Okunma

İşte WhatsApp’ın bilinmeyen işlevi!


25 Haziran 2017 Pazar 23:00
İşte WhatsApp’ın bilinmeyen işlevi!

2014 yılının Ekim ayında 21 milyar dolar ödenerek satın alınan WhatsApp, o günden bu yana yeni özellikler eklenmesiyle de birlikte hızla büyümeye devam ediyor. İşin ironik tarafı ise Facebook yavaş yavaş haber kaynağı olarak da kredisini tüketmeye devam ediyor.

Güney Amerika WhatsApp diyor!

Çünkü sürekli olarak sahte haberlerin yer alması ve bilgi kirliliğine yol açması nedeniyle artık Facebook eskisi kadar güven duyulan bir haber kaynağı değil. Yine de Facebook’un yüzünü güldürecek bir çalışma The Reuters Enstitüsü Gazetecilik Çalışmaları bölümü tarafından yayımlandı.

Çalışmaya göre mesajlaşma uygulamaları arasında 36 farklı ülkedeki reaksiyonlar ölçüldü ve WhatsApp’ın birçok büyük pazarda önemli bir haber kaynağı haline geldiği ortaya çıktı.

Çalışmaya katılan kullanıcıların yüzde 47’si hala Facebook’u çevrelerinde ve Dünya’da neler olduğu konusunda önemli bir kaynak olarak görmeye devam ederken, WhatsApp’ı tercih edenlerin yüzde 15’te kaldığı görüldü. Bu sayı kulağa küçükmüş gibi gelse de ülkeler bazında ele alındığında işin rengi değişiklik göstermeye başlıyor.

17-06/26/whatsapp-sdn-shiftdelete.png

Zira Brezilyalı insanların yüzde 46’sı WhatsApp’ı haber dağıtımı için bir numaralı platform olarak görüyor. Bu sayı Malezya’da yüzde 51’e çıkarken, Şili toplumunun da yüzde 39’u WhatsApp’ı tercih ettiğini belirtmiş durumda. Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi ülkemizde WhatsApp’ı haber kaynağı olarak görenlerin oranı da yüzde 25.

Bir mesajlaşma uygulamasından haber alabilmek çok da mantıklı görünmese de, bazı bölgelerde mesajlaşma uygulamarında hükümetler hakkında kötü konuşmanın hapis ve hatta ölüm cezasına çarptırıldığını da unutmamak gerek.

:: WhatsApp’ı bir haber kaynağı olarak görüyor musunuz?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “İşte WhatsApp’ın bilinmeyen işlevi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bu sahislarin hepsi sanirim Z jenerasyon. Yani copluk jenerasyon diye tabir ettigimiz bilgi ve teknoloji elinde olan fakat kullanmasini bilmeyen tipler. Neden haberleri Whatsapp gibi sosyal medya copluklerinden takip eder ki insan? Galiba bu insanlarda bir tur gerilik var.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Her zaman dediğim gibi Telegram messenger bir numaradır. Sadece reklamı yapılmıyor o kadar yoksa yanından geçecek uygulama yok telegramı.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  haber kaynağı twitter,gerisi hikaye.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bence de bir haber kaynağı milletin ne yaptığını öğreniyorsun 🙂

" İşte WhatsApp’ın bilinmeyen işlevi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşte WhatsApp’ın bilinmeyen işlevi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşte WhatsApp’ın bilinmeyen işlevi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "