN bunu o yıllarda tam anlamıyla gerçekleştirememiş, projeyi başka bahara bırakmıştı. Şimdi ortak girişim sayesinde kısa bir süre içerisinde .istanbul ve .ist’in hayata geçirilmesi bekleniyor.

:: Açılması planlanan yeni .ist ve .istanbul uzantıları hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarCihan PEHLİVAN

'Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci' olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “İstanbul’a Özel Alan Adı Uzantısı Geliyor”

 1. Karargaht dedi ki:
 2. Pikeas dedi ki:

  *****

 3. dgncn dedi ki:

  ersiees.ist

 4. ResHaT dedi ki:

  önce tr uzantısı alsın diyen arkadaşa katılıyorum. .ist , .istanbulu bırakın ilk önce .tr uzantısını alın. ***** değil, sadece .tr

 5. SDN Okuru dedi ki:

  -ist çok farklı kullanılabilecek bir son ek. KApsadığı anlamlar oldukça fazla, amacının dışına taşacaktır mutlaka.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Uuuf ne gerek var ya.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Önce tr uzantısını alsınlar (*****, ***** vs. değil).

 8. ~J.c--W_ dedi ki:

  O değil de bud.ist komün.ist kemal.ist gibi alan adları türeyecek

 9. intricate dedi ki:

  Bunun bir süre sonra alan adı curcunasına döneceğine inanıyorum. Belli kısıtlamalar da çok olmasın ama bu yani alan adları bir sistematiğin üzerine kurulmalı. Biz önceden şu bilgiye sahiptik : "Devlet kurumları .gov, özel organizasyonlar, dernekler, partiler org, ticari ve özel kullanımlar .com vs. uzantılarını kullanır." Şimdi sistematiği iyi kurulmazsa curcunaya yol açar ve arama motorsuz hiçbir yere ulaşamayız. Bu noktada da arama motorlarına daha fazla iş düşecektir.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Neye yarar
  yani isimlerde adımız görünsün
  kendi tl simgemiz olsun ne ingiliz ne japon basamasında bilemesinde o simgeyi kazara öğrenenlerde saysın.
  eurovisionda birinci olmak için tek yürek tek göbek olalım neden birinci olamadığımızn sabahlara kadar kritiğini yapalım acaba ajda pekkanı birkez dahamı yollasak kritiğini yapalım.
  alan adında gov yazmak comla bitmek yetmez tr yazıpta herkesin Türkiye deyince aklına gelen unique bir isim bulmak yetmez ist’de olsun ank da olsun herkes ayrı telden çalsın karışsın bulaşsın zorlaşsın
  içelim güzelleşelim …….

 11. SDN Okuru dedi ki:

  esasında ***** den her sehır ıcın ozel uzantılar hamlesı super olur. ***** ***** ***** ***** ***** ***** gibi…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  güzel bi girişim olmuş. tebrikler…

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Hiçbir gereği yok.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Bence süper olur. Tescillenmiş istanbul 🙂

" İstanbul’a Özel Alan Adı Uzantısı Geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İstanbul’a Özel Alan Adı Uzantısı Geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İstanbul’a Özel Alan Adı Uzantısı Geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "