‘İyi ki izledim’ dedirten en iyi 15 hacker filmi


15 Şubat 2021 Pazartesi 10:00
ABONE OL
‘İyi ki izledim’ dedirten en iyi 15 hacker filmi

Siber güvenlik veya bilgisayar korsanlarını merkezine alan Hollywood filmleri, çoğu zaman korkutucu teoriler üzerinden ilerler. Fakat aralarında gerçek olaylardan uyarlanan son derece tedirgin edici yapımlar da var. Bu içeriğimizde, sizler için hazırladığımız tüm zamanların en iyi 15 hacker filmi listesine göz atıyoruz.

Mutlaka izlemeniz gereken 15 hacker filmi

Çevremizdeki hemen hemen her eşyanın ‘akıllanması’, bizlere büyük kolaylıklar sağlıyor. Ve fakat çok önemli bir noktaya dikkat etmemizi de zorunlu kılıyor: Veri güvenliği. İnternete bağlanan her cihazın, bilgisayar korsanlarının ‘dijital namluları’ olabileceğini unutmamak gerekiyor. Araştırmalar, 2020 yılında hacker’ların çaldıkları veriler karşılığında 25 milyar dolar gelir elde ettiğini gösteriyor.

en iyi 10 hacker filmi

Özel şirketler ve devletlerin korkulu rüyası olan hacker’lar, Hollywood’un da gözde konuları arasında yer alıyor. Hemen aşağıda, tüm zamanların en iyi 15 hacker filmi listesini göreceksiniz. Dilerseniz vakit kaybetmeden listemize geçelim.

The Matrix (1999)

Matrix, tartışmasız tüm zamanların en ikonik bilim kurgu-hacker filmlerinden biri konumunda. Wachowski Kardeşler’in unutulmaz üçlemesi, tüm dünyanın aslında simülasyondan ibaret olduğunu keşfeden Neo adındaki bir bilgisayar programcısını ve onun verdiği savaşı konu alıyor.

en iyi 10 hacker filmi the matrix

Toplamda üç filmden oluşan seri, bilim kurgu külliyatının en değerli eserleri arasında yer alıyor. Serinin oyuncu kadrosunda Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss ve Hugo Weaving gibi isimler var.

Bu arada The Matrix evrenine eklenecek dördüncü film, 23 Aralık 2021 tarihinde vizyona girecek. Reeves ve Anne Moss, serideki rollerine geri dönecekler. Fakat Ajan Smith ya da Morpheus gibi karakterler olmayacak. Onların yerine Neil Patrick Harris, Yahya Abdul-Mateen II ve Jessica Henwick gibi isimleri izleyeceğiz.

WarGames (1983)

John Badham tarafından yönetilen WarGames, bir askeri süper bilgisayara erişen bilgisayar korsanı David Lightman’ın hikayesini takip ediyor.

War Operations Plan Response adlı bilgisayar, Sovyetler’e karşı olası bir nükleer savaşı yürütmek için programlanır. Notlarını değiştirmek için okulunun bilgisayar sistemine erişmeye çalışan kahramanımız, kendisini istemeden nükleer programın içinde bulur.

en iyi 10 hacker filmi WarGames

Ardından süper bilgisayar harekete geçer ve 3. Dünya Savaşı’nın başlamasına neden olabilecek tüm sistemleri etkinleştirmeye başlar.

Filmin oyuncu kadrosunda Matthew Broderick, Dabney Coleman ve Ally Sheedy gibi isimler yer alıyor. Çağının öncü yapımlarından biri olarak kabul edilen WarGames, üç Oscar Ödülü’ne aday gösterilmişti. Eğer iyi bir hacker filmi arıyorsanız, WarGames’e muhakkak göz atın.

The Italian Job (2003)

The Italian Job, hacker kavramını konu alan en iyi aksiyon yapımları arasında yer alıyor. Film, büyük çaplı bir soygun için şehrin trafik ışıklarını hackleyen bir çetenin macerasını takip ediyor.

en iyi 10 hacker filmi the italian job

The Italian Job’ın başrollerini Mark Wahlberg, Charlize Theron, Jason Statham ve Edward Norton paylaşıyor. Yönetmen koltuğunda F. Gary Gray’in olduğu film dünya çapında 176 milyon doları aşkın gişe hasılatı toplamıştı.

Snowden (2016)

Snowden, Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) belgelerini sızdıran siber güvenlik uzmanı Edward Snowden’ın gerçek hikayesini işliyor.

en iyi 10 hacker filmi snowden

ABD’nin dinleme ve izleme faaliyetlerini kamuoyu ile paylaşan Snowden, ABD vatandaşlarının mahremiyet hakları için cesurca savaşan bir kahraman mı yoksa hükümetin sırlarını ifşa eden bir hain mi? Film, bu soru üzerinden ilerliyor.

Oliver Stone’un yönettiği yapım, Snowden’ın ABD Ordusu, CIA, NSA, Japonya ve Hawaii’de geçirdiği zamanları anlatıyor.

Eagle Eye (2008)

Saf aksiyon sunan bir hacker filmi olan Eagle Eye, bilinmeyen bir kaynaktan gelen emirlere uymak zorunda kalan iki insanı konu alıyor. Banka hesaplarına, trafik ışıklarına, cep telefonlarına ve hatta elektrik hatlarına sızan gizemli kaynak, işsiz ve sorumsuz bir adam olan Jerry Shaw’ın (Shia LaBeouf) hayatını adeta zindana çevirir.

en iyi 10 hacker filmi eagle eye

Hayatı tamamen tepetaklak olan kahramanımız, aynı ses tarafından tehdit edilen Rachel Holloman (Michelle Monaghan) ile bu oyunun arkasında kimlerin olduğunu öğrenmeye çalışır.

Who Am I (2014)

Alman sinemasının yurtdışına ihraç ettiği en başarılı filmlerden biri olan Who Am I, küresel üne sahip bir hacker çetesine katılmak isteyen Benjamin isimli bir bilgisayar dehasını takip ediyor.

en iyi 10 hacker filmi who am i

Kahramanımız, CLAY adlı yeraltı hacker grubundan beklediği teklifi alır. Fakat bu davet, onun için sonun başlangıcı olur.

Tam anlamıyla bir hacker filmi olan Who Am I’ın yönetmenliğini Baran bo Odar yapıyor. Filmin başrolünde ise Tom Schilling var.

Minority Report (2002)

Minority Report (Azınlık Raporu), teknoloji sayesinde suçların işlenmeden önce tespit edildiği bir geleceği tasvir ediyor. Başarılı ve önsezisi kuvvetli bir dedektif olan John Anderton, henüz işlemediği bir suçla itham edilir. Cinayetle suçlanan kahramanımız, polislerden kaçar ve önsezinin nedenini öğrenmeye çalışır.

azinlik raporu

Steven Spielberg tarafından yönetilen filmin başrolünde Tom Cruise yer alıyor. Geleceğe dair ürkütücü bir projeksiyon çizen Azınlık Raporu, kesinlikle izlemeniz gereken filmler arasında yer alıyor.

Live Free or Die Hard (2007)

Başrolünde Bruce Willis’in olduğu Die Hard serisinin dördüncü devam filmi olan Live Free or Die Hard, ‘siber terörist’ kavramını merkezine alıyor.

die hard

Bir program aracılığıyla devlete ait kurumlara siber saldırı düzenleyen bir hacker grubu, Merkez Bankaları Sistemi’nden trilyonlarca dolar çalar.

Willis’in hayat verdiği John McClane adlı kahramanımız, programın yaratıcısı olan güvenlik uzmanının izini sürmek için eski bir Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) hacker’ı ile birlikte çalışır.

The Fifth Estate (2013)

Başrolünü Benedict Cumberbatch ve Daniel Brühl gibi iki efsane oyuncunun paylaştığı The Fifth Estate, çeşitli kaynaklardan elde edilen gizli dosyaları yayınlayan haber sitesi WikiLeaks‘in oluşumuyla ilgili gerçekleri beyaz perdeye taşıyor.

The Fifth Estate

Sitenin kurucusu olan bilgisayar korsanı Julian Assange, filmin ana karakteri konumunda. The Fifth Estate, Amerikalı siyasetçi Sarah Palin’in hacklenen e-posta hesabı, Scientology kilisesinin açığa çıkarılması ve Chelsea Manning’in ulusal savunma bilgileri hakkındaki sızıntıları gibi pek çok olayın perde arkasını anlatıyor.

Josh Singer tarafından yazılan filmin yönetmenliğinde Bill Condon var. Tamamen gerçek olaylara dayanan The Fifth Estate’i muhakkak izleme listenize eklemenizi öneriyoruz.

23 (1998)

Hans-Christian Schmid tarafından yönetilen 23 adlı hacker filmi, 23 Mayıs 1989’da intihar ederek ölen genç bilgisayar korsanı Karl Koch’u merkezine alıyor. Her yerde ‘23’ sayısını görmeye başlayan Koch, araştırmalarını derinleştirdikçe dünya çapında bir komplo ile karşılaşır.

23

Bilgisayar korsanı, daha fazla bilgiye ulaşmak için arkadaşı David’den küresel veri ağına girmesi için yardım ister. Hükümet ve ordu bilgisayarlarına erişmeye başlayan ikili, Doğu Berlin’e giderek KGB’ye ulaşmaya çalışır.

Operation Swordfish (2001)

John Travolta, Hugh Jackman, Halle Berry ve Don Cheadle gibi dev isimleri bir araya getiren Kod Adı Kılıçbalığı, hem oyuncu kadrosu hem de hikayesi ile en beğenilen hacker filmleri arasında yer alıyor.

kod adi kilicbaligi

Amerikan derin devletini konu alan film, içinde senatörlerin de bulunduğu çok gizli derin devlet ağının silahlı birimi olan kara hücre adlı kontrgerilla örgütünün lideri Gabriel Shear ve arkadaşlarının macerasını anlatıyor.

Örgütünün lojistik sıkıntılarını giderebilmek için 1986 yılında narkotik polisi tarafından iptal edilen “kılıçbalığı” adlı bir operasyona, çeşitli paravan şirketler tarafından açılmış bir banka hesabında bekleyen paraları ele geçirmeye çalışan Shear (John Travolta), faizleriyle birlikte 2001 yılına kadar 9.5 milyar dolara ulaşan bu parayı elde etmenin yolunu bankanın bilgisayar ağını hack’lemekte görür.

The Secret History of Hacking (2001)

Çarpıcı bir belgesel filmi olan The Secret History of Hacking, kesinlikle listemize girmeyi hak ediyor. 1970’lerden 1990’lara kadar yaşanan dolandırıcılık, bilgisayar korsanlığı ve sosyal mühendisliğe odaklanan belgesel, arşiv görüntüleri ve film için özel olarak oluşturulmuş grafik görüntülerden oluşuyor.

The Secret History of Hacking

The Secret History of Hacking, ağırlıklı olarak Kevin Mitnick’in hayatını içeriyor. Belgesel aynı zamanda toplumun (ve özellikle kanun uygulayıcılarının) hacker korkusunun zaman içinde nasıl arttığını gözler önüne seriyor.

Belgeselde Mitnick’in yanı sıra John Draper, Steve Wozniak, Denny Teresi, Joybubbles, Mike Gorman, Ron Rosenbaum, Steven Levy, Paul Loser, Lee Felsenstein, Jim Warren ve John Markoff gibi isimlerde var.

Hackers (1995)

İsminden de anlayabileceğiniz üzere katıksız bir bilgisayar korsanlığı filmi olan Hacker, aksiyonu bol sahneleri ve kaotik olay örgüsü ile öne çıkıyor.

hackers

Angelina Jolie’nin şöhret basamaklarını yeni yeni tırmanmaya başladığı zamanlarda çekilen film, çocuk yaştaki hacker’ların bir petrol firmasının sistemine girmesini konu alıyor.

Citizenfour (2014)

Listemizdeki ikinci Snowden filmi olan Citizenfour, ABD’nin gizlice yürüttüğü gözetim ve denetim sistemini tüm dünyaya ifşa eden eski istihbaratçı Edward Snowden özgürlük mücadelesini anlatıyor.

Citizenfour filmi

Hükümetteki güçler ayrımını, yurttaşla hükümet arasındaki dengeyi ve hukuk devletinin yapısı gibi kavramları da son derece etkileyici bir biçimde ele alan Oscar ödüllü belgesel, kesinlikle izlemeniz gereken bir belgesel.

Sneakers (1992)

Listemizin son sırasında, 90’ların en etkileyici filmlerinden Sneakers var. Oyuncu kadrosunda Robert Redford, River Phoenix ve Dan Aykroyd gibi isimlerin yer aldığı film, hükümet yetkilileri tarafından gizli bir operasyonu yönetmekle görevlendirilen bir grup bilgisayar uzmanını konu alıyor.

sneakers hacker filmi

Zaman ilerledikçe kendilerini tehlikeli bir oyunun içinde bulan uzmanlar, yeryüzündeki tüm şifreleri çözecek bir programı ele geçirmiş olduklarını fark eder.

Phil Alden Robinson tarafından yazılıp yönetilen Sneakers, döneminin kısıtlı imkanlarına rağmen muazzam bir etki yaratmıştı.
yazarBerk Baylançiçek

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği iki yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi SDN'de yoluna devam ediyor...
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
12 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Keşke tüm önerilen filmleri en altta isim olarak koysanız kopyala yaptıştır yapmak daha kolay oluyor böyle tek tek uğraşmak gerekiyor 🙂

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Kevin mitnick unutulmuş

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Kod adı kılıçbalığı 1 numara bence liste güncellensin

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
18 gün önce

Bence de

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Mr. Robot’u da katarım ben

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
18 gün önce

Aynen

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
18 gün önce

Film değil

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
18 gün önce

Aynen kod adı klıc balığı ye yok hiç olmadı ikinci sıra yakışır yani

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
18 gün önce

Ne alaka ? Sırf ismi hacker olan( ki kevin mitnick bile lisyede yok) en az 5 film yazılır buraya. Kim hazırladı bu başlığı ya.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
18 gün önce

Bahsettiğiniz filmlerin hepsi kurgu bilim.. gerçek bir hackerın hayatından uyarlanan 10 numara bir film izlemek isterseniz; Dünyanın en büyük hackerı kabul edilen Kevin Mitnick’in, takedown (sanal korsan) filmini izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
18 gün önce

Matrix filimini gerçekten hacker filmi olarak mı isimlendirdiniz? Serinin aslında ne kadar derin bir olay örgüsü olduğunu bilmiyorsunuz biraz matrix evreninin videolarını izleyin bari.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

Yeraltı canavarı onu eklememiş

" ‘İyi ki izledim’ dedirten en iyi 15 hacker filmi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ‘İyi ki izledim’ dedirten en iyi 15 hacker filmi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ‘İyi ki izledim’ dedirten en iyi 15 hacker filmi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  2. 2 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  3. 3 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  4. 4 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  5. 5 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  6. 6 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  7. 7 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  8. 8 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  9. 9 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  10. 10 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?