Okunma

İstihbarat Reformu için Düğmeye Basıldı


12 Haziran 2014 Perşembe 16:44
İstihbarat Reformu için Düğmeye Basıldı

İnternette yer alan bilgilerin ve internet kullanıcılarının mahremiyetinin korunup korunmadığına dair tüm paranoyalar, bir yıl kadar önce Edward Snowden‘in açıklamalarıyla gerçek oldu. ABD’nin istihbarat toplama faaliyetlerinin boyutları konusunda yaptığı ve büyük sorunlara neden olan bu açıklama, tüm dünyada gerekli aksiyonun alınması için adımların hızlanmasına yol açtı.

Bu konuda en büyük görev de elbette teknoloji ve özellikle internet kurum ve kuruluşlarına düşüyor. Aralarında Google‘ın da bulunduğu bir grup büyük teknoloji firması, bireylerin ve toplumların güvenliği için kritik konularda istihbarat toplarken izlenen yolların şeffaflaştırılması konusunda gerçek bir reform yapılması için baskı oluşturmak üzere kısa bir süre önce ABD Senatosuna bir mektup gönderdi.

Snowden’ın açıklamalarından sonra internet dünyası asla aynı olmayacak.

Devletler uyarılıyor

Google’ın gönderdiği reform odaklı mektupta şu satırlara yer verildi:

“Geçen yıl içinde şirketlerimiz, sunduğumuz hizmetlerin güvenliğini daha da artırmaya ve şeffaflığı iyileştirmeye yönelik girişimleri kapsayan önemli adımlar attı. Ancak, devletin bundan daha fazlasını yapması gerekiyor.”

Edward Snowden‘in ortaya çıkardığı, belirli bir istihbarat amacına dayanmayan ve etkin bir yargı denetimi altında yapılmayan genel izlemenin, demokratik ilkelere aykırı olduğunu belirten Google, bu konuda internet kullanıcılarından da destek bekliyor. Google’ın ve diğer İnternet şirketlerinin imzalarıyla Senatoya gönderilen mektubun tamamını görmek için buraya tıklayın.

:: Konuyla ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “İstihbarat Reformu için Düğmeye Basıldı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Ooo google a bakın dvelete kafa tutuyor.

" İstihbarat Reformu için Düğmeye Basıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İstihbarat Reformu için Düğmeye Basıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İstihbarat Reformu için Düğmeye Basıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "