Okunma

İşte NVIDIA DGX SATURNV!


18 Kasım 2016 Cuma 06:30
İşte NVIDIA DGX SATURNV!

NVIDIA DGX SATURNV dünyanın en verimli süper bilgisayarı olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. NVIDIA tarafından geliştirilen süper bilgisayar, performans ortalaması anlamında ise Top500 listesinde 28. konumda.

En verimli süper bilgisayar: NVIDIA DGX SATURNV

Yeni Tesla P100 GPU’lardan gücünü alan SATURNV süper bilgisayar, watt başına 9.46 gigaflop işlem gücü ortaya koyuyor. Bu değerin Haziran ayında yayımlanan Top500 listesindeki en verimli bilgisayara göre yüzde 42’lik artış gösterdiğinin altı çiziliyor.

Geçen yılın en verimli süper bilgisayarı ise watt başına 6.67 gigaflop işlem gücü sunabiliyordu. Ek olarak SATURNV ile benzer performans sunan ve gücünü Xeon Phi Knight Landing’ten alan Camphore 2 sistemi ile kıyaslandığında, NVIDIA sistemi 2.3 kat daha fazla enerji verimliliği sağlıyor.

Saniyede 1 kentilyon kayan nokta operasyonu sunan ve verimliliğine karşın yüksek hızlar sunan sistemlerin, verimli yeni yanmalı motorlar tasarlayabileceği, temiz yanan füzyon reaktörleri modelleyebileceği ve medikal araştırmalarda yeni atılımlar gerçekleştirebileceği ifade ediliyor.

16-11/17/saturnv02.jpg

GPU tasarımı için GPU kullanımı

NVIDIA, kendi işlerine yardımcı olması için SATURNV süper bilgisayarı kullandıklarını söylüyor.  NVIDIA DRIVE PX 2 kendi sürebilen araç platformunun anahtarlarından olan otonom sürüş yazılımının geliştirilmesinde süper bilgisayar etkin rol oynuyor. Ayrıca, çipset tasarımı ve çok büyük ölçekli entegrasyonu anlaması için nöral ağları eğiten NVIDIA, işlerin hızlanmasını ve verimliliğin artmasını sağlıyor. Yeni derin öğrenme ağlarının eğitimi ve tasarımı için de SATURNV önemli bir araç konumunda.

:: DGX SATURNV süper bilgisayarın NVIDIA’ya sağlayabilecekleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “İşte NVIDIA DGX SATURNV!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Amd ısınıyormuş.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    gta5 açar mı ?

" İşte NVIDIA DGX SATURNV! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşte NVIDIA DGX SATURNV! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşte NVIDIA DGX SATURNV! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "