Okunma

İstediğiniz Facebook videosunu silin!


24 Ocak 2017 Salı 08:00
İstediğiniz Facebook videosunu silin!

Facebook gibi dev platformlar bile zaman zaman kritik güvenlik açıklarıyla karşı karşıya kalabiliyor. Geçtiğimiz günlerde tam da bu tanıma uygun bir olay yaşandı.

Facebook’ta büyük güvenlik açığı

Facebook‘ta bulunan bir güvenlik açığı nedeniyle isteyen kişi istediği kişinin yüklediği bir videoyu Facebook‘tan silebiliyordu. 

Videonun Facebook tarafından tanımlanan özel id değerini sanki kendi videosuymuş gibi değiştiren güvenlik araştırmacısı Dan Melamed, bu sayede video üzerindeki tüm yetkilere sahip olabiliyordu.

İşlem sırasında Facebook tarafından “İçeriğe ulaşılamıyor” hatası geliyor olsa dahi işlemin işleyişini açısından bir problem yaşanmıyordu.

Aynı zamanda videonun yorumlarını da silebilen Dan, bu açıkla ilgili bir video hazırlamayı da ihmal etmedi.

Açığı Facebook‘a bildiren Dan Melamed, bu sayede 10.000$ tutarındaki para ödülünün de sahibi olmuş oldu. Facebook ise bu açığı kısa bir sürede kapatmayı ihmal etmedi.

:: Facebook’ta bulunan bu açık hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “İstediğiniz Facebook videosunu silin!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Aynı haberi Webrazzi de yayınlamış ama başlık şu: "Facebook’ta herhangi bir videoyu silmenin yolunu bulan genç 10 bin dolarla ödüllendirildi".
    Lütfen siz de haber başlıklarınızı seçerken yanıltıcı olmayacak şekilde ayarlayın teşekkürler.

" İstediğiniz Facebook videosunu silin! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İstediğiniz Facebook videosunu silin! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İstediğiniz Facebook videosunu silin! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "