Okunma

iTunes, Dijital Müzik Pazarına Hakim


22 Haziran 2013 Cumartesi 15:00
iTunes, Dijital Müzik Pazarına Hakim

Son araştırmalar Apple‘ın dijital müzik platformu iTunes‘un pazarın dörtte üçüne hakim olduğunu ortaya koyuyor. Asymco şirketinin sağladığı verilere göre iTunes, güçlü rakiplerin bulunduğu pazarda yüzde 74 gibi şaşırtıcı derecede yüksek bir paya sahip.

iTunes‘un dijital müzik pazarında Rhapsody, Deezer, Spotify, Pandora ve Rdio gibi önemli rakipleri bulunuyor. Sonuçlara göre iTunes pazarı domine ederek diğer rakiplerini pazarın dörtte birinde rekabet etmeye zorlamış durumda. iTunes‘un yıllık gelirinin 6.9 milyar Dolar olduğu tahmin ediliyor. Uluslararası Ticaret Grubu verilerine göre dünya çapında yıllık 9.3 milyar Dolar’lık bir dijital müzik pazarı mevcut. 

Apple‘ın Haziran ayında açıkladığı rakamlara göre iTunes hesap sayısı 545 milyona ulaşmış durumda. 2009 yılında 100 milyon sınırında olan bu rakam geçen üç yılda neredeyse altı kat artmış. iTunes hesap sayısındaki artışın servisin gelir artışında da etkili olduğu görülüyor.

:: Dijital müzik servislerinden hangisi kullanıyorsunuz?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “iTunes, Dijital Müzik Pazarına Hakim”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  turkiye’de acik olmasi bulunmaz nimet..google’in ise yarar hicbir servisi daha turkiye’de bile yok.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Önceden hi şarkı satın almazdı iTunes Türkiye de açıldıktan sonra 80 krş a artık hep satın alıp orjinal müzik dinliyorum.

 3. jestercat dedi ki:

  o kadar korsana rağmen helal olsun

 4. SDN Okuru dedi ki:

  rakibi mi var.? ya da var da ben bilmiyom

" iTunes, Dijital Müzik Pazarına Hakim konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iTunes, Dijital Müzik Pazarına Hakim ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iTunes, Dijital Müzik Pazarına Hakim ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "