Okunma

İşte Google’ın Sürücüsüz Otomobili


28 Mayıs 2014 Çarşamba 08:45
İşte Google’ın Sürücüsüz Otomobili

Google’ın kendi ürettiği kendi kendine giden otomobili ilk bakışta ilginç ön ızgara tasarımıyla “arkadaşça” bir görünüm sergiliyor. Bugüne kadar geliştirilen ve bir nevi “sürüş asistanı” sayılabilecek teknolojilerle donanımlı otomobillerin aksine, bu yeni ilk adımdan itibaren hiçbir sürücüye gerek duymayacak şekilde tasarlanmış.

Tavanda yer alan aygıtın dışında aracın içerisinde de pek çok teknolojik donanım bulunurken, bir otomobilde ilk olarak görmeye alıştığımız vites kolu, gaz veya fren pedalı da Google‘ın otomobilinde yer almıyor. Sebebi ise belirttiğimiz gibi aracın tamamen sürücüsüz bir seyahat vizyonuyla tasarlanması.

İki kişilik bir araç olarak tasarlanan ve bir baloncuğu andıran otomobil, önümüzdeki günlerde Mountain View civarında başlayacak olan sürüş testlerinde boş olarak seyahat edecek. Diğer bir deyişle, çok yakında Google’ın komşuları dev bir uzaktan kumandalı otomobille karşı karşıya kalabilir.

Ne Kadar Güvenli?

Peki, olası bir arıza durumunda yolcular ne yapacak? Merak etmeyin, otomobilden kendinizi atmanız gerekmiyor. Halihazırda saatte 25 mili aşmayacak olan hızlarla güven konusuna özen gösteren sürücüsüz otomobiller, arıza durumunda kullanılabilecek direksiyon ve fren sistemlerini her iki yolcu koltuğuna da yerleştirmiş bulunuyor.

Araçların bu yaz Mountain View civarında prototip olarak test edilmesi planlanırken, Google otomobilleri seri üretim ile satışa sunmayı planlamadığını açıkladı.

:: Böyle bir otomobile biner miydiniz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “İşte Google’ın Sürücüsüz Otomobili”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bide emniyet seridi ayi lari var

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Sıkışık trafikte yandaki arabanın önüne kafayı sokabilirse türkler için candır kraldır

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu araca makas atabilme kabiliyeti gelene kadar güvenlidir diyemem arkadaş!

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında olmayan ve yeni bir teknoloji değ***** çıkması 1 ay bile sürmez ama insanları buna alıştırmak ***** milletin önüne kıranları hesaba katmıyorum bile.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bu ne abi 😀

 6. SDN Okuru dedi ki:

  yavaş gitse ne olacak tır şöförü çarptımı anında yine ölüp gidicen 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında ben görme engelliyim. Bu aracı körler için üretildiğini duydum. Ancak gereklimi diye sorarsanız çok gereksiz.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  bizim istanbulda gezsin bakalım bu araç.. trafikden nere gidiyo..

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Artık arabaya ehliyet sorarlar sonuçta kulanan yok 😀

 10. BlackXr dedi ki:

  gelecek neslin ehliyet derdi olamayacak

" İşte Google’ın Sürücüsüz Otomobili konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşte Google’ın Sürücüsüz Otomobili ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşte Google’ın Sürücüsüz Otomobili ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "