İyi bir League of Legends oyuncusu olmak için 5 tüyo


13 Mart 2020 Cuma 23:59
İyi bir League of Legends oyuncusu olmak için 5 tüyo

Popüler Moba oyunlarından League of Legends, birçok oyuncu tarafından oynanıyor. Özellikle e-spor sektörünün gelişmesine büyük katkıda bulunan oyun, 2009 yılından beri Riot Games çatısı altında bulunuyor. Türkiye’ye de büyük yatırımlar yapan firma, oyunun Türkçeleşmesi ve Türkiye sunucusunun açılması için de büyük bir yatırım yapmıştı. Bugün ki rehberimizde ise, sizlere daha iyi bir League of Legends oyuncusu olmak için 5 tavsiyede bulunacağız.

Daha iyi bir League of Legends oyuncusu olmak 5 taktik

Hızlı hareket etmek ve iyi bir mekaniğe sahip olmak Moba oyunlar için önemli olsa da, en az bunlar kadar önemli olan bir diğer konu ise oyun görüşüdür. Birçok oyuncu bu konuda yanılabiliyor. Maalesef en fazla skoru alan takım oyunu kazanmıyor. Görevleri yerine getirmek ve makro oyuna odaklanmak bir noktadan sonra çok daha önemli hale geliyor. Eğer hazırsanız, daha iyi bir League of Legends oyuncusu olmak için tavsiyelerimize başlayabiliriz.

Mini harita kontrolü ve görüş

Moba oyunlarda, sadece bulunduğunuz koridordaki olaylar ile ilgilenmek maalesef yeterli değil. Özellikle destek, orta koridor veya ormancı rolündeyseniz mini harita kontrolü oldukça önemli. Rakibin gideceği yerleri tahmin etmek, nerelerde bulunduğuna bakmak ve takımınızı uyarmak oldukça önemli. Tabi bu kontrolü sağlayabilmeniz için haritada görüş kazanmanız şart. Ziynet totemlerin haricinde kırmızı totem taşımaya ve kullanmaya özen göstermeniz, harita kontrolünü büyük oranda artıracaktır. Özellikle ormancı veya destek rolünde oynuyorsanız kırmızı totem taşımanız ve takımınıza görüş sağlamanız oldukça önemli.

Birçok oyuncu, haritada totemi olmasına rağmen karşı ormancıdan baskın yiyebiliyor. Bunun nedenlerinden birisi de maalesef harita kontrolündeki eksiklik. Oyun boyunca bir gözünüz mini haritada olursa, emin olun oyuna daha fazla hakim olacaksınız. Takımdaki ziynet eşya dağılımı da oldukça önem taşıyor. 2 kişide tarayıcı, 2 kişide normal totem ve bir kişide uzaktan görüş toteminin olması oldukça dengeli bir yapı. Ancak maçlara göre bu sayılar değişebilir tabi.

Meta takibi

Oyuna gelen yamalar doğrultusunda, şampiyonlar ve eşyalar zaman zaman daha güçlü veya zayıf hale gelebiliyor. Tercih ettiğiniz rolde o anki yama ile yükselişe geçen şampiyonları tercih etmek, oyun kazanmanıza yardımcı olabilir. Yine metaya göre, tercih edilmesi gereken eşyalar da farklılık gösterebilir.

Bu yüzden, resmi League of Legends hesabının yayımladığı yama notlarına muhakkak göz atmanızı öneriyoruz. Hangi şampiyonların ne kadar güçlendiği veya zayıfladığı hakkındaki en net bilgiyi bu şekilde alabilirsiniz.

Zamanlama

Her şampiyon, oyunun belirli bir noktasında daha güçlüdür. Kimi şampiyon erken ve orta oyunda güçlü olurken, kimisi de geç oyunda güçlenir. Bu yüzden koridorda ne zaman takasa gireceğiniz önem taşıyor. Erken seviyede Yasuo ile Darius veya Sett gibi şampiyonlara karşı takasa girmeye çalışmak sizi geri düşürecektir.

Eğer elinizde geç güçlenen bir şampiyon varsa, mümkün olduğunca rakibe skor vermeden kule altında sakin kalmanız ve ormancınızın desteğini beklemenizi öneririz.

Minyon biçmek

Oyunda altın kazanmanın en kolay yolu rakibi öldürmek değildir. Destek rolünde değilseniz, mümkün mertebe minyon veya orman kamplarını kesmeye özen gösterin. Ormancı rolündeyseniz, karşı ormana girmek size ekstra avantaj sağlayacağı gibi rakip ormancıyı da geri düşürecektir.

Unutmayın, rakibinize ortalama 12 ile 15 minyon fark atmanız yaklaşık bir skora denk geliyor. Bu sebeple oyunda eşyalarınızı çabuk almak istiyorsanız minyon kaçırmamanız oldukça önemli. Ormancı rolündeki oyuncular için yampiri yengecin verdiği altın da bu anlamda kritik önem taşıyor.

Takım halinde hareket etmek ve görev yapmak

Oyunun bir noktasından sonra strateji belirlemek ve takım halinde hareket etmek oldukça önemli. Takımınızda kolay bir şekilde ayrık ittirme yapabilecek bir şampiyon varsa, ona gerekli ortamı hazırlamak da diğer oyunculara düşüyor. Takım komposizyonunun oyunun hangi noktasında daha etkili olduğunu tespit edip, o zaman aralığında birlikte oynamak oldukça önemli. Eğer erken oyunda güçlenen bir takımınız varsa, oyun sonunda birlikte hareket etmeniz sorun yaratabilir.

Bir diğer konu ise görev yapmak. İlk başta da söylediğim gibi, en fazla skoru alan oyunu kazanmıyor. Bu sebeple ejderha, baron, vadinin alameti ve kule görevleri oldukça önemli. Özellikle kule barikatları kaybolmadan kule alabilmek, size iyi bir altın geliri sağlayabilir. Bu yüzden erken oyunda vadinin alameti önemli diyebiliriz. Ejderha ruhu, kadim ejderha ve baron avantajları ise oyunun sonunda takım savaşlarının kaderlerini değiştirebilir.

Bonus: Sakin kalmak

Bazen her ne kadar zor olsa da, sakin kalıp oyuna konsantre olmanız en iyi seçenek olacaktır. Bu durumda sizi rahatsız eden oyuncuları susturmanızı ve sözlü münakaşaya girmemenizi öneriyoruz. Oyuna olan inancın ve konsantrenin kaybolması, kaçınılmaz bir yenilgiye sebep olabilir.

İyi bir League of Legends oyuncusu olmak için daha birçok sebep olsa da, bu maddeleri uygulamanız halinde oyununuz büyük oranda gelişecektir. Konuyla ilgili düşüncelerinizi de yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “İyi bir League of Legends oyuncusu olmak için 5 tüyo”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  LoL de iyi olmak için önce dota oynayın sonra LoL çok kolay gelir zaten 😀

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Dota varken şu oyunu nasıl oynuyosunuz Allah aşkına? Grafikleri çizgi film gibi kral oyundan su ve ateş oyna daha iyi

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   lol çok anlaşılır bi oyun 2 saat oynasan temel olarak çözüyorsun oyunu, dota öyle değil ama çok kompleks ve karmaşık bi yapısı var daha çok ustalık gerektiriyor. itemler çoğunlukla aktif falan. ve zevk meselesi başkalarının zevkine laf edemezsin

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Herkesin zevk meselesi sen git dotanda eğlen

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   Dota oynamak için ruhsuz olmak falan lazım. Aşırı derecede emek gerektiren eğlenceden aksiyondan uzak bir oyun. Lol ise taktik ve dikkat gerektirdiği kadar yaratıcılık ve eğlenmek isteyen bir ruh gerektiren bir oyun.

  4. Ziyaretçi dedi ki:

   Herkes sevdini oynar fortnite gibi cartoon tabanlı grafik oyunlarına alışmak daha zordur bu yüzden dota sana daha güzel gelir

  5. Ziyaretçi dedi ki:

   Zevk meselesi bu her insanın tarzları farklı.Senin tarzın farklı olabilir ama bu başka oyunlara hakaret etmeni gerektirmez.

  6. Ziyaretçi dedi ki:

   Eğer lole ilgin olmasaydı bu yazışmaya bakmazdın bile

" İyi bir League of Legends oyuncusu olmak için 5 tüyo konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İyi bir League of Legends oyuncusu olmak için 5 tüyo ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İyi bir League of Legends oyuncusu olmak için 5 tüyo ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar