İşten Ayrılanlar Bilgileri de Götürüyor


10 Mart 2009 Salı 12:28
İşten Ayrılanlar Bilgileri de Götürüyor

Geçtiğimiz Ocak ayı içinde  Ponemon Institute tarafından A.B.D. genelinde gerçekleştirilen bu araştırma, 945 yetişkinin katılımıyla web üzerinden yürütüldü. Araştırma, A.B.D’de ekonomik kriz nedeniyle son 12 ay içinde iş kaybı ya da iş değişikliği yaşayan çalışanların, çalıştıkları kurumdan ayrılırken gerçekleştirdikleri veri sızıntıları ile ilgili önemli bulgulara işaret ediyor.

Araştırmada Yer Alanların Dağılımı

Araştırmada yer alan 945 kişiden, son 12 ay içinde iş değişikliği ya da iş kaybı yaşadınız mı sorusuna “evet” cevabı veren katılımcıların %24’ü, bir önceki çalıştıkları kurumdaki departmanlarını  satış, %19’u kurumsal BT, %16’sı yönetim ve 10’u ise finans ve muhasebe olarak belirtiyor.

Araştırmaya katılanların %28′,i 1000 ila 5000, %26’sı 500 ila 1000,  %16’sı 5000 ila 25.000 ve %15’i ise 500’den daha az çalışanı olan kurumlardan ayrılmış bulunuyorlar. Araştırmaya katılanların %41’i üniversite mezunu olup, bir önceki işleri bankacılık sektöründe olan katılımcıların sayısı %12’lik bir oranla en üst sırada yer alıyor.

Cinsiyet dağılımı açısından ise %51’nin bayan, %49’nun ise erkek olduğu katılımcıların %56’sı,  bir önceki işlerinden kendi istekleri ile ayrılmadıklarını belirtiyor. Toplam iş tecrübeleri ortalama 8 yıl olan katılımcıların bir önceki işlerinde ortalama çalışma süreleri ise 2 yıl olarak karşımıza çıkıyor.

Çalışanlar Bilgileri  Neden  Sızdırıyor?

:: Araştırmaya katılan 945 kişinin %17’si geçtiğimiz 12 ay içinde işlerini kaybettiklerini ya da iş değiştirdiklerini belirtiyor.

:: İş değiştiren ya da işini kaybeden katılımcıların %36’sı, çalıştıkları kurumda işveren tarafından, kendilerine, bir masaüstü ya da dizüstü bilgisayarın temin edildiğini belirtiyor.  

:: İş değiştiren ya da işini değiştiren katılımcıların %63’ü ise çalışma süreleri boyunca, müşteri bilgisi, kontak detayları, çalışan kayıtları, finansal raporlar, kritik iş dökümanları ve yazılım araçları gibi özel şirket bilgilerine erişim sağladıklarını ve kullandıklarını belirtiyor.

:: Bir önceki işverenlerinin doğuluk ve dürüstlük ilkeleri içinde hareket ettiğini belirten katılımcı oranı sadece %9 iken, %30’luk bir oran ise bu görüşün aksini savunuyor.

:: İş değişikliğli ya da iş kaybı yaşayan katılımcıların %59’u hala bazı şirket bilgilerini sakladıklarını ifade ediyor

:: Bir önceki iş verenleri ile ilgili olumlu bir görüşe sahip olan katılımcıların %13’ü eski şirketlerine ilişkin birtakım bilgileri ayrılırken yanlarına aldıklarını belirtirken, olumsuz bir görüşe sahip olan katılımcıların ise %57’si, ayrılırken eski şirketlerine ilişkin bazı önemli bilgileri aldıklarını belirtiyor.

:: Siz iş değişikliğinde bilgileri beraberinizde götürür müsünüz?
yazarRuşen Göbel

Teknolojiye olan ilgisini ve bilgisini SDN okurlarıyla paylaşmaya hazır olan Ruşen, aynı zamanda sıkı bir iOS takipçisi.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “İşten Ayrılanlar Bilgileri de Götürüyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Microsoft neden alıyor Yahoo çalışanlarını işe. Belki CEO’ları bu haberi okumuşlardır. Belki de Bill Gates bu siteyi takip ediyor.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok tehlikeli bilişim firmaları için işten çıkartmak.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  nasıl engelleyecez ondan bahsedin

" İşten Ayrılanlar Bilgileri de Götürüyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İşten Ayrılanlar Bilgileri de Götürüyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşten Ayrılanlar Bilgileri de Götürüyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 2. 2 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 3. 3 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 4. 4 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 5. 5 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 6. 6 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 7. 7 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 8. 8 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 9. 9 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 10. 10 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!