‘İşte gerçek renk budur’ dedirten en iyi OLED TV’ler


26 Nisan 2021 Pazartesi 13:45
ABONE OL
‘İşte gerçek renk budur’ dedirten en iyi OLED TV’ler

Teknolojinin gelişimiyle birlikte tüketicilerin her ürün grubundan beklentisi artıyor. Akıllı televizyonlarda da yüksek beklentileri OLED teknolojisini kullanan cihazlar karşılıyor. Bu kapsamda en iyi OLED televizyonlar listesiyle karşınızdayız.

Derlediğimiz ürünlerin detaylarına geçmeden önce OLED teknolojisi nedir ve avantajları nelerdir sorusuna yanıt vereceğiz. Böylece cihazların ne vaat ettiğini daha net anlayabilirsiniz.

OLED nedir ve avantajları nelerdir?

Organik LED adındaki teknolojiyi Kodak geliştirdi. LCD televizyonlara alternatif olarak çıkan OLED, daha kaliteli görüntü ve düşük enerji tüketimi iddiasıyla yola çıktı. Bu teknoloji bugün de üst segment birçok televizyonda kullanılıyor.

LCD ekranlarda, LED ışıklarla ile arkadan aydınlatma var. Ancak OLED’lerde görüntü birbirinden bağımsız piksellerle oluşuyor. Bu sayede yüksek kontrastlı renkler ortaya çıkıyor. En iyi OLED televizyonlar listemizdeki ürünler de bu noktada oldukça iddialı.

OLED nedir

Diğer yandan piksellerin bağımsız olarak görüntü yaratması, siyah renk için ayrı önem taşıyor. Çünkü LCD televizyonlarda siyah renk için de ışık kullanıldığı için koyu gri görüyoruz. Ancak OLED, siyah bölgelerde pikselleri kapatarak gerçek siyahı veriyor. Aynı zamanda bu durum verimlilik de sağlıyor.

Arkada bir aydınlatma olmaması, televizyonların tasarımına da etki ediyor. OLED televizyonların daha ince tasarımla karşımıza geldiğini söyleyebiliriz.

OLED TV avantajları

OLED teknolojisinin en dikkat çeken dezavantajı ise görüntünün ekrana yapışması. Ekranda aynı görüntünün uzun süre kalması, televizyonda görselin izinin çıkmasına yol açıyor. Örneğin, aynı kanalın fazla seyredilmesi sonucunda kanal logosu ekranda daimi olarak kalacaktır. Bu sorun OLED yanığı olarak da biliniyor.

Firmalar, OLED’lerdeki yanık sorununu yazılım ile büyük oranda çözdü. Cihazlar, sabit görüntüyü tespit ediyor ve izleyicinin anlayamayacağı kadar küçük mesafeye hareket ettiriyor. Böylece görsel sabit kalmamış oluyor.

En iyi OLED televizyonlar

Görüntü kalitesi ve enerji verimliliği noktalarında iddialı cihazların teknolojisinden bahsettik. Sıra derlediğimiz cihazların detaylarına geldi. Listemizdeki ürünlere yakından bakmaya Vestel’in modeliyle başlayalım.

Ayrıca listemizdeki ürünleri en iyiden başlayarak sıralamıyoruz.

1 – Vestel 65OB9900 65’’

Yerli teknoloji firması Vestel’in OLED televizyonu; 65 inç boyutuyla ve 4K çözünürlüğüyle karşımıza çıkıyor. HDR desteği olan cihazda aynı zamanda Vestel patentli Pixellence teknolojisi yer alıyor. Bu teknoloji, daha canlı ve net görüntüler sağlıyor.

En iyi OLED televizyonlar

Vestel 65OB9900 65’’

4 çekirdekli işlemciye sahip akıllı televizyonda; Netflix ve YouTube gibi platformlardaki içeriklere ulaşabilirsiniz. Ayrıca dahili 4K uydu alıcısıyla ekstra cihaza ihtiyaç olmadan 4K yayınları izleyebilirsiniz.

Diğer yandan üründe yer alan PC girişi sayesinde cihazı monitör olarak da kullanabilirsiniz.

Ürünü buradan satın alabilirsiniz.

2 – Sony KD-65A8 65’’

En iyi OLED televizyonlar listemizdeki ürünler arasında Sony KD-65A8 modeli de yer alıyor. 4K çözünürlüklü cihaz OLED’in sağladığı yüksek kontrast ve hassas renk deneyiminin yanı sıra ses performansıyla da dikkat çekiyor.

Sony KD-65A8 65’’

Üründeki Sony patentli Acoustic Surface Audio teknolojisiyle hoparlör görevini ekran üstleniyor. Ekranın hoparlör işlevi görmesi, sinematik seyir keyfini artırmayı hedefliyor. Çünkü karakter diyalogları ve çeşitli sesler, tam olarak aksiyonun olduğu noktadan geliyor.

Diğer yandan televizyonun Android TV işletim sistemi öne çıkıyor. Ürün, iOS ve Android temelli birçok cihazla eşleşebiliyor ve içerik platformları tarafında kullanıcılara fazlaca opsiyon sunuyor. Televizyonda 5.000’den fazla uygulama yer alıyor

Google Asistan destekli OLED televizyonun; Bluetooth, üç adet USB ve dört adet HDMI portuna ek olarak PC girişi de var.

Ürünü buradan satın alabilirsiniz.

3 – LG OLED 65CX6LA 65’’

4K çözünürlüklü OLED panele sahip LG televizyon, Dolby Vision IQ özelliği ile karşımıza çıkıyor. Dolby Vision IQ, ortam ışığını algılayarak, izlediğiniz içeriğin ışığını düzenliyor.

En iyi OLED televizyonlar

LG OLED 65CX6LA 65’’

Görüntü kalitesinin yanı sıra ses performansı da televizyonun öne çıkan yönleri arasında yer alıyor. Dolby Atmos teknoloji ile cihaz 360o surround ses deneyimi veriyor.

En iyi OLED televizyonlar listemizdeki ürünün iddialı olduğu bir diğer nokta ise oyun deneyimi. 120 Hz tazeleme ve 1ms tepkime süresi ile dikkat çeken cihaz, dünyanın ilk NVIDIA G-Sync destekli televizyonu unvanını da taşıyor.

Ürünü buradan satın alabilirsiniz.

4 – Sony KD-65AG9 65’’

Listemizdeki OLED görüntü teknolojisine sahip Sony ürünlerinden olan model, 4K çözünürlüğe ve 65 inç büyüklüğe sahip. Ayrıca cihaz, Pixel Contrast Booster teknolojisiyle OLED kontrastına güç katıyor.

Sony KD-65AG9 65’’

Acoustic Surface Audio ile televizyon ses performansını da yukarı taşımayı hedefliyor. İki aktüatör ve iki güçlü subwoofer, sesi çok boyutlu hale getiriyor.

Android TV işletim sistemine sahip cihaz, Google Play ile birçok uygulamayı kullanıcıların karşısına getiriyor. Dolayısıyla birçok içerik platformuna bu televizyondan ulaşabiliyorsunuz.

Ürünü buradan satın alabilirsiniz.

5 – LG OLED 65B9SLA6 65’’

En iyi OLED televizyonlar listemizdeki cihaz; 4K çözünürlüğü, OLED paneli, Dolby Vision ve Atmos özellikleriyle evde sinema deneyimini hedefliyor. Ayrıca HDR desteği de televizyonun görüntü kalitesini daha iddialı kılıyor.

LG OLED 65B9SLA6 65’’

WebOS işletim sistemi ile karşımıza çıkan cihaz, Netflix ve YouTube gibi içerik platformlarına erişim imkanı sağlıyor.

Diğer yandan televizyon, Apple kullanıcılarını cezbedecek bazı yeteneklere sahip. Airplay 2 ile Apple cihazlardan ürüne kolayca dosya transfer edebilirsiniz. Ayrıca Apple TV uygulaması, televizyonun sahip olduğu uygulamalar arasında yer alıyor.

Listemizdeki ürünler yukarıda açıkladığımız cihazlarla sınırlı değil. Derlediğimiz ürünlerin tamamına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda fiyat bilgisini de aynı bağlantıdan alabilirsiniz.

Ürünü buradan satın alabilirsiniz.

6 – LG OLED65GX6LA

7 – LG OLED65BX6LB
yazarDeniz Keskin

1998 yılında doğan Deniz Keskin, medya alanına ilk adımını Aydın Doğan Lisesi’yle attı. İlk deneyimini Hürriyet Gazetesi’nde staj yaparak kazandı. Marmara Üniversitesi’nde eğitimine devam ediyor ve SDN bünyesinde çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
15 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

1. Sırada vestel bile olsa türk malına asla güvenmem. Bide sıraya samsung televizyonları koymamışsınız. Bu kadar mı kötü tv üretiyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Önce yerlil olmak gerekli tabiii…

Remzi
Remzi
19 gün önce

Samsun ürünlerinin konulmamasının nedeni QLED olmasıdır. OLED LG patentli bir teknolojidir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

oledin iyisi kotusu olmaz. samsung u ve lg si olur. nasil olursa vestl bu listeye girebilirken samsing girmiyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Samsung oled tv si mi var 😀
Bi araştır birader oled ne demek diye
Dolby vision ne demek bi araştır

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

1 ci sırada vestel ne alaka 😀😀😀😀😀

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

en iyi siyahı veren panasonic’in olmaması beni şaşırttı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Samsung un oled tv si olmadığı için listeye girememiş olabilirmi?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Sansung oled cihazda basarili olamayinca qled ile devam ediyor siralamada philips olmaliydi. Vestelle baslamissin ama bence arayuz hizlarina bir bak istersen

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Philips Oled modellerinin de listede olmaması şaşırtıcı. Dünya çapında ödül almış, en iyi olarak seçilmiş Oled ürünleri olan Philips’i de görmek isterdik. Oled805 veya Oled935 mesela.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

He vestel

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Vestelden sonrasını okumadım 😀

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Oled lg nin patentli teknolojisidir ve tüm oled ekranları lg fabrikalarında çıkar.
Bi de vestel nedir abi. İşin komik yanı, lg ile aynı fiyata. Tüm Türk firmaları böyle. Ne demişler, türkü türkten başka kazıklayan yoktur.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Samsung oled te başarılı olamamis:) bilse de konuşsa bari, samsung tarihinde nezeman oled üretti:) önümüzdeki ay neo qled ler geliyor oledle yanana gelince anlarsın samsung un oled e ihtiyacı olmadığını 🙂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Çok pahalı olmaları dışında hiçbir sıkıntı yok

" ‘İşte gerçek renk budur’ dedirten en iyi OLED TV’ler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ‘İşte gerçek renk budur’ dedirten en iyi OLED TV’ler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ‘İşte gerçek renk budur’ dedirten en iyi OLED TV’ler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!