Okunma

IZTECH RoboLeague Başlıyor


16 Ağustos 2013 Cuma 11:29
IZTECH RoboLeague Başlıyor

IZTECH RoboLeague (IRL), İYTE IEEE Öğrenci Kolu’nun İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün kuruluşunun 20. yılında ilk olarak gerçekleştirilen ve geleneksel olarak düzenlenmesi planlanan bir etkinlik olarak düşünülmüştür. İlki 19 20 Ekim 2012 Tarihlerinde gerçekleştirilen Iztech RoboLeague 2012, ilk yarışma olmasına rağmen, 600’den fazla yarışmacı ve 1000’den fazla katılımcısıyla renkli görüntülere tanık olmuştur

Bu sene 2.sini düzenlemekte olup, bu etkinlik, robot teknolojilerinin sergilendiği, birbirleriyle mücadele etme atmosferi bulduğu ve aynı zamanda Türkiye’nin her kesiminden öğrencileri ve teknoloji sektörünü bir araya getiren bir organizasyon olması amacıyla planlanmıştır.

İzmir gibi bir büyükşehirde daha önce emsali görülmemiş olan bu etkinliği geri kalan diğer organizasyonlardan farklı kılan noktası ise yetenekli ve bilgili insanları birinci dereceden ortaya çıkarmak ve de sektörün ihtiyacı olan donanımlı işgücü ile tanışması hedefini gütmesidir.

Bu hedefine ise robot yarışmalarına yeni bir soluk olacak şekilde TASARLA-YAP-YARIŞTIR konseptini getirerek ulaşmak istemektedir. IZTECH RoboLeague‘in, 26-27 Ekim 2013 tarihlerine İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kampüsü içinde bulunan “Merkezi Kafeterya” binası ve Prof. Dr. Erdal Saygın Amfisi’nde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

IZTECH RoboLeague hedefi ve amacı doğrultusunda 3 ana kategoride yarışmalardan oluşmaktadır. 1. Ana Kategori diye bahsettiğimiz kısımda toplam 7 adet alt kategori bulunmaktadır; çizgi izleyen, yangın söndüren, çöp toplayan, arazi, sumo, mini sumo ve serbest kategori. Bu kategoride yarışmacılar daha önceden hazırlamış oldukları robotları getirerek kurallar dahilinde pist üzerinde yarıştırır ve/ya sergiler. Amaç liselerden başlayarak robotiğe olan merakı artırmak, üniversite öğrencilerinin teorik olan elektronik, mekanik ve yazılım becerilerini pratikte geliştirebilmesine olanak sağlamak ayrıca bu alanlarda faaliyet gösteren firmalar ile yetenekli öğrencilerin buluşması için ortam yaratmaktır.

2. Ana Kategori, 24 Saatte Robotunu Tasarla-Yap-Yarıştır, tamamen proje odaklı bir kategoridir. Elektronik, mekanik ve yazılım bilgisi daha gelişmiş yarışmacıların verilen bir projeyi limitli zamanda kısıtlı materyallerle en iyi şekilde tamamlaması esas alınır. Bu kategorideki amaç ise çözüm odaklı bireylerin becerilerini ve özellikle yaratıcılıklarını ortaya koymalarını sağlamaktır. Bu kategori yalnızca Iztech RoboLeague’e aittir ve Türkiye’de da dünyada da eşi yoktur.

3. Ana Katagori, geçen sene Kibele PIMS Firması tarafından gerçekleştirilen Roboworker kategorisinde çeşitli seminer, eğitim ve workshop’lar düzenlenecektir.

Detaylı bilgi için buraya tıklayın. Sosyal medya için ise facebook.com/IztechRoboLeaguetwitter.com/IRLOfficial ve https://www.facebook.com/events/638363999521618/

::  IZTECH RoboLeague etklinlğine katılacak mısınız?
yazarOğuz Birkardeşler

Teknolojiyi yakından takip eden yazar, video oyunlarına büyük ilgi duyar. Oğuz, aynı zaman da sıkı bir futbol tutkunu.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “IZTECH RoboLeague Başlıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    böyle şeyler istiyoruz işte

" IZTECH RoboLeague Başlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere IZTECH RoboLeague Başlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda IZTECH RoboLeague Başlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "