Okunma

İsviçre köpeklerine teknoloji desteği geliyor


26 Kasım 2016 Cumartesi 18:30
İsviçre köpeklerine teknoloji desteği geliyor

İsviçre’nin kurtarma köpekleri son derece ünlüler. Rescue Dogs isimlerinden adını alan Redog organizasyonu, bu akıllı köpekleri eğitiyor ve İsviçre dağlarında insanların hayatlarını kurtarmaya gönderiyor.

İsviçre dağlarında, karlı bölgelerde, insanların erişiminin zor olduğu noktalarda her yıl 3000 kişi kayboluyor ve bu kayıpların çoğu Redog köpekleri tarafından bulunuyor. Köpeklerin boynunda asılı olan sıcak içecekse, kar altında kaybolanların hayatını kurtaran önemli bir diğer detay.

Kayıp insanları bulmak için eğitilen köpekler

Redog organizasyonu bugüne kadar kayıp kişileri bulmak için koca burunlu bu köpeklerin olağan üstü koku alma yeteneklerine güveniyordu.

Çok uzaklardan insan kokusunu alabilen köpekler sayesinde bir bölgede kayıp olan sporcuları, kazazedeleri çok geç olmadan bulmak mümkün olabiliyordu.

Ancak yine de köpeklerin koku yeteneğinin bir sınırı var ve kazazedeler çok uzaktaysa ya da rüzgar ters yönden esiyorsa, kayıp kişilere ulaşmak zorlaşıyordu.

Redog organizasyonu şimdi kazazedeleri aramak için termal kameralarla donanmış özel drone’lar kullanacaklarını açıkladılar. Bu drone’lar sayesinde, kayıp kişilerin izlerini bulup köpekleri hızla kazazedelerin yanında göndermek mümkün olacak.

Köpeklerin yüksek vücut ısıları kar altında zor durumda olan insanların, yardım gelene kadar soğuktan korunmasına da yardımcı oluyor.

Drone’lar ile yerleri tespit eden kayıp kişilere daha sonra şartların elverdiği şekilde, karadan veya havadan ulaşmak mümkün olacak. 

:: Sizce drone’lar yakında tüm arama kurtarma operasyonlarında kritik rollere sahip olacaklar mı?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “İsviçre köpeklerine teknoloji desteği geliyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Çok tatlı bir köpek yeim

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kopegin yol bile bulamadigi ruzgarda drone nasil uccak cok merak ettim

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Köpekler insan dostudur

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Senin

" İsviçre köpeklerine teknoloji desteği geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İsviçre köpeklerine teknoloji desteği geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İsviçre köpeklerine teknoloji desteği geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "