Okunma

iTunes için öyle bir özellik geliyor ki!


08 Aralık 2016 Perşembe 05:00
iTunes için öyle bir özellik geliyor ki!

Star Wars’un yeni filmlerini herkesten önce seyretmek ister miydiniz? 

Bu detay sizin için belki çok önemli olmayabilir ama Star Wars fanatikleri için bu detay dünyadaki pek çok başka şeyden çok daha önemli. 

Aynı şekilde, sinema severler için bekledikleri filmlere, vizyon tarihinden önce ulaşabilmek çok önemli bir gelişme. 

Ancak bu tür bir önceliğe sadece medya mensupları sahip olabiliyor ve önemli filmleri genellikle vizyon tarihinden bir gün önce, basın gösteriminde izleyebiliyorlar.

iTunes kullanıcılarına erken erişim hakkı

Apple şimdi bu ayrıcalığı kendi kullanıcılarına da sunmak için özel bir çalışma içine girdi.

Apple, isteyen iTunes kullanıcılarının, 21st Century Fox, Warner Bros. ve Universal’ın filmlerini, vizyon tarihinden önce seyretmelerini sağlayacak yeni bir anlaşmanın eşiğinde.

Bu anlaşma hayata geçerse, iTunes kullanıcıları, normal sinema ücretinden biraz daha yüksek ücret ödeyerek, bekledikleri filmleri iTunes üzerinden “Erken Erişim” hakkıyla izleyebilecek.

Bu yeni özellik sosyal medyada spoiler kavgalarının artmasına da neden olacak ancak hem Apple hem de film yapımcıları, yüksek ücret ödemeye hevesli film severler sayesinde, hatırı sayılır bir gelir elde edecekler.

Ancak bu konuda şimdilik bazı pürüzler var.

Sinema salonları film yapımcılarından, bir filmin gösterme haklarını 90 gün boyunca başka bir yere satmama şartı istiyorlar.

Böylece izleyiciler filmleri öncelikle sinemada izlemek zorunda kalıyorlar.

Öte yandan iTunes’dan film başına 50 dolar ödeyecek müşterilerin varlığı, film yapımcılarını kişi başına 3 dolara bilet satıp bunun belli bir oranını yapımcıya gönderen sinema salonların şartlarından vazgeçmeye zorlayacak en önemli etken olabilir. 

:: Siz olsanız bir filmi erken seyretmek için 50 dolar öder misiniz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “iTunes için öyle bir özellik geliyor ki!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Sinema biter.. ama yapacak bisey yok teknolojiye karsi durmak imkansiz. Fakat ortada kucuk yatirimci diye bisey kalmiyacak gelisen dunya duzeninde buda issizlige ve tekele goturecek durumu malesef. Bakiniz a101 Bim butun bakkallari oldurdu

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yürümez

 3. SDN Okuru dedi ki:

  izler izler bol bol spoiler veririm fakirlere. ahahahahaha 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar rica ediyorum sevgili sdn ailesi. Günden güne saçma sapan haber başlıkları yayınlıyorsunuz !!! 3.sınıf haber siteleri manşeti lütfen atmayın artık. Öyle bir şey oldu ki !!!! Şu özellik öyle bir geldi ki !!!! Şoke eden özellik herkesi şaşırttı !!! rica ediyorum YETER !!!

 5. SDN Okuru dedi ki:

  yasal korsan apple:)

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Tüm firmalar dönüp dolaşıp youtube gelecek red üyelik çıksın görürsünüz 😉

 7. SDN Okuru dedi ki:

  burdan filmi çıktığı anda kopyalamak çok daha kolay olur,korsan filmler çok daha rahat çıkar hatta sinemaya gitmemize bile gerek kalmaz

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Korsan Piyasası canlanıcak desenize 😀

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bu defa kimse sinemaya gitmez, herkes netten izler böylece tüm kitle yine fazla ücretle ordan izlediği için yine heskes aynı dönemde izlemiş gibi olacak. Eskiden ilk sinemada izlenirdi şimdi ilk netten izlenecek 🙂 yani kitle azınlık olarak kalmadığı müddetçe ilk izleme kavramı da oturmuş olmayacak

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Allah aşkına kutsal mabed nedir

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Sinemaların baskısıyla bu gerçek olmayabilir. Hem böylece korsana daha çabuk düşer. Sinemada bunun önlemini alıyorlardı.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Stream'i adamakıllı kaydedip internete verecek korsancılar da cabası 😀

" iTunes için öyle bir özellik geliyor ki! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iTunes için öyle bir özellik geliyor ki! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iTunes için öyle bir özellik geliyor ki! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "