İşte yerli aşıda son durum


15 Mart 2021 Pazartesi 16:27
ABONE OL
İşte yerli aşıda son durum

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank katıldığı bir programda yerli aşı çalışmalarında gelinen son durumu açıkladı. Üç aşı adayı için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na (TİTCK) başvuru yapıldığını dile getiren Bakan, yerli aşıların ne zaman çıkacağına ilişkin merak edilen o soruyu yanıtladı.

Dünyada çok az denenmiş aşı adayları geliştiriliyor

Katıldığı programda salgın döneminde fakir ülkelere hiçbir şekilde aşı gitmediğini dile getiren Bakan Mustafa Varank, geliştirilen aşının, dünyada çok az denenen tekniklerle üretildiğini ifade etti. Tüm Türkiye’nin merakla beklediği aşıyla ilgili bilgileri Sanayi ve Teknoloji Bakanı şu şekilde kamuoyuyla paylaştı:

Biz Covid-19 Platformu ile yenilikçi, dünyada çok az denenmiş aşı adaylarını geliştirmek istiyoruz. Bunlardan bir tanesi ‘VLP’ dediğimiz ‘virüs benzeri parçacıklar’ aşı adayı, şu anda dünyada sadece iki ülke bu aşıyı çalışıyor. 3 aşı adayımız TİTCK’a başvurdu. TİTCK onaylar onaylamaz insan denemeleri aşamasına başlayacağız. Biz sene sonuna kadar yerli aşımızı elimize almayı hedefliyoruz. Bu süreç uzun sürecek, dünyada aşı savaşları var, fakir ülkelere hiç aşı gitmiyor. Burada geliştireceğimiz aşının uzun yıllar devam edecek bu salgınla mücadelede çok önemli bir başarı olacağını biliyoruz. Diğer ülkelerle de bunu paylaşmak için hazırlıklarımızı yapıyoruz.

Yerli aşı

Yerli aşı geliştirme sürecinin ne kadar uzun ve zorlu olduğuna dair konuşan Bakan Varank, Türkiye’nin çeşitli illerinde geliştirilen çalışmaları için, “Bu süreçler insana uygulanacak tedavi metotları olduğu için uzun sürebiliyor. Türkiye’de daha önce de ilan ettik, üniversitelerimizin projeleri var. Mesela Kayseri’de bir hocamızın aşı adayı Faz 2 çalışmasını şu anda gerçekleştiriyor, Faz 3 aşamasına geçmesine az kaldı,” dedi.

Yerli aşı

Varank müjdeledi! Yerli aşı sene sonuna kadar çıkabilir!

Son olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, aşı adaylarından birinde gönüllü denek olacağını açıkladı. Böyle bir bilimsel çalışmaya katkıda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Aynı zamanda yerli aşı için bir çıkış tarihi bekleyen kamuoyuna ise şu sözleri paylaştı:

TİTCK onaylar onaylamaz insan denemeleri aşamasına başlayacağız. İnşallah sene sonuna kadar kendi yerli aşımızı elimize almayı hedefliyoruz.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

Pandemi bitince çıkar anlaşılan

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
28 gün önce

Hani nisandan sonra aşı hazır olacakti da biz dışarıdan aşıları alırken ocak şubat martta vermezseniz olmaz demiştik. Zaten kendi asimiz Nisanda hazır olacaktı. Hikaye hep

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

Hani yaz başında çıkacaktı. Aşı da uçak hikayesine döndü desenize.

" İşte yerli aşıda son durum konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşte yerli aşıda son durum ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşte yerli aşıda son durum ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  2. 2 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  3. 3 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  4. 4 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  5. 5 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  6. 6 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  7. 7 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  8. 8 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  9. 9 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  10. 10 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme