Okunma

İSTE öğrencilerinden elektrikli aracın menzilini artıran yazılım!


07 Haziran 2019 Cuma 09:00
İSTE öğrencilerinden elektrikli aracın menzilini artıran yazılım!

İskenderun Teknik Üniversitesi öğrencileri geçen yıl TÜBİTAK’ın Elektromobil Yarışması için yaklaşık 1 yıllık bir çalışmanın sonucunda elektromobİSTE olarak adlandırılan ve 4×4 çekiş sistemine sahip olan bir elektrikli otomobil üretmişti.

Üniversitenin kadın mühendis adayları, elektrikli otomobillerin enerji tüketimini azaltmak amacıyla geliştirdikleri yazılımla başarılı sonuç elde etti. İEEE İSTE Öğrenci Topluluğunun 5 kadın üyesi, uzun süren bir çalışmanın sonucunda hazırladıkları yazılımı elektromobİSTE isimli bu otomobile uyguladı.

ElektromobİSTE ile TEKNOFEST’te yer alacaklar!

Bu sayede aracın tek şarj ile kullanım süresi iki katına çıkarıldı. Öğrenciler geliştirdikleri bu yazılım ve elektromobİSTE ile ilki geçen yıl düzenlenen TEKNOFEST etkinliğinde yer almaya hazırlanıyor.

Topluluğun üniversitenin çeşitli bölümlerindeki öğrencilerden oluştuğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Murat Furat, kadın üyelerin yazılım için yoğun bir tempoyla çalıştıklarını söyledi. Bu yazılımın testleri başarıyla geçtiğimi belirten Furat, arabanın mekanik sistemiyle enerji veren batarya sistemi arasında daha uyumlu bir yönetim sağlandığını ve bu sayede menzilin artırıldığını belirtti.

Bu sayede daha önce yaklaşık 1 saatlik bir kullanım süresi sunan araç, yazılımda yapılan iyileştirmeler sayesinde 2 saat yol kat edebilir hale geldi.

Teknoversite vizyonu ile çalışmalara devam ediliyor!

İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Depci ise üniversite olarak “Teknoversite” vizyonuyla hareket ettiklerini ve henüz 4 yıllık bir üniversite olmalarına rağmen çok yol katettiklerini ve elde ettikleri başarıyla da gurur duyduklarını belirtiyor.

Otomobil dünyasının daha çok erkeklere hitap ettiğini ama kadınların da bu alanda başarılı olduklarını aktaran takım kaptanı Tuğçe Gündoğan ise sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlk etapta insanlar bizi biraz yadırgamışlardı, ‘Acaba altından kalkabilir misiniz, yapabilir misiniz?’ diye düşünüyorlardı. Ama gösterdiğimiz başarıyı gördükten sonra destekleri bir hayli arttı. Ailem bile ilk etapta ‘Saçmalama sen kadınsın, arabadan ne anlarsın.’ diye karşı çıktı. Şu anda benden daha istekliler. Bu vesileyle mühendislik bölümünde okuyan geleceğin kadın mühendislerine de öncülük edip referans olmuş olduk.”

Takım üyesi Ece Sultan Kaba ise yerli ve milli bir yazılım geliştirmenin gururunu yaşadıklarını belirtirken, ekip arkadaşlarına teşekkür etti.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “İSTE öğrencilerinden elektrikli aracın menzilini artıran yazılım!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Çok başarılı. ”Bir şeye ihtiyacımız var, çalışkan olmak ”👍

" İSTE öğrencilerinden elektrikli aracın menzilini artıran yazılım! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İSTE öğrencilerinden elektrikli aracın menzilini artıran yazılım! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İSTE öğrencilerinden elektrikli aracın menzilini artıran yazılım! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "