Okunma

İşte Firefox OS’un Uygulama Marketi


04 Eylül 2012 Salı 10:00
İşte Firefox OS’un Uygulama Marketi

Firefox OS gün geçtikçe gerçeğe bir adım daha yaklaşıyor. Son iddialara göre Motorola’nın bazı cihazlarında şimdiden çalıştırılan Firefox OS’un uygulama marketi de ortaya çıktı.

Yukarıda gördüğünüz ekran görüntüsü Mozilla’nın hazırladığı ve piyasada tutunup tutunamayacağı merak edilen Firefox OS’un uygulama marketine ait.

Windows Phone, Android ve iOS gibi köklü mobil işletim sistemlerine karşı koymasının oldukça zor olduğunu düşünsek de, piyasaya yeni bir mobil işletim sisteminin daha katılacak olması biz son kullanıcılar açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

Son olarak Mozilla Firefox OS‘un 2013 yılında son kullanıcı ile buluşacağının konuşulduğunu da belirtelim ve haberimizi noktalayalım.

:: Firefox OS sizce bu piyasada tutunabilir mi?

 
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “İşte Firefox OS’un Uygulama Marketi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  neredesin MeeGO???

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bu arada o çok bilmişlik yapan ve PC’lerin geçmişini araştır diyen arkadaş acaba hangi işletim sisteminden yazıyorsun yorumunu? Onu da bir diyiver 😉 Mesela ben “Bezin İstasyonu OS” dan yazıyorum 🙂 Puhahhahaha ulan Microsoft’a kurban olun be. Eğer Microsoft yerine Apple sistemleri yaygın olsaydı çoğumuz tarlada çapa yapardık ahahahaha 😀 Bilgisayar ne gezer la Türkiyede olurdu 😀 Boru gibi fiyat döşerdi Apple 😀 Neyse anlamazsınız siz. Körü körüne devam böyle 😉

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Apple’ı IPhone ile tanımadım. IPhone da almadım zaten Android kullanıyorum. Bence teknoloji piyasasının en baba firması Microsoft’tur. Zaten yakında WP8’e geçmeyi düşünüyorum. Kendim de bir yazılımcı olarak Android’in ne kadar saçma sapan bir platform olduğunu da biliyorum bana burada çok bilmişlik yapmayın. Apple iki tane şey icat etti diye Bill Gates panpama laf atıyorsunuz onu çaldı bunu arakladı diye. Steve panpamı da çok severdim. Toprağı bol olsun 🙁 Ama Apple’ın savunulacak bir yanı yok. Evet Samsung kutu tasarımına kadar kopyaladı doğrudur. Yani? Dava mı açmalısın? Bu ne demek biliyor musunuz? Bizden başkası çalışmasın bizden başkası bizimkine benzer bir şey yapmasın. Hadi yaaaaa?!!! Bu sektörde yok öyle bir şey. Sega da Sony’ye Playstation için daha açsın o zaman. Sony de Microsoft’a. Yahu bu adamlar değil mi Playstation’ı kopyalayıp Xbox denen cihazı çıkarıp şimdi de satışlarda Playstation’ın önüne geçen? Eee o zaman onu da mı çaldı? Hiç burada Apple fanboyluğu yapmayın. Önce yazdığım şeyi bir okuyun. Ne dedim ben? “Apple dava açmasın sakın?” Yani diyorum ki bu sektörde herkes herkesten bir şeyler araklarken nedir bu Apple’daki mızıkçı çocuk havaları? Yiyorsa sende kopyala daha iyisini yap. Microsoft’un politikası budur. Rakipleri araştır, kopyala, daha iyisini yap. Gidin bakın, araştırın. Yazılım dillerini bile arakladılar. C# denen dili çıkardılar. Ancak en muhteşem dillerden birisi şu anda. PC’lerin gelişimini sen araştır dostum. Apple denen saçma firmanın tek mantığı fahiş fiyata milleti kazıklamak! Microsoft’un amacı neydi? Her eve bilgisayar sokmak. Bunu da başardılar. Ulan ben bile MacBook almıyorum be pahalı diye. Resmen kazık. Neyse siz Apple’ın tekel kafasını korumaya ve uyumaya devam edin. Ama şunu da aklınızda bulundurun, sadece bu sektörde değil hayatın her alanında herkes birbirinden etkilenir, esinlenir, feyz alır. Önemli olan iyi iş çıkarmak, müşterilerini memnun etmek. Microsoft, Sony ve Google fanboy’u olduğumu da açıkça söylüyorum. IPhone 5’i de almayı düşünüyorum ayrıca. Fiyat uygun olsun Apple fanboy’u da olurum abi. İşime nasıl gelirse. Ben Apple’dan fiyat ve tekelciliği için çok şikayetçiyim. Kimse hiç bir firma için “bu firma tamamen özgün fikirler ile çalışıyor kimseden arak yapmıyor” diyemez kısacası. Bu kadar net!

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Haberin “Karşı koyması zor” kısmı saçma olmuş. Android için de aynısını söyleyenler bugün Android’e tapıyorlar. Eski bir Samsung kapaklı telefonum var ve Mozilla Firefox OS’u yayınlayana kadar bir telefon almayı düşünmüyorum.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  stabilliği iosu yakalarsa ve ram yönetimi android gibi olmazsa kesinlikle değiştiririm işletim sistemimi.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Apple ın dava açacağını söyleyen arkadaşa birisi apple ın androide değil samsunga dava açtığını hatırlatsın.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Apple’ın Microsoft’tan arak yaptığını söyleyen arkadaş taze galiba. PC’lerin gelişimini bir araştır. Apple’ı iphone ile tanıdın galiba.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  bence başarılı olur.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Apple Microsoftan çalıp durmadı Microsoft daha çok hırsız. Açık kaynak şeyleri sömürdüler kendilerine geçirdiler Aero zımbırtısı 2000-2002 lerde linux dünyasından araklandı ona bakarsanız. Sonra 2005-2006 leopard mac şeffaf oldu üst bar sonrada dediler vistadan arak. C dilini ve UNIX’i bulan adamlar gibi unutuldular…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Apple dava açmasın? 🙂 Yahu o değil de sanki kendileri Microsoft’tan arak yapmadılar pek çok şeyi şimdi ona buna dava açıyorlar. Bir fikir bir kere çıkar abi. Windows gibi bir fikir dünyayı değiştirdi be. Pencerelerden bakıyoruz tüm teknoloji dünyasında. Microsoft kime dava açsa haklı öyleyse. Neyse ya IPhone 5 güzel olur umarım fanboy değilim objektifim panpalar 😉

 11. SDN Okuru dedi ki:

  önüne gelen işletim istemi çıkarmaya başladı yahu

 12. SDN Okuru dedi ki:

  android uygulamalarının çalıştırılabilmesi çok iyi
  android sanal makine üzerinde çalıştığından yüksek performans veremiyor umudum tizen ve firefox os bizim android cihazlarada yüklenebilir
  xda dakiler yapar bişeyler 😀

 13. SDN Okuru dedi ki:

  bence yeni bir sistem isteniorsa WEBOS a destek çıkılmalıydı ki önü açılsın.Ben türkiyede iş yapamayacağını düşünüorum sonuçta daha androide adapte olmayan veya ios a bi ülkeyiz. birçok kişi NOKİA da hala 😀

 14. SDN Okuru dedi ki:

  her yer işletim sistemi doldu

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Nerde hareket orda bereket…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  MoZilla yapsın bizde alalım:)

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Açık kaynak kodlu olduğu için destek iyi olursa android kullanıcıları kayabilir.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Açık kaynak kodlu olması ve şirket himayesinde Google Android gibi kalmadan içini yani Linux çekirdeğini gösterebilmesi güzel bir durum. Umarım iyi bir kapak atar android dahil diğerlerine :D.

" İşte Firefox OS’un Uygulama Marketi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşte Firefox OS’un Uygulama Marketi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşte Firefox OS’un Uygulama Marketi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "